fblike job contact English English English 

جلوگیری از پوسیدگی دندان با ال آرژینین

بیوفیلم به یک لایه نازک و چسبنده گفته می شود که به سطوح جامد می چسبد و حاوی جامعه عظیمی از باکتری ها و دیگر میکروارگانیسم هاست.

تحقیقات نشان می دهد که یک نوع اسید آمینه به نام l-arginine، پلاک های بیماری زا و بیوفیلم های مخرب موجود در دهان و دندان را از بین می برد و از پوسیدگی دندان و بیماری های لثه جلوگیری می کند. این اسید آمینه به طور طبیعی در گوشت قرمز، مرغ، ماهی و فرآورده های لبنی وجود دارد.

تحقیقات جدید نشان می دهد که وجود این اسید آمینه در خمیر دندان و دهانشویه، برای حفظ بهداشت و سلامت دهان و دندان ضروری است. همچنین مطالعات محققان دانشگاه میشیگان نشان می دهد که بیوفیلم عامل بیش از 50 درصد غفونت های بیمارستانی است و همچنین هرساله میلیارد ها دلار هزینه در آمریکا صرف درمان های دندانپزشکی می شود.

نتایج این تحقیقات در نشریه PLOS ONE منتشر شده است.

محققان دانشگاه فلوریدا، سویه ی جدیدی از نوعی باکتری را در دهان شناسایی کرده اند که می تواند از رشد باکتری های بد جلوگیری نماید، محققان می گویند این یافته ها می تواند به تولید یک مکمل خوراکی (پروبیوتیک ) برای جلوگیری از پوسیدگی دندان منجر شود.index

در حالی که تولید یک پروبیوتیک خوراکی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان به تحقیقات بیشتری نیاز خواهد داشت، اما یک نامزد احتمالی برای تولید این نوع از قرصها شناسایی شد: یک سویه ی ناشناس از استرپتوکوک، به نام A12 توسط پرفسور Burne و پرفسور Nascimento از بخش دندانپزشکی دانشگاه فلوریدا شناسایی گردید، که می تواند بعنوان یک ابزار ارزیابی از خطر حفره بکار گرفته شود.

یافته های این تحقیق در مجله ی Applied and Environmental Microbiology منتشر گردید.
پرفسورBurne می گوید: برای حفظ سلامت دهان و دندانها، محیط زیست دهان باید دارای یک ترکیب شیمیایی نسبتا خنثی و یا PH خنثی باشد، هنگامی که محیط دهان اسیدی می شود، پوسیدگی دندان و یا اختلالات دیگری ایجاد می گردد.

Burne می گوید: در این زمان، باکتری های موجود بر روی دندان ها(پلاکهای دندانی)، اسید تولید کرده و مینای دندانها را حل می کنند. ما می خواستیم بدانیم چه فعالیتی سبب افزایش pH می شود.

تحقیقات قبلی پرفسور Burne و پرفسور ناسیمنتو و سایر محققان نشان داد دو ترکیب اصلی که به آمونیاک شکسته می شوند، به خنثی کردن اسید در دهان کمک می کنند. این دو ترکیب عبارتند از اوره، که در دهان هر فردی ترشح می شود و آرژنین که یک اسید آمینه است.

پرفسور Burne و ناسیمنتو قبلا دریافته بودند که در بزرگسالان و کودکانی که تنها چند حفره در دندانهای خود دارند و یا هیچ حفره ای در دندانهای خود ندارند، شکستن آرژنین نسبت به افراد دارای حفره ی بیشتر، بهتر صورت می گیرد. محققان می دانستند باکتریها مسئول شکستن این ترکیبات هستند اما باید نوع باکتری که این کار را بهتر انجام می دهد و اینکه چگونه این کار مانع از تشکیل حفره در دندانها می شود، بررسی گردد. بخشی از پاسخ باکتری استرپتوکوک A12 بود.

پرفسور Burneمی گوید: همانند استفاده از پروبیوتیک برای ارتقاء سلامت روده، ما در تلاش برای تولید یک فرمول پروبیوتیک از باکتری های مفید طبیعی بودیم که دارای ظرفیت بسیار بالایی برای شکستن آرژنین باشند، شما می توانید این پروبیوتیک را در یک کودک سالم یا بزرگسالی که ممکن است در معرض خطر ایجاد حفره باشد- یک بار در طول زندگی و یا یک بار در هفته- عرضه کنید. ایده این است که شما بتوانید از کاهش سلامت دهان با استفاده از افزایش جمعیت ارگانیسم های مفید طبیعی در بیماران جلوگیری کنید.

استرپتوکوک A12 دارای توانایی زیادی برای مقابله با نوع بخصوص و مضری از باکتریهای استرپتوکوک به نام” استرپتوکوک موتانس” است، که در متابولیسم قند به اسید لاکتیک و افزایش اسیدیته ی دهان و تشکیل پوسیدگی و حفره نقش دارد.

محققان دانشگاه UF دریافتند که A12 نه تنها به خنثی کردن اسید توسط متابولیسم آرزنین کمک می کند بلکه غالبا استرپتوکوکوس موتانس را از بین می برد. حتی اگر A12نتواند استرپتوکوک موتانس را از بین ببرد با توانایی استرپتوکوکوس موتانس در انجام فرآیندهای طبیعی آن که موجب بیماری می گردد، تداخل می نماید. پرفسور Burne می گوید: اگر شما این دو سویه را با هم کشت کنید، استرپتوکوک موتانس نمی تواند به خوبی رشد کند و یا بیوفیلم (پلاک دندانی) تشکیل دهد.

دکتر ناسیمنتو، از نمونه های جمع آوری شده ی پلاکهای دندانی، بیش از ۲۰۰۰ باکتری جدا نمود سپس محققان پس از آن به غربالگری باکتریهای موجود پرداختند.

دکتر ناسیمنتو می گوید: ما ۵۴ باکتری متابولیزه کننده ی آرژنین را شناسایی کردیم ، از میان این باکتریها، استرپتوکوک A12 همه ی ویژگی هایی که ما از آن بعنوان یک پروبیوتیک برای جلوگیری از تشکیل حفره انتظار داشتیم را دارا بود. محققان توالی ژنوم A12 را تعیین کرده و از آن بعنوان ابزاری برای غربالگری افرادی که در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به حفره هستند، در ترکیب با عوامل دیگر مانند رژیم غذایی بیماران و عادات بهداشت دهان استفاده نمودند.

دکتر ناسیمنتو می گوید: ما ممکن است بتوانیم از این باکتری به عنوان یک ابزار ارزیابی ریسک استفاده کنیم، اگر تایید شود افراد دارای این نوع باکتری دهانی در معرض خطر کمتری برای حفره هستند و در مقابل، افرادی که این نوع باکتری مفید را در دهان خود ندارند یا کمتر دارند، در معرض خطر بالاتری برای حفره هستند ، می توان از آن بعنوان عواملی برای اندازه گیری خطر ایجاد حفره استفاده کرد.

تحقیقات بر روی نمونه های بیشتری از پلاکهای دندانی برای یافتن باکتریهایی با خصوصیت A12 ادامه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact