Thursday, 21. September 2017  ir    ir ir
خواص عجیب افسنتین خواص عجیب افسنتین
در طب ایرانی برای درمان شیزوفرنی مالیخولیا و امراض روانی بکار می رفته است در چین داروی ضد مالاریا بوده است خواص ضدباکتریایی قوی... خواص عجیب افسنتین

در طب ایرانی برای درمان شیزوفرنی مالیخولیا و امراض روانی بکار می رفته است در چین داروی ضد مالاریا بوده است خواص ضدباکتریایی قوی دارد. اخیرا دانشمندان فهمیدند ترکیب ضد سرطانی قوی به نام آرتمیسنین Artemisinin دارد که از نام علمی گونه Artemisia absinthium  گرفته شده است البته این ماده همراه با آهن قوی می شود.

افسنتین یا افسنتین (Artemisia absinthium L, wormwood) گیاهی است علفی، پایا، به ارتفاع ۸۰–۱۲۰ سانتیمتر. گیاهی است دارویی و در طب سنتی برای دفع کرم روده استفاده می‌شده است. هم‌چنین یکی از مواد تشکیل‌دهنده در شراب ورموت است. این گیاه به علت دارا بودن توژون خاصیت روانگردان دارد.

افسنتین کبیر، مروه، کشوثای رومی، خترق، خاراگوش، قورت اودی، سینسوس، مجری، ربل، دسیسه، شیح رومی، افسنتین رومی، اسبسنت، سلیسینوس، افنیثون، کمثوثا، گول‌هه‌نگ، واش، افسنتین بحری، شیح، افسنتین صغیر، ابسنتین، گندواش و کشوثا
افسنتین یکی از مواد اصلی نوشیدنی ابسنث است و هم‌چنین برای معطر کردن در نوشیدنی‌هایی مثل ورموت، شراب و پلینکوواک به کار می‌رود. در قدیم به عنوان چاشنی در می‌انگبین استفاده می‌شده و در مراکش به همراه چای مصرف می‌کردند.

اندام دارویی این گیاه را سرشاخه های گلدار و برگها تشکیل می دهند و ماده ی موثره ی آن ماده تلخ(آبسینتین)، اسانس(آلفا توجون و استات کریزانتنیل) است. این گیاه کاربرد های گیاهی متفاوت دارد از این گیاه در ناراحتی های طحال، کیسه صفرا، و سوء هاضمه (در مطالب قبل از سوءهاضمه صحبت شده است که میتوانید اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید) استفاده میکنند همچنین تقویت کننده ی گوارشی و حاوی مواد تلخ است. بطور کلی مهمترین اثرات این گیاه:

ضد کرم
تونیک گوارشی
قاعده آور
ضدعفونی کننده
اشتها آور
تقویت اعصاب
بصورت دم کرده با آب داغ ( تا ۳ گرم از گیاه خشک در روز) قبل یا بعد از غذا مصرف میشود. برای مصارف خوراکی میتوان از محصولات جامد تهیه شده از افسنطین، عصاره یا تنتور آن استفاده کرد.

مصرف این گیاه در بارداری و شیردهی و مبتلایان به خونریزی های داخلی ممنوع میباشد. اگر به مقدار زیاد مصرف شود باعث:

مسمومیت
تشنج عصبی
صرع
می شود.

به المانی این گیاه ورموتکراوت گفته می شود

iranerbild

No comments so far.

Be first to leave comment below.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.