job job job  job        jobjob job  job

بازداشت جاسوس آمریکا در آلمان

بازداشت یک جاسوس دیگر آمریکا در آلمان

مقامات آلمانی اعلام کرده‌اند که گرچه مورد جاسوسی اخیر در ارتباط با موضوع جاسوسی پیشین نبوده، اما بسیار مهم‌تر از مورد جاسوسی‌ای است که هفته گذشته برملا شد.

ماموران سازمان اطلاعات برون‌مرزی آلمان (BND) روز چهارشنبه گذشته (۲ ژوئیه /۱۱ تیرماه) یک مامور ۳۱ ساله را که در بخش ارتباط‌های خارجی این سازمان در شهر پولاخ آلمان فعالیت می‌کرد، به اتهام جاسوسی برای آمریکا بازداشت کردند.

این مامور که اکنون زندانی است، متهم است در ازای دریافت ۲۵ هزار یورو بیش از ۲۰۰ سند محرمانه از سازمان اطلاعات برون‌مرزی آلمان (BND) بیرون کشیده، بر روی فلش‌مموری (USB) ذخیره کرده و به یک مامور مخفی آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (CIA) تحویل داده است.

به گزارش هفته نامه آلمانی “اشپیگل” در سطح آلمان بیش از ۲۰۰ مأمور مخفی و اطلاعاتی آمریکا به صورت رسمی در پوشش دیپلمات فعالیت دارند.

در یک گزارش محرمانه‌ی آژانس امنیت ملی آمریکا (ان.اس.ای) آمده است که اطلاعاتی که این ماموران مخفی در سطح آلمان جمع‌آوری کرده‌اند کمک زیادی به “جنگ علیه ترور” و موفقیت در اجرای سیاست ایالات متحده در آفریقا کرده و باعث “دستگیری یا کشته شدن بیش از ۴۰ نفر” شده است.

آژانس امنیت ملی آمریکا در این سند گزارش می‌دهد که رهبری این سازمان اطلاعاتی مخفی در سال ۲۰۰۳ تصمیم گرفته بر شمار پرسنل خود در آلمان بیافزاید.

کوشش آمریکا در کاهش تنش با آلمان

پس از فراخوانده شدن سفیر آمریکا به وزارت امور خارجه آلمان، مقامات این کشور می‌کوشند تا حد ممکن از بروز تنش میان دوکشور بکاهند.

جاشوا ارنست، سخنگوی کاخ سفید آمریکا، با ستودن روابط پرارزش آمریکا و آلمان تاکید کرد که کشورش برای “حل مناسب این موضوع” با مقامات آلمان همکاری خواهد کرد. سخنگوی کاخ سفید اما اشاره‌ای نکرد که آیا موضوع جاسوسی کارمند سازمان اطلاعات برون‌مرزی آلمان (BND) برای آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (CIA) واقعیت دارد یا نه.

dw.de

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

بازگشت به بالا


Iran
Iran
Iran
Greenmatech
Iran
notruf

     job