job job job  job        jobjob job  job

اشپیگل و تحریف سخنان رهبر ایران درباره سانتریفوژها

spiegel

پایگاه اینترنتی هفته‌نامه آلمانی “اشپیگل” در گزارشی می‌نویسد که مهم‌ترین اختلاف جمهوری اسلامی ایران و گروه ۱+۵ به تعداد سانتریفوژهایی مربوط می‌شود که ایران می‌تواند برای ادامه غنی‌سازی محدود اورانیوم در اختیار داشته باشد.
در این گزارش، که یک روز پس از سخنرانی رهبر جمهوری اسلامی آمده است که کشورهای صاحب حق وتو در شورای امنیت سازمان‌ملل متحد خواستار محدود شدن تعداد سانتریفوژهای ایران به ۱۰ هزار واحد هستند، اما آیت‌الله خامنه‌ای گفته است که ایران باید دست کم ۱۹۰ هزار سانتریفوژ در اختیار داشته باشد.
اشپیگل آنلاین می‌افزاید: «رهبر مذهبی ایران خواست غرب را برای کاهش تعداد سانتریفوژها رد می‌کند. وی دوشنبه شب گفت که کشورش در نهایت به ۱۹۰هزار سانتریفوژ نیاز دارد.»
اما گزارش “اشپیگل آنلاین” با تازه‌ترین توضیحات علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و آنچه رسانه‌های نزدیک به دولت ایران درباره سخنان رهبری منتشر کرده‌اند انطباق ندارد.
بر پایه‌ی این گزارش‌ها رهبر جمهوری اسلامی از ۱۹۰ هزار سانتریفوژ سخن نگفته، بلکه بیان کرده است که ایران به ۱۹۰ هزار “سو” نیاز دارد. SWU که اختصار Separative Work Units است و در رسانه‌های ایرانی “سو” ترجمه می‌شود، یک واحد اندازه‌گیری است که تنها در صنایع تولید انرژی هسته‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.
این واحد مقدار کاری را می‌سنجد که برای جداسازی ایزوتوپ‌های سبک و سنگین در اورانیوم طبیعی مصرف می‌شود. به‌گزارش خبرگزاری تسنیم بخش عمده سانتریفوژهایی که ایران در اختیار دارد، ماشین‌های نسل ۱ هستند که به IR1 شهرت دارند. توان این سانتریفوژها ۱ تا ۲ / ۱ سو است. بنابرین اگر ایران ۱۹۰ هزار سانتریفوژ نسل ۱ داشته باشد، می‌تواند به ۱۹۰ هزار “سو” یعنی آن قدرت جداسازی مورد نظر آیت‌الله علی خامنه‌ای برسد.
اما ظرفیت غنی‌سازی سانتریفوژهای نسل ۲ پنج “سو” است و ایران با در اختیار داشتن ۳۸ هزار دستگاه از آن به ظرفیت ۱۹۰ هزار سوی مورد اشاره خامنه‌ای می‌رسد. همچنین سانتریفوژهای مدرن نسل ۸ از ظرفیت ۲۴ سو غنی‌سازی برخوردارند و داشتن ۸ هزار واحد از آن‌ها برای آن سطح از ظرفیت غنی‌سازی مورد نظر رهبر جمهوری اسلامی کافی است.
اشپیگل آنلاین در گزارش افزوده است: «این روحانی که سیاست اتمی ایران را در دست دارد، گفته است که ایران در واقع امروز به ۱۹۰ هزار سانتریفوژ نیاز ندارد، بلکه در چند سال آینده بی تردید این مقدار لازم خواهد بود.»

اشپیگل‌آنلاین می‌نویسد: «قرار است تا روز ۲۰ ژوئيه تکلیف قرارداد پایان مناقشه اتمی چندین ساله غرب و ایران روشن شود. در این صورت توافقنامه موقت نوامبر سال گذشته که کارپایه مذاکرات فعلی است پایان خواهد یافت. قرارداد وین باید ضمن ممکن ساختن استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای، مانع از آن شود که جمهوری اسلامی به سلاح‌هسته‌ای دسترسی پیدا کند.»

دویچه وله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.









بازگشت به بالا


Iran
notruf

     job