job job job  job        jobjob job  job

زبان‌گیلکی، طالشی و مازندرانی “در حال نابودی” است

تالشی

محمدرضا باطنی، زبان‌شناس،  با اشاره به از بین رفتن زبان‌های محلی ایران گفت: “در حال حاضر زبان‌های محلی مازندرانی، گیلکی و طالشی در حال نابودی و تضعیف هستند.” وی یکی از دلایل این نابودی را “رفت و آمد زیاد گردشگران” دانست.

باطنی که به مناسبت ۲۰ فوریه / سوم اسفند، روز زبان مادی در پژوهشکده زبان‌شناسی، کتیبه‌ها و متون تهران سخنرانی می‌کرد، ادامه داد: “۲۰ فوریه در بیشتر کشورها به عنوان روز زبان مادری به رسمیت شناخته و در تقویم گنجانده شده است، اما این روز هنوز در تقویم ما نیست.”

وی با تأکید بر این که حمله اعراب موجب از بین رفتن بسیاری از زبان‌ها شد، گفت: بسیاری از کشورهایی که امروز به زبان عربی حرف می‌زنند قبل از ورود اسلام، زبان‌های متفاوتی داشتند. بعد از ورود اسلام برخی از حکام مردم را مجبور کردند عربی حرف بزنند و از سوی دیگر قرآن و احادیث هم به زبان عربی بود، در نتیجه به تدریج زبان این کشورها فراموش شد”.

وی با این حال تأکید کرد که “ایران تنها کشوری بود که توانست زبان خود را حفظ کند.”

این زبان‌شناس با بیان این که “در ایران چندین زبان مهم مادری از جمله کردی، ترکی، ترکمنی و عربی وجود دارد” گفت: “اگرچه دولت هیچ ممانعتی از این زبان‌ها نمی‌کند اما اقدامی هم برای گسترش آنها انجام نمی‌دهد”.

 باطنی اضافه کرد: “مردم این مناطق انتظار دارند همراه زبان فارسی چند واحد درسی نیز به زبان مادری آنها برای زنده نگهداشتن فرهنگ و زبانشان ارائه شود.”
وی به از بین رفتن لهجه‌ها در ایران نیز اشاره کرد و گفت: “به طور مثال شمیرانی‌ها لهجه خاصی داشتند که امروز از بین رفته است.”

شبکه های استانی تلویزونی هم که می تواند به حفظ لهجه ها کمک کند متاسفانه بیشتر اوقات فارسی برنامه پخش می کند یا یک لهجه ضعیفی که زبان محلی نیست ارائه می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بازگشت به بالا


Iran
notruf

     job