fblike job contact English English English 

جشنواره برلیناله علیه ترامپ

جشنواره برلیناله علیه ترامپ

فیلم “شام” به کارگردانی “اورِن مووِرمان” کارگردان هالیوودی که روز جمعه ۱۰ فوریه/ ۲۲ بهمن ماه در جشنواره فیلم برلین (برلیناله) به نمایش درآمد، بحث‌های زیادی را به دلیل نمایش انتقادآمیزسیاست دولت فعلی ایالات متحده آمریکا به شیوه‌ای ماهرانه برانگیخت.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی از جشنواره فیلم برلین نوشت: برای حفاظت از فرزندان‌تان تا کجا پیش می‌روید؟ این پرسشی‌ست که فیلم “َشام” ساخته “اورن مووِرمان” کارگردان هالیوودی مطرح می‌کند.یک تریلر روانشناسانه که در روز دوم این جشنواره به نمایش درآمد.

داستان فیلم اینگونه آغاز می‌شود: دو زوج در رستورانی گران‌قیمت با یکدیگر قرار ملاقات دارند. بعد از اینکه گفت‌وگوی عادی و لبخندهای ظاهری کنار می‌رود، چهره واقعی این افراد نمایان می‌شود. بقیه گفت‌وگوها حول وضع دشوار اخلاقی پیش‌آمده برای آنها می‌گذرد. شرایطی که با جنایتی نژادپرستانه رخ داده و از سوی فرزند یکی از این دو زوج صورت گرفته است.
“ریچارد گیر” نقش “اِستان” سیاستمدار جاه‌طلبی بازی می‌کند که فرزندش چنین جنایتی را مرتکب شده است.
کارگردان فیلم که پیش از این با فیلم “من آنجا نیستم” (فیلمی درباره زندگی باب دیلان، خواننده آمریکائی) شناخته شده بود؛ درباره فیلم اخیر خود “شام” در گفت‌وگو با نشریه “هالیوود ریپورتر” چنین گفته است: “این فیلم از آدم‌های ممتازی می‌گوید که در دنیای شخصی خود محصور هستند. مردم امروز در زندگی شخصی خود و محیط کوچک اطراف‌شان محصورهستند، و هر چیزی خارج از آن ارزش هیچ‌گونه شفقت را برای‌شان ندارد.”
وی همچنین در این گفت‌وگو فیلم خود را “ترامپی” خوانده است. به این معنا که به زندگی و افکار شخصیت‌هایی مثل دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اشاره دارد.
در برلن نیز وی در گفت‌وگو با خبرنگاران بر ارتباط دنیای شخصیت‌های فیلم خود با سیاست‌ها و خط مشی دونالد ترامپ تاکید کرد.
نشست مطبوعاتی فیلم “شام” نیز به بحث درباره همین موضوع گذشت و ریچارد گیر، بازیگر این فیلم گفت: “همین که دونالد ترامپ، نامزد انتخابات ریاست جمهوری شد، تعداد جنایات ناشی از انگیزه‌های تنفرجویانه به طور قابل توجهی افزایش یافت و من فکر می‌کنم شما هم در اروپا با چنین پدیده‌ای مواجه شوید.”
وی تاکید کرد: “متاسفانه ما رهبرانی داریم که به ترس دامن می‌زنند و این ترس ما را وادار به انجام اقدامات وحشتناکی می‌کند.”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact