fblike job contact English English English 

مشاور ارشد ترامپ را بهتر بشناسیم

trump-bannon-cartoon-sack2

بنن یک راست افراطی وابسته به بنگاه گلدمن ساکس است. یک مسیحی صهیونیست با تفکرات خطرناک جنگ طلبانه و فاشیستی آخر زمانی دارد و بر این باور است باید با مسلمانان وارد جنگ شد. او البته تفکرات مغلطه آمیز و متناقض هم دارد.
استیون کی. «استیو» بَنِن (انگلیسی: Stephen Bannon؛ زاده ۲۷ نوامبر ۱۹۵۳) یک بیزنسمن و مدیر رسانه‌ای آمریکایی است که هم اکنون به عنوان استراتژیست ارشد و مشاور دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا فعالیت می‌کند. او پیشتر رئیس اجرایی هیئت مدیره سایت برایبارت نیوز، از سایت‌های سیاسی محافظه کار آمریکایی بود.

او در ۲۷ نوامبر ۱۹۵۳ در نورفک، ویرجینیا در یک خانواده کاتولیک ایرلندی تبار، یقه آبی و طرفدار جان اف. کندی از حزب دموکرات به دنیا آمد.

او در ۱۹۷۶ از دانشگاه ایالتی و مؤسسه پلی‌تکنیک ویرجینیا با مدرک کارشناسی برنامه‌ریزی شهری فارغ‌التحصیل شد. او مدرک کارشناسی ارشد مطالعات امنیت ملی خود را از دانشگاه جرج‌تاون گرفت. در ۱۹۸۳، مدرک ام‌بی‌ای را با افتخار از مدرسه کسب و کار هاروارد دریافت کرد.
او مدتی را در شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس نیز فعالیت کرده است. گلدمن سکس یکی بزرگترین شرکتهای مالی صهیونیستی دنیاست که در انتخاب شدن ریس جمهورهای آمریکا نقش مهمی دارد.

بنن از افسران نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا بوده و در ناوگان اقیانوس آرام ایالات متحده آمریکا به عنوان افسر سیستم‌های جنگ‌افزاری فعالیت کرده است.

او خود را یک ناسیونالیست اقتصادی می‌داند که به شدت نگران طبقه متوسط و طبقه کارگر جامعه است و بر این باور است که جهانی‌شدن سبب شده که این قشر با بیکاری مفرط دست و پنجه نرم کند.

trump

بنن کم مصاحبه می‌کند و بیشتر در سایه است. وی خود را لنینیستی می‌خواند که می‌خواهد کلیت سیستم حاکم کنونی آمریکا را در هم بشکند.

او از جنبش عوام‌گرایی اندرو جکسون (رئیس جمهور آمریکا ۱۸۲۹–۱۸۳۷ و بنیان‌گذار حزب دموکرات آمریکا) به عنوان الگوی خود برای ساختن یک جنبش سیاسی نوین نام برده است.
پیشتر اتهامات یهودستیزانه علیه او عنوان شده بود. دیوید دوک، رهبر سابق گروه کو کلاکس کلان، انتخاب او را به این عنوان، تصمیمی «عالی» خواند.

فیلم‌سازی
استیون کوین بنن پیش از فیلم‌سازی رو آورد، سرمایه‌گذار هالیوود بوده است. او کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و تهیه‌کننده هفده فیلم مستند در رابطه با مشکلات موجود در جامعه ایالات متحده آمریکا مانند بیکاری جوانان، اختلاف طبقاتی، زیاده خواهی وال استریت و سیاستمداران فاسد بوده است. دو فیلم مشهور او «آتش در قلب سرزمین» و «شکست نخورده» در رابطه با مبارزات انتخاباتی سارا پیلین فرماندار ایالت آلاسکا و حملاتی که از طرف دو حزب سیاسی اصلی و جریان اصلی مطبوعات ایالات متحده به او شد، ساخت.

او در سخنرانی که در مؤسسه بازسازی آزادی و در سال ۲۰۱۱ دربارهٔ فیلم «نسل صفر» گفت:

دلیل این نام‌گذاری این بود که در حرکت اجتماعی اشغال وال استریت، زمانی که به نسل جدید ایالات متحده آمریکا نگاه می‌کنیم بسیار غم‌انگیز است که به شدت در وضعیت نامناسبی هستند و دربارهٔ تاریخ کشور و اصول دموکراسی و اصول سرمایه داری هیچ نمی‌دانند و ما هیچ اعتباری به آنها نمی‌دهیم.

دیدگاه‌ها
زنان
بنن دربارهٔ زنان و حملاتی که به دلیل جنسیت به آنها می‌شود گفت:

زنان مدیر اجرایی خانواده‌های ایالات متحده آمریکا هستند و می‌دانند هر بسته خواربار صد دلار آمریکا است و … می‌دانند. زمانی که فرزندشان بعد از پایان دانشگاه و با پنجاه هزار دلار قرض (وام) و بیکار به خانه بر می‌گردد، چه معنایی دارد؟».

او گفت: دلیل ساخت این فیلم این بود که «من به دوستانم که در وال استریت هستند که می‌گویند زنان بیمبو هستند. می‌گویم من زنان بسیاری را می‌شناسم که به اندازه شما باهوش هستند». او گفت «این فیلم دربارهٔ سارا پیلین نیست بلکه داستان او است»

جامعه‌شناسی
او می‌گوید: «دلیل خشم طبقه متوسط این است که آنها متوجه شده‌اند ما سیستمی داریم که برای طبقه پایین و فقیر و طبقه بالا و مرفه جامعه سوسیالیست است که نه مالیاتی بدهند و به شکل مکرر از دولت کمک دریافت کنند». او گفت: «طبقه متوسط باید خواستار توقف افزایش مالیات‌ها بشود». او ادامه داد «ارزش کار سارا پیلن این بود که از طبقه متوسط و ستون فقرات جامعه برخاست تا برای حقوق آنها مبارزه کند».

bannon

جنبش تی پارتی
بنن دربارهٔ جنبش تی پارتی گفت «خشم جنبش تی پارتی، نژادپرستانه، ضد همجنس‌گرایی و ناحیه گرایی نیست. بلکه طبقه متوسط جامعه است که نابودی خود و فرزندانشان را -در سیستم ناکارآمد- می‌بینند»

اوباما
او دربارهٔ باراک اوباما گفت «اوباما مشکل نیست بلکه عارضه یک مشکل است و باید برکنار شود».

مهاجرت
او مهاجرت به ایالات متحده آمریکا را «قلب مشکلات» آمریکا می‌داند. از دید او، عامل مشکلات، نه تنها مهاجران غیرقانونی که مهاجران قانونی نیز هستند. او در ذم مهاجرت گفته:

مهاجران کشورهای آسیای جنوب شرقی تمام رشته‌های مهندسی را گرفته‌اند، نه در تحصیلات تکمیلی جایی برای دانشجویان آمریکایی هست نه در بازار کار.

مقابله با آزادی بیان
بنن در مصاحبه اخیر خود با نیویورک تایمز در حمله‌ای شدید به رسانه‌ها گفت: «رسانه‌ها باید شرمگین و زبون باشند، دهانشان را ببندند و برای مدتی تنها گوش دهند.» او از رسانه‌ها به عنوان صدای اپوزیسیون نام برد.

تقابل دنیای یهودی-مسیحی با دنیای اسلام
او باور عمیق او به تقابل میان دنیای یهودی-مسیحی با دنیای اسلام دارد. از دید وی این تقابل به نوعی جنگ مقدس خواهد انجامید. این دیدگاه او، مشابه نظریه جنگ تمدن‌های ساموئل هانتینگتون است. او هشدار داده است که مسیحیان باید هر چه سریعتر برای این تقابل آماده شوند و ایالات متحده علاوه با خاورمیانه یا چین نیز وارد رویارویی نظامی خواهد شد.

مدیر ارشد کمپین انتخاباتی ترامپ
بنن در اوت ۲۰۱۶ مدیر ارشد اجرایی کمپین انتخابات ریاست جمهوری دونالد ترامپ شد و در ۱۳ نوامبر ۲۰۱۶ به عنوان مشاور ارشد رئیس جمهور منتخب منصوب شد.

استراتژیست دونالد ترامپ
از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ در ژانویه ۲۰۱۷، استیو بنن با سمت‌های «استراتژیست ارشد کاخ سفید» و «مشاور ارشد رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا»، پرنفوذترین فرد بر دونالد ترامپ است. به طوری که از او به عنوان «رئیس‌جمهور در سایه» یاد می‌شود. سمت «استراتژیست ارشد کاخ سفید» از زمان ورودی بنن به وجود آمده است.

trump-bannon-cartoon-sack

سوزان رایس، مشاور امنیت ملی دولت اوباما با انتقاد از اقدام ترامپ در اعمال برخی تغییرات در شورای امنیت ملی آمریکا در پیام توئیتری خود نوشت: بعد از یک هفته اقدامات دیوانه‌وار، اکنون شاهد یک دیوانگی محض هستیم. دیگر چه کسی برای تصمیم گیری در مورد داعش، سوریه، ‌افغانستان و کره شمالی نیاز به اطلاعات یا مشاوره نظامی دارد؟
دیوید راثکاف (David Rothkopf) نویسنده وقایع تاریخی در شورای امنیت ملی آمریکا نیز در این باره گفت این تلاطم و آشفتگی سیاست خارجی ترامپ در ارتباط با فرآیندهای مشورتی که منجر به آن شده ، در حال حاضر سبب ایجاد بحرانی با بازتاب بین المللی شده است.
راثکاف گفت: انتصاب بنن، رئیس سابق رسانه «بریت بارت» که نشان داده بود دیدگاه‌های «نژادپرستانه، زن ستیزانه و اسلام هراسانه” دارد، در شورای امنیت ملی -فردی که فاقد تجربه کار کردن در این شورا است- اقدامی افراطی بود. کرسی او در کمیته مدیران شورای امنیت ملی، اساسا به معنای اعمال نفوذ در راستای منافع خود جهت شور و مشورت در این نوع تفکر بود.
وی افزود: ترامپ در حال ایجاد دستگاهی امنیتی متشکل از «افراد اشتباه که در راس آن یک شخص اشتباه و نامناسب قرار دارد» است.
انتصاب بنن همچنین باعث شده است که پایتخت های اروپایی نیز وی را به عنوان مخالف اصلی اتحادیه اروپا بینند. این مسئله همچنین باعث این نگرانی شده است که چگونه دولت جدید در مورد مسائل اطلاعاتی و امنیت ملی تصمیم گیری خواهد کرد.
رهبر کمیته با نفوذ نیروهای مسلح سنا از این اقدام دولت ترامپ در انتصاب بنن و کاهش قدرت رئیس ستاد مشترک ارتش و مدیر اطلاعات ملی به شدت حیرت زده و وحشت زده به نظر می رسد.
جان مک کین، رئیس کمیته نیروهای مسلح سنا نیز انتصاب بنن را فاصله گرفتن شدید از رویه شورای امنیت ملی خواند.
جک رید، سناتور دموکرات آمریکا نیز این اقدام را «ظالمانه و به طور بالقوه خطرناک» توصیف کرد و گفت که ترامپ در حال تبدیل شورای امنیت ملی به نهادی است که فاقد هرگونه صدای نظامی غیر حزبی است.
استیفن هدلی Stephen Hadley، مشاور امنیت ملی در دولت بوش نیز استدلال کرد که دستورالعمل های دولت جدید برای شورای امنیت ملی جدید «بسیار متفاوت تر از دیگر دستورهایی است که در دولت های دیگر به تصویب رسید.»
وی گفت که جرج بوش مشارکت نزدیکترین مشاور سیاسی خود در کمیته مدیران شورای امنیت را وتو کرد اما دولت اوباما نیز شاهد چنین تمایزی بین سیاست و امنیت ملی نبود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact