وارنیکلین، داروی ترک سیگار وارنیکلین، داروی ترک سیگار
علیرضا دبیر سیاقی در آستانه افتتاح خط تولید داروی ترک سیگار به وسیله شرکت داروسازی کوثر با بیان اینکه این شرکت پیش از این... وارنیکلین، داروی ترک سیگار
Varenicline
علیرضا دبیر سیاقی در آستانه افتتاح خط تولید داروی ترک سیگار به وسیله شرکت داروسازی کوثر با بیان اینکه این شرکت پیش از این در زمینه تولید داروهای آنتی بیوتیک فعال بوده است افزود: پس از هشت روز از آغاز مصرف دارو نشانه های ترک سیگار اتفاق می افتد و باید توجه داشت که این دارو عوارض خاصی ندارد و تنها در برخی موارد سبب سر درد و بی خوابی می شود.
وی با تاکید بر اینکه این دارو در جهان مورد استفاده میلیون ها نفر قرار گرفته و سبب ترک استعمال سیگار در آن ها شده است گفت: برند اصلی این دارو مربوط به یک شرکت آمریکایی است که برای اولین بار در ایران توسط شرکت داورسازی کوثر تولید شده است.
دبیرسیاقی با اشاره به اینکه داروی ترک سیگار وارنیکلین مورد تایید سازمان غذا و داروی ایران، اروپا و آمریکاست افزود: بسته بندی داروی تولید شده مشابه برند خارجی است و در دو بسته با قیمتی حدود 170 هزار تومان از هفته آینده در تمام داروخانه های کشور قابل عرضه است.
وی در پایان با اشاره به اینکه قیمت این دارو یک سوم برند آمریکایی است گفت: مصرف این دارو باید زیر نظر پزشک و با مشورت آن انجام شود.

– وارِنیکلین (Varenicline) چیست:
داروی وارِنیکلین (varenicline) با کاهش لذت بخشی در فرد سیگاری تمایل او را به مصرف سیگار کاهش میدهد.دوره ی درمان سه ماهه است که میتواند تا شش ماه تمدید شود.
مکانیسم اثر دارو: ,وارنیکلین آگونیست نسبی گیرنده های نیکوتینی است که بیشتر از خود نیکوتین باعث تحریک این رسپتورها می گردد. بنابرین منجر به کاهش هوس و همینطور کاهش اثر لذت بخشی نیکوتین میگردد و بدینوسیله میتواند به ترک سیگار کمک کند.بنابرین عملکرد وارنیکلین با سایر داروهای ترک سیگار مانند آنتاگونیستهای نیکوتین و با جایگزینهای نیکوتین و همچنین با قرص بوپروپیون متفاوت است.
– موارد مصرف وارِنیکلین (Varenicline)

این دارو فقط برای ترک سیگار و صرفا با تجویز پزشک متخصص قابل مصرف می‌باشد.

موارد منع مصرف وارِنیکلین (Varenicline) و هشدار:

۱-ممکن است این دارو توسط برخی از دانشجویان روانشناسی و پزشکی که تسلط علمی کامل بر فیزیولوژی و سود و زیان داروها ندارند به شما معرفی شود .آنها ممکن است سلامتی و حتی زندگی شما را به خطر بیندازند.توصیه میکنم تا قبل از مشورت با یک روانپزشک ،پیشنهاد آنها را عملی نکنید.

۲- بهیچ وجه من الوجوه ،صرفا با خواندن این مطلب یا مطالب مشابه در اینترنت شروع به خوردن این دارو نکنید، یا سرخود دارویی که برای شما تجویز شده است را به دیگران توصیه نکنید.
۳-مصرف همراه با الکل ممنوع است.
۴- مصرف در حاملگی و شیردهی ممنوع است.
۵- اگر سابقه ی اختلال دو قطبی یا روانپریشی دارید،این دارو ممنوع است.
۶- تشنج یا صرع

۷-در نارسایی کلیوی و دیالیز مگر به صلاحدید یک روانپزشک.

۸-بیماری قلبی یا عروقی
۹- در صورت وجود آلرژی به این دارو.
۱۰-هرگونه اختلال روانی مانند :اختلال دوقطبی،افسردگی ماژور،اسکیزوفرنی،سابقه اقدام به خودکشی.
۱۱-اگر افکار خودکشی دارید این دارو ممنوع است.
۱۲- اگر از مواد جایگزین نیکوتینی مانند قرص مکیدنی نیکوتین،اسپری نیکوتین،پچ ِ پوستی نیکوتین یا آدامس نیکوتینی استفاده می کنید،مصرف وارنیکلین ممنوع است.(همه ی این موارد به Nicotine Replacement Therapy معروفند و مصرف همزمان با وارنیکلین منجر به سردرد ،تهوع،استفراغ،گیجی ،آشفتگی معده و خستگی میگردد)
۱۳-مصرف زیر ۱۸ سال ممنوع است.
۱۴-اگر هر کدام ازین علایم را دیدید باید مصرف وارنیکلین را فورا قطع کنید:سرآسیمگی (آژیتاسیون)،احساس خصومت بی دلیل،رفتارهای تهاجمی،افسردگی حاد،تغییرات رفتاری ،افکار عجیب و غریب،افکار خودکشی.

Avatar

iranerbild

 • Avatar

  رضا

  ژانویه 29, 2018 #1 Author

  سلام ،دوستان برای استفاده از این دارو باید پیش چه متخصصی بریم.ممنون

  پاسخ

 • Avatar

  حامد

  نوامبر 26, 2017 #3 Author

  سلام اگه اراده کنی ترک کنی فقط ۱هفته وارنکلینم دردشو کم میکته من خودم ۱۵ ساله میکشم جواب میده فقط با اراده

  پاسخ

 • Avatar

  نادری

  نوامبر 11, 2017 #4 Author

  سلام.چطور سفارش بدیم

  پاسخ

 • Avatar

  علی

  آگوست 22, 2017 #5 Author

  خخخخخ
  داروسازی کوثر که رو به انقراضه

  پاسخ

 • Avatar

  مسعود

  جولای 20, 2017 #6 Author

  سلام.
  آقایون خانومها فقط یک کلام معجزه میکنه

  پاسخ

  • Avatar

   مهراب

   آگوست 15, 2017 #7 Author

   برای ترک سیگار عمل میکنه یا دروۼه. راه دیگری هم داره یا نه تشکر از گروه شما

   پاسخ

  • Avatar

   علی

   آگوست 22, 2017 #8 Author

   کلا خالی بندی

   پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*