fblike job contact English English English 

مرگ آتش نشانان و ارتقاء فرهنگ عمومی

alamn

پس از شهادت داغدار عزیزان فداکار آتش نشان مان در فضای  مجازی عکس اتوبان و خیابان های آلمان دست به دست می گردد که چطور آلمانی ها با فرهنگ هستند و برای آمبولانس راه باز می کنند. هم میهنان گرامی باید بدانند آلمانی ها شعور ذاتی برای این فرهنگ ندارند بلکه از دوران مدرسه برای این رفتارها آموزش دیده اند. کنار رفتن خوردوها در آیین نامه آموزشی رانندگی بسیار اهمیت دارد.

از 1000 و اندی سوالهای آیین نامه رانندگی 50 درصد سوالها موضوعات اخلاقی است. در ایران اما راحت به هر کس گواهینامه داده میشود و هیچ نکته اخلاقی در آیین نامه نیست جز آنکه جلوی بیمارستان بوق نزنید! در حالیکه در آلمان تقریبا شما هیچ صدای بوقی در هیچ جا نمی شنوید!

مقصر اصلی در پایین بودن فرهنگ عمومی کشور، در درجه اول صدا و سیما و بعد آموزش پرورش است. در حالیکه آلمانی ها از همان کودکی اخلاق را می آموزند ولی ما بر خلاف ادعایی که داریم هیچ موضوع اخلاقی و اجتماعی و مدنی به مردمان یاد نمی دهیم و دائم به حقوق هم تجاوز می کنیم چون آموزش ندیده ایم.

چنین کتابی اصلا در آموزش پرورش وجود ندارد. این فقط در زمینه رانندگی نیست آلمانی ها در همه زمینه و همه جهات آموزش می بینند. مخصوصا موضوعات آتش سوزی و رفتاری که برای مقابله با آتش سوزی و رعایت ایمنی حریق ساختمان توجه دارند واقعا قابل تحسین است.

به همین دلیل وجود یک دولت یا حزب سیاسی که ارتقاء فرهنگ عمومی را مطالبه کند بسیار ضروری و پر اهمیت است. مایه شرمساری ما ملت ایران هست که هنوز در این موضوعات عقب ماندگی شدید داریم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact