fblike job contact English English English 

آمریکا: ارتش عربستان «بَبرِ کاغذی» است!

%d9%86%d9%85%d8%b1

نجابت و صبر ایران در سالهای اولیه بحران در منطقه در برابر شرارت های عربستان موجب تمسخر رسانه های عربستانی شده بود. آنها ایران را که مثل خودشان بیخردانه و عجولانه به تحولات و بحران ها واکنش نمی داد نمر الورقی یعنی ببر کاغذی یاد می کردند. اما با گذشت زمان و شکست عربستان در همه عرصه ها باعث شد که خود آمریکایی ها به آنها ببر کاغذی بگویند.

«سایمون هندرسون» رئیس برنامۀ خلیج فارس و سیاست گذاری انرژی در موسسه واشنگتن برای پژوهش های خاور نزدیک در ارزیابی خود از عملکرد ارتش عربستان اعلام کرد: «عملکرد نیروی هوایی عربستان، بسیار ضعیف بود، عملکرد نیروی زمینی عربستان نیز در حفاظت از مناطق مرزی جنوب غرب عربستان نیز بد بود».

موسسه واشنگتن برای پژوهش های خاور نزدیک گزارشی تحت عنوان «محدودیت فروش سلاح به عربستان، بازتاب دهندۀ خشم آمریکا از این کشور به سبب جنگ یمن است» منتشر کرد.

هندرسون در این گزارش نوشت که آمریکایی در 13 دسامبر اعلام کردند که فروش 16000 مورد سلاح و مهمات به عربستان را ممنوع خواهند کرد و علت آن، «نگرانی از دقیق نبودنِ حملات هوایی عربستان به یمن است که موجب کشته شدن شمار زیادی از غیرنظامیان می شود».

وی افزود:«این اقدام قابل پیش بینی بود، به ویژه که آمریکا، پیش از آن، صادرات بمب های خوشه ای به عربستان را متوقف کرد و این اقدام، حامل این پیغام بود که کمک های آمریکا، به مثابۀ «چک سفید امضا» نیست».

هندرسون سپس فاش کرد که مسئولان آمریکایی، در گفت وگوهایی خصوصی، از عملکرد ارتش عربستان انتقاد کردند، ارتشی که فرماندهی آن را «محمد بن سلمان، وزیر دفاع 31 ساله سعودی و جانشین ولیعهد این کشور به عهده دارد. او که فرزندِ محبوب پادشاه است، در ابتدای حمله به یمن، از این که مهندس این جنگ شناخته شود، به خود می بالید، اما اکنون از زیر بار همۀ سرزنش ها، شانه خالی می کند».

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact