job job job  job        jobjob job  job

پسر اتریشی نادرشاه

nader

تاکنون تصور می شد بعد از قلع و قمع فرزندان نادر توسط علیقلی میرزا ، غیر از شاهرخ، نوه نادر، کسی از این خاندان باقی نمانده است، اما در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نسخه خطی تحت عنوانِ شرح احوال پسر یکی از سلاطین ایران (در خدمت نظامی اطریش) وجود دارد که خبر از وجود یکی از فرزندان گمنام نادر میدهد، این اثر توسط لئوپلد دید مانستر و در قرن سیزده نگارش یافته است، این نسخه در خردادماه سال ۱۳۲۵ توسط دکتر مهدی بیانی برای کتابخانه ملی خریداری شد و اینک در بخشِ نسخه‌های خطی و نادرِ کتابخانه ملی به شماره ۸۱۴۷۸۰ ثبت و به شماره ۱۲۵۵۵- ۵ قابل بازیابی می باشد.

بعد از قتل نادرشاه، خونریزی بسیار و جنگ‌های سخت در سر تاج و تخت اتفاق افتاد و در میان آن هیاهو و کشاکش و لشگرکشی و خونریزی، کسی از نسل نادرشاه باقی نماند مگر یک پسر ده ساله که از فتح آباد قوچان و خوفِ کشته شدن گریخته و به چنگ ترکمانان افتاد و سپس به اسیری به حومه شهر بلگراد برده شد، چون تاب اسیری نیاورد، از بلگراد به سلمین فرار کرد و برای حفظ جان خود دین عیسوی را اختیار نمود و در گراتی و ۱۹ سالگی در حضور امپراتریس اتریش ماری ترزا غسل تعمید داده شد و نام ژوزف که همنام فرزند ارشد و ولیعهد و شاه آینده اتریش بود از سوی ملکه برای وی برگزیده شد و در مدرسه نظامی وین تربیت یافته و در پیاده نظامِ گُیس رُخ مشغول به سربازی و رشادت‌ها گردید.

(ماری ترزا شخصیت بسیار معروف تاریخ اروپا در امپراتور المانی روم مقدس مادر ماری انتوانت ملکه فرانسه همسر لویی شانزدهم بود. ترزا مادر زن لویی شانزدهم بود. دخترش و دامادش هر دو در انقلاب فرانسه اعدام شدند)

در جنگ هفت ساله (جنگ کریمه) به درجه سلطانی در رسته آرشی دوشه پس از یک سال و نیم خدمتگزاری نایل گردید. ۲۵ مارس ۱۷۵۹ مفتخر به اخذ لقب بارون شده و در آن فرمان امپراطریس اتریش ماری ترزا بدست خود نوشته بود:…. مِلانت داس بارونانت (یعنی به دادن این لقب مایلم) و در آن فرمان نوشته بود که سلمین از نسل جنگی‌ترین خانواده ایران است و در مدت خدمات نظامی کمال فراست و شجاعت از او به عرصه ظهور رسیده و در جنگ بارسلو وهخ گریخ دو مرتبه زخم سخت خورده و بواسطه این زخم‌های کاری از خدمت نظامی با منصب یاوری مجبوراً دست کشیده و باقی عمر را در حالت مرخصی از خدمت بسر ببرند، ژوزف بارُن بارسلمین پسر واقعی پادشاهی است که مدت پانزده سال اسباب وحشت تمام آسیا بود….


مظفر یا همان ژوزف بارون بارسلمین، نهایتاً در شهر وین در ۱۵ فوریه ۱۸۲۴ در مقام یاوری دولت اتریش درگذشت و در باغ سن بُرن که مدفن پادشاه رُم (پسر ناپلئون اول) است مدفون گردید. و این از ریشخند روزگار است که فرزندان آخرین کشورگشایان شرق و غرب در نهایت گمنامی در کنار یکدیگر آرمیده اند. (در غرب نادرشاه به ناپلئون پرشیا معروف است)
برگرفته از مقاله آقای علی کریمیان، کارشناس ارشد سازمان اسناد ملی ایران
نگاره: نادر شاه افشار و دو فرزندش (احتمالاً رضاقلی و نصر‌اللّه) و پیرمردی که شاید میرزامهدی خان استرآبادی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بازگشت به بالا


Iran
notruf

     job