fblike job contact English English English 

ملت واحد جهانی

world peace

world peace

بعضی خصوصیات اخلاقی یک جامعه را تا وقتی درون آن ملت زندگی میکنید متوجه نمی شوید زمانی به معایب اخلاقی یک جامعه آگاه می شوید که برای مدتی از فضای آن جامعه دور باشید. در مورد ما ایرانیان متاسفانه حقایق تلخی وجود دارد که بسیاری از ایرانیان خودشان از وجود آن خبر ندارند و آن فاشیسم از نوع نژاد ستیزی آن است. وقتی جامعه ایران را با آلمان مقایسه میکنیم در می یابیم جامعه ایران هم مانند آلمان دو قطبی حتی با شدت بیشتر  در زمینه ناسیونالیسم افراطی است. نژادپرستی در مفهوم درست آن و عشق به میهن زیباست. البته باید بجای واژه نژادپرستی از اصطلاح نژادستیزی بهره برد. چون آدم می تواند به نژاد خود علاقه داشته باشد اما اگر به نفی نژاد دیگران برسد و به توهم برتری نژادی برسد آن فاشیسمی بسیار زشت و یک عقب ماندگی شخصیتی است.

اگر عده ای به عنوان ناظر بیرونی در ایران به آلمان نگاه می کنند اولین چیزی که به ذهن آنها می آید نژادستیری ملت آلمان است اما برعکس آن در مورد خودمان خیلی قوی تر است. یعنی ایرانی ها خیلی بیشتر از آلمانی ها درگیر مفاهیم و برداشت های فاشیستی از ناسیونالیسم افراطی که ناشی از عقده و حقارت های تاریخی هست می باشند. دوباره تاکید می کنیم ناسیونالیسم زیباست و حتی برای رشد و پیشرفت یک ملت لازم است. اما تا زمانی که از مرز و مفاهیم انسانی تخطی نکند.

در فضای مجازی براحتی می توان چهره زشت سیرت ایرانی را دید. وقتی به افغانستانی های عزیز که آریایی هم فرهنگ هم زبان و نژاد ایرانی هستند توهین می کنیم. درست است آن ملت سالها درگیر جنگ و دخالت خارجی بود اما مهد فرهنگ و زبان ایرانی در آنجاست اما عده ای که کم هم نیستند و غالبا هم درک پایینی از مفاهیم انسانی دارند به بهانه چند خطا به کل یک ملت توهین می کنند. خطاهایی که در خود ما هم هست. همین نگاه زشت را غالب کشورهای دیگر جهان به ما دارند. چون آنچه ما بروز می دهیم مانند آئینه به خودمان بر می گردد.

موضوع دیگر عرب ها هستند. تا کی باید حمله اعراب به ایران، زخم لای استخوان و بهانه برای اظهارات فاشیسمی باشد. عصر امروز عصر انسانیت است. بشر در کل تاریخ کاملا وحشی بوده و همه ملتهای تاریخ دائم با هم در جنگ بودند.

پان ترکیسم و پان عربیسم پان ایرانیسم علاوه بر اینکه یک خطای انسانی فاحش است یک توطئه پیچیده است که در عصر راستها از زمان جنگ جهانی اول دامن زده شد. ناسیونالیسم افراطی که مبتنی بر ارزش های انسانی نباشد زشت ترین سیرت و چهره ای است که بشر می تواند از خود نشان دهد و یک توحش کامل و تمام عیار است.

توهین اقوام و نژادها به هم موجب دامنه دار شدن و تسلسل نزاع های بیهوده برای این عمر کوتاه می شود. عمری که با مهر و عشق نژادها به هم می تواند زیباتر می شود. حتی اگر نژادی به فرض از نظر فرهنگی و هوشی ضعیف باشد که فرض محال است آن ملتی که رشد یافته تر است باید دست ملت ضعیف را بگیرد نه آنکه تحقییرش کند.

اگر می خواهیم یک ملت نمونه باشیم باید از خودمان شروع کنیم همه تفاوت های فرهنگی و نژادی درون جامعه چند هزارساله خود را و همینطور با همسایگان عزیز مان که با آنها هم در طول تاریخ یک ملت بودیم را به جنبه مثبت انسانی و همیاری تبدیل کنیم. منافع ما باید با منافع ملت های دیگر جهان همسان و بر پایه حقوق انسانی و مشترکات ذاتی باشد. تا کی این همه توهین تحقیر و نسل کشی آنهم در این عصر مدرنیته ادامه داشته باشد. اگر بخواهیم یک جمع بندی از سخنان بکنیم این است که شما به خاطر حسن میهن پرستی هر سال به پاسارگاد ارامگاه کوروش بزرگ بروی و آنجا بگویی ما عرب ها رو دوست داریم! ما همه ملت های جهان را دوست داریم. این مفهوم حقیقی ناسیونالیسم انسانی و ایرانی است.

ملتی محبوب ملتهای دیگر جهان می شود که خودخواه، متکبر و خود برتربین نباشد. خیلی از این صفات زشت ما ناشی از عقده ها و حقارتهای تاریخی یا کنونی ماست. چون احساس کمبود های فراوان داریم با ناسیونالیسم افراطی پوشش می دهیم. موقعی ملتی پیشرفته و دوست داشتنی در جهان خواهیم بود که همه ملت ها را دوست داشته باشیم و معایب آن ملتها را به رخ شان نکشیم بلکه همه باید دست هم را بگیریم تا کل جهان یک ملت واحد شویم.

البته این مسیر و این هدف قطعا بزودی تحقق خواهد یافت اما شاید ما دوست داریم کمی زودتر در عصر ما این مفهوم بزرگ و آرمانی آخر زمانی یعنی ملت واحد جهانی به وقوع بپیوندند. البته این سخنان لزوما به معنی تایید مفاهیم مصطلح جهانی سازی که با اغراض سیاسی خاص آلوده هستند نمی باشد.

ایرانبیلد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*یک پاسخ برای “ملت واحد جهانی

  1. Avatar عاطفه گفت:

    سلام و درود
    در یاد داشت شما نسیم روح بخش انسانیت آگاهی و لطف و شکوه هستی جان و روح مرا نوازش داد
    سپاس
    عاطفع


contact