job job job  job        jobjob job  job

جشن بیعت، امامت، عمر کشان،مغ کشان یا پوریم؟

%d8%a8%db%8c%d8%b9%d8%aa

در سال های اخیر جشنی به نام جشن بیعت با امام مرسوم شده است. که قبلا با جشن عمر کشان نهم ربیع الاول شناخته می شد. در واقع ایرانیان به اشتباه روز مرگ عمر سعد قاتل امام حسین را با مرگ عمر خلیفه دوم اشتباه گرفته اند. (مرگ حقیقی عمر خطاب در ماه ذی الحجه هست.) شاید در آغاز منظور از عمر همان عمر سعد بوده اما با توجه به پیوند این جشن با پیروز نهاوندی (ابولولوء) جشن عمر کشان به خلیفه دوم عمر خطاب ارتباط دارد که بعلت قوانین ایران ستیزانه و نژادپرستانه و اشغال ایران محبوب ایرانیان نبوده است. ایرانی ها اصولا در طول تاریخ مهاجمان و اشغال کنندگان کشور خود را نبخشیده اند. مانند اسکندر ، چنگیز خان، محمود افغان، صدام ….

فردا یا شب پایان وفات امام حسن عسگری، جشن جدیدی به نام جشن بیعت یا غدیر دوم نامگذاری شده که جای جشن قدیمی عمرکشان را گرفته است. برخی معتقدند این روز رفع القم هست طبق حدیثی که سند آن ضعیف است در این روز فرشتگان موکل، گناه افراد را نمی نویسند در واقع بهانه و ممانعتی برای کیفیت شادی وجود نداشته باشد این حالت بسیار شبیه به جشن پوریم یهودیان هست که در یک روز گناه و مستی آزاد است و آن روز مرگ هامان، وزیر خشایارشاه هخامنشی است که در کودتای 13 نوروز کشته شده بود. البته داستان های یهودی درباره هامان و استر، مردخای ساختگی و خیالی است. برای مثال وزیر فرعون هم هامان نام داشته است.

برخی معتقدند جشن عمرکشان ادامه جشن مغ کشان دوره هخامنشی است که به خاطر کودتا ضد بردیا فرزند کوروش انجام شد. البته روایت داریوش از بردیای دروغین نیز ساختگی و جعلی است و آنکه توسط داریوش کشته شد فرزند واقعی کوروش بود که توسط داریوش و حلقه نزدیکش در کودتا کشته شدند. بعید نیست این سه داستان یعنی مغ کشان، عمر کشان و جشن پوریم یهودیان از یک ریشه باشند. مخصوصا که روز آزادی گناه در جشن پوریم و رفع قلم شبیه هستند.

اختصاصی ایرانبیلد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بازگشت به بالا


Iran
notruf

     job