fblike job contact English English English 

قات ناس عوارض

qat_man

قات (خات) (نام علمی: Catha edulis به المانی Kathstrauch ) گیاه گلداری است که بومی بخش گرمسیری شرق آفریقا و شبه جزیره عربستان می‌باشد.

قات از سال ۱۹۷۳ توسط سازمان جهانی بهداشت نوعی ماده مخدر محسوب شده و در منطقه صعده کشور یمن بطور وسیع کشت می‌شود. این مخدر بسیار گران‌قیمت بوده و قیمت یک بسته برگ قات در سال ۱۳۸۸ در حدود ۱۷ هزار تومان بود. این بسته تنها برای مصرف یک وعده استفاده می‌شود. برگ گیاه قات تا یک هفته در یخچال قابل نگهداری است و معمولاً بصورت تازه مصرف می‌شود.

قات زدن به عمل مکیدن تدریجی شیره برگ گیاه قات که نوعی مخدر است گفته می‌شود. همچنین مصطلح قاتی کردن هم هست.

ناس

ناس از برگ تنباکو که در سایه خشک شده و به‌همین خاطر سبز رنگ است ساخته می‌شود. این برگ‌ها را نرم می‌کوبند و با اندکی آهک مخلوط کرده در جلو دهان، میان لب و دندان می‌گذارند. برخی از ناسی‌ها هم ناس را با دستمال کاغذی در دهان می‌گذارند. این ماده بیشتر در افغانستان کشت و ساخته می‌شود و برخی مردم ایران، بیشتر مناطق پاکستان و قسمت‌هایی از هند، ترکمنستان، تاجیکستان و ازبکستان از این ماده استفاده می‌کنند.

استفاده از ناس را نسوار انداختن یا ناس انداختن نیز می‌گویند و مصرف‌کننده ناس را نیز ناسی یا ناس‌کش می‌نامند. ناس جایی را که در دهان گذاشته می‌شود به‌شدت می‌سوزاند.

برخی از عوارض ناس را می توان به این موارد اشاره کرد:‌ دردفعات اول عوارض آن عبارت است از احساس سرگیجه و سردرد و تهوع وسایرعوارض استفاده مدید از ناس شامل از دست دادن تعامل رفتاری و حرکتی، ایجاد حرکات غیر طبیعی در چشم‌ها، تغییرات محسوس در فشار خون، افزایش ضربان قلب، دندان قروچه، لرزش، اختلال در خواب، وابستگی روحی و روانی، بیماری‌های لثه و سرطان لثه، سرطان حنجره و روده بزرگ، نارسایی‌های کلیوی است.

۱ – بر خلاف تصور که این نوع مصرف ویژه شرقی ها به ویژه افغانستان و هند می باشد. موج جدید مصرف این نوع تنباکو ها در بسته بندی های پر زرق و برق و نامها و برندهای معروف در اروپا و آمریکا رایج شده به طوریکه بر طبق آخرین آمار ۱۲% مردم سوئد ، ۱.۱ میلیون نفر ناس مصرف می کنند.

۲- شرکت های دخانیبه واسطه قوانین محدود کننده سعی بر تلقین این باور هستند که دود تنباکو ضرر آن است و در نتیجه تنباکو های بدون دود یعنی بدون ضرر.

۳- خطر سرطان گونه و لثه در مصرف کنند گان تنباکوی و ناس پنج برابر بیشتر از افراد عادی می باشد. اختلال در لبخند، سایش دندان، پس رفت لثه و پوسیدگی دندانها از دیگر عوارض این مواد به ظاهر کم ضرر می باشد.

۴- جذب نیکوتین موجود در ناس و تنباکو های جویدنی ۴-۳ برابر سیگار می باشد و به همین ترتیب اعتیاد به آن سنگین تر بوده و رهایی و ترک آن دشوارتر است.

۵- خطر مرگ و میر ناشی از بیماریهای قلبی و عروقی در استفاده کنند گان تنباکو های جویدنی ۱.۴ برابر افراد عادی است.

۶- سرطان های شایع در مصرف کنند گان تنباکو های بدون دود شامل: سرطان دستگاه گوارش به ویژه مری و معده – سرطان لوزالمعده – سرطان مثانه – سرطانهای سر و گردن – سرطان روده بزرگ – سرطان لثه

۷- در خانم های باردار مصرف کننده تنباکوی بدون دود تولد زیر وزن و نوزادان زودرس شایعتر هستند.

۸- عوارض شایع ناس  شامل:

سرگیجه سردرد تهوع عوارض دهانی تحرک مری از دست رفتن تعادل  افزایش ضربان قلب دندان قروچه اختلال در خواب انواع سرطانها نارسایی کلیه افزایش فشار خون تحریک و زخم در لثه و دهان لوکو پلاکی (ضایعه پیش سرطانی در دهان) دیابت  اختلالات ریتم قلب بالا رفتن چربی خون

۹- تعدادی از مواد مضر و خطرناک موجود در تنباکوی دهاني و ناس  شامل نیتروز آمین های اختصاصی تنباکو به عنوان عمده ترین عامل سرطانها،  نیکل، کادمیوم، پولونیوم ۲۱۰، نیتراتها، آرسنیک ،کروم ، هیدرالازین و استالدئید می باشد

مصرف این مواد در دراز مدت چه عوارضی را برای فرد به دنبال خواهد داشت؟

در دفعات اول عوارض آن عبارت است از احساس سرگیجه، سردرد و تهوع و سایر عوارض استفاده مدید از ناس شامل از دست دادن تعادل رفتاری و حرکتی، ایجاد حرکات غیر طبیعی در چشم‌ها، تغییرات محسوس در فشار خون، افزایش ضربان قلب، دندان قروچه، لرزش، اختلال در خواب، وابستگی روحی و روانی، بیماری‌ها و سرطان لثه، سرطان حنجره و روده بزرگ و نارسایی‌های کلیوی است.

سرطان، ارمغان مصرف افراطي «ناس»

عضو انجمن متخصصان گوارش كشور گفت: مصرف ماده مخدر ناس سرطان‌‌هاي دستگاه گوارش فوقاني از جمله سرطان مري را به دنبال دارد.

دکتر پورشمس در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با بيان اينكه مصرف ناس بيشتر در مناطق شمال شرقي كشور رايج است اظهار داشت: تركيب ناس از خاكستر، كربنات سديم و تنباكو ايت اين ماده در خاكستر حل مي شود روي زبان قرار مي‌گيرد.

مصرف اين ماده در طولاني‌مدت سرطان‌هاي دستگاه گوارش فوقاني را از جمله مري را در پي دارد و اگر به صورت تنفسي مصرف شود اثرات مخربي مانند اثرات ريوي و قلبي و عروق علاوه بر سرطان مري و معده دارد.

اين فوق تخصص گوارش با بيان اينكه اين ماده اصلاً نبايد مصرف شود تصريح كرد: مصرف كوتاه‌مدت آن عوارضي چون استفراغ و تهوع را در صورت حساس‌بودن فرد به دنبال دارد و افرادي كه آن مصرف مي‌كنند اثرات تخدير آن را مي‌خواهند اما عمده‌ترين اثر آن سرطان معده و مري است.

افزایش فشارخون و حمله قلبی

متخصصان یکی از دانشگاه‌های معتبر پزشکی سوئد می‌گویند که مصرف ناس موجب سرطان لوزالمعده و دهان می‌شود.

یکی از تحقیقاتی که در اختیار قانونگذاران اتحادیه اروپا قرار گرفته است، نشان می‌دهد که ناس نه تنها سرطان‌زاست، بلکه باعث افزایش فشار خون و احتمال بروز حمله قلبی نیز می‌شود.

پروفسور گوران پرشاگن که انجام این تحقیق را برعهده داشته است، می‌گوید:«ما باید خیلی دقت کنیم که چه مواد مصرفی را به مردم معرفی می‌کنیم. ترغیب مردم به جایگزین کردن سیگار با ناس، در نهایت منجر به بالا رفتن مصرف تنباکو خواهد شد.»

او معتقد است که در مقایسه با سیگار، تحقیقات در مورد خطرات مصرف ناس به قدر کافی گسترده و جامع نبوده است.

برخی دیگر از عوارض مصرف Pan یا ناس

●احتمال سرطان دهان و حنجره در این افراد بیشتر است.

●نیکوتین باعث زردی دندانها وپوسیدگی آنها می شود و احتمال بیماریهای لثه را در اینها زیاد می کند.

●عوارض قلبی ــ عروقی و مشکلات تنفسی در اینها شایع است.

●ساخارین موجود در این مواد ممکن است باعث ایجاد مشکلات گوارشی شود.

●در دانش آموزان بدلیل ایجاد حالت گیجی و نئشگی افت تحصیلی را به دنبال دارد.

●بدلیل افزایش بزاق فرد مجبور است مرتب آب دهانش را بیرون بریزد که سبب انتقال بیماریهای عفونی میگردد.

علائم مصرف این مواد چیست؟

از دست دادن تعادل رفتاری و حرکتی ، حالت سبکی سر،افسردگی، بیقراری،خستگی،افزایش اشتها، اختلال خواب، افزایش تعریق، افزایش بزاق دهان، پرخاشگری، اضطراب، حالت شادی کاذب.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact