job job job  job        jobjob job  job

چطور گلوتن تیروئید را نابود می کند

گلوتن پروتئینی بسیار سخت است که در محصولات گندم و جو و جودوسر موجود است بسیاری از افراد امروزه به آن حساسیت دارند. یک موضوع است که اغلب نادیده گرفته می شود. آن هم رابطه ی بین بیماری های تیروئید و مصرف گلوتن است. اگرچه ارتباط تغذیه و سلامت تیروئید در نوشته های پزشکی سالهاست که مورد توجه قرار گرفته است، اما زمان زیادی نیست که ما شاهد افزایش مقدار بررسی وجود اثرات گلوتن بر روی سلامت تیروئید هستیم.

گلوتن شامل پروتئین گلیادین است که برای بدن انسان بیگانه است. این بیگانگی منجر به شروع یک واکنش از سیستم ایمنی بدن می شود ، این حرکت در افراد مبتلا به سلیاک به صورت قوی تر وجود دارد. بیشتر مردم امروزه یا دچار حساسیت به گلوتن هستند یا دچار عدم تحمل گلوتن هسنتد، و واکنش ایمنی فقط مربوط به بیماران مبتلا به سلیاک نیست. بسته به شدت واکنش ایمنی ، یک فرد ممکن است علائم بسیار جزئی داشته باشد ، برای افراد با عدم تحمل ممکن است علائم عمیق بلافاصله بعد از مصرف داشته باشند.
در طول سالها گندم به صورت گسترده کاشت شده و گلوتن بسیار سخت تر و غیر قابل هضم شده است. گندم اجداد ما هیچ شباهتی به گندم امروزی نداشته است ، موارد رو به افزایش ابتلا به سلیاک در 50 سال گذشته گواهی این جریان است. افراد با حساسیت به گلوتن ممکن است علائمی را تجربه کنند که غیر مرتبط با مصرف گلوتن به نظر برسد. این علائم شلمل عدم تعادل هورمونی ، مشکلات پوستی، مه مغزی، خستگی، افسردگی، ورم مفاصل و میگرن باشد. این علائم بسیار آزار دهنده همچنان فقط به دلیل دشواری پیدا کردن ارتباط میان این علائم و مصرف مواد غذایی حاوی گلوتن در زندگی بسیاری از مردم رایج است.

چه ارتباطی میان مصرف گلوتن و سلامت تیروئید وجود دارد؟
برای بدن گلوتن بسیار شبیه به گلوتامیناز است . گلوتامیناز یک آنزیم است که برای تشکیل پیوند های شیمیایی در سراسر بدن مورد نیاز است. در حالیکه تیروئید بالاترین غلظت از این آنزیم را در میان ارگان های دیگر بدن دارد. وقتی سیستم ایمنی به گلیادین حمله میکنند آنتی بادی ها نیز به تیروئید حمله می کنند. واکنش ایمنی تا 6 ماه بعد از مصرف گلوتن ادامه پیدا می کند و به تیروئید آسیب می رساند. مصرف گلوتن در افرادی که حساسیت به گلوتن یا عدم تحمل گلوتن یا سلیاک دارند نه تنها به سیستم گوارش بلکه به تیروئید هم آسیب وارد میکند.

بیماری تیروئید و عدم تحمل گلوتن
محققان مشخص کردند که افراد مبتلا به بیماری های اتوایمنی تیروئید باید به طور منظم برای عدم تحمل گلوتن و سلیاک هم بررسی شوند. تمرکز قابل توجهی از تحقیقات روز عدم تحمل گلوتن را در بیماران مبتلا به تیروئید خود ایمنی بررسی کرده اند بیشتر مبتلایان به بیماری تیروئید اتوایمنی به گلوتن واکنش ایمنی نشان دادند که نشان دهنده ی نیاز به معرفی روش های تغذیه ای برای افراد مبتلا به اختلالات مزمن و اتوایمنی است.

آیا گلوتن فقط بر روی تیروئید اثر دارد؟
وقتی گلوتن باعث واکنش ایمنی می شود جاهای دیگر بدن نیز تحت تاثیر قرار می گیرند مانند مغز. و همچنین تحقیقات نشان داده است که بیماران تیروئید اتو ایمنی از حمله به غدد درون ریز نیز رنج می برند. در بیماران مبتلا به سلیاک گلوتن نخستین محرک برای اختلالات غدد درون ریز است.

گلوتن و عدم تعادل هورمونی
هر چیزی چه طبیعی چه غیر طبیعی که در عملکرد تیروئید و غدد درون ریز دخالت کند باعث عدم تعادل هورمونی می شود. دلیلش این است که این ارگان ها کنترل تولید هورمون ها را بر عهده دارند، و اختلال عملکرد آن ها می تواند در سوخت و ساز بدن، باروری، خلق و خو و حتی سلامت قلب و عروق دخالت کند.

یک راهکار نهایی
اگر شما مبتلا به تیروئید اتوایمنی هستید ضروری است که گلوتن را حذف کنید. برای کسانی که دچار حساسیت به گلوتن هستند بهترین کار برای حفظ سلامت تیروئید و سلامت کلی بدنشان حذف کامل گلوتن است. بسیاری از افراد که زندگی بدون گلوتن را انتخاب کردند چه با انتخاب شخصی چه از روی اجبار گزارش پیشرفت چشمگیر و باور نکردنی از سلامت خود داشته اند . بهترین جواب برای همه ی ما ممکن است یک شیوه ی زندگی بدون گلوتن باشد مخصوصا اگر به دنبال ایجاد تعادل در هورمون ها هستیم. به جای گندم از غلات بدون گلوتن مانند ارزن،گندم سیاهو کوینولا استفاده کنید./

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بازگشت به بالا


Reportage
Iran
notruf

     job