fblike job contact English English English 

ترک سیگار

 %d8%aa%d8%b1%da%a9-%d8%b3%db%8c%da%af%d8%a7%d8%b1

مهمترین گام در ترک سیگار تمرکز آگاهی بر موضوع هست. افزایش آگاهی از زیان های آن و تمرکز روانی بر اختیار خود.

درمان های مختلفی برای ترک سیگار گفته شده اما تا زمانی که تمرکز آگاهی صورت نگیرد هیچکدام از آنها فایده ندارد. اینکه به این نتیجه برسید هیچ کس در دنیا قادر نیست به شما کمک کند و تنها خودتان منشا تحولات بزرگ در زندگی خود هستید.

سن شروع مصرف دخانیات در تمام دنیا رو به کاهش بوده و در ایران هم این گونه بوده است طبق آخرین بررسی‌ها سن شروع مصرف در کشور 13 تا 15 سال است اما در برخی تحقیقات سن پایین‌تر هم نشان داده شده است.

سیگار یکی از بزرگترین و قاتل ترین دشمنان انسان است. بشدت سرطانزا و کشنده است اما بعلت دخالت بزرگ سرمایه داران جهان در تجارت آن آگاهی در این زمینه وجود ندارد.

بیش از 90 درصد افرادی که مبتلا به سرطان ریه تشخیص داده شده اند سیگاری بوده اند.

متاسفانه نه تنها خود افراد سیگاری این بیماری ها را باید تحمل کنند بلکه افرادی که در معرض دود سیگار هستند نیز همه این مشکلات را خواهند داشت

بیش از 35 میلیون نفر در سال اقدام به ترک سیگار می کنند اما کمتر از 7 درصد آن ها موفق به ترک آن می شوند.

یکی از راه های پیشنهادی قرص مکمل گیاهی است. غالب این قرص ها از گیاهان سمی گرفته می شوند و خوردن آنها توصیه نمی شود. برای مثال

تابکس نام تجاری یک داروی گیاهی و محصول انحصاری لابراتوآر سوفارما ساخت کشور بلغارستان است. نام این گیاه به آلمانی Gemeiner Goldregen می باشد. تابکس (TABEX) یک محصول دارویی  برای ترک سیگار و مقابله با وابستگی های نیکوتین و سایر دخانیات میباشد. هرقرص تابکس حاوی یک و نیم میلی گرم از آلکوئیدی به نام سایتیزین (Cytisine) است.

تابکس نیکوتین ندارد.

عملکرد سایتزین:
سایتیزین ماده فعال و آلکوئید دارویی کاملا طبیعی می باشد که از درختی از خانواده پروانه آسایان (Cytisus Laburnum) گرفته شده است.
این ماده ساختار و مکانیسمی مشابه را نیکوتین را در افرادی که سیگاری هستند بازی می کند وبا اثر گذاری بر گیرنده های نیکوتین در بدن باعث کاهش استفاده از نیکوتین می شود.
با این عمل مانع از ظاهر شدن سندرم پرهیز در ترک سیگار می شود در نتیجه کاهش تدریجی استعمال در فرد سیگاری که به سیگار از نظر روحی و جسمی وابستگی دارد باعث می شود ترک سیگار بدون اثرات نامطلوب صورت بگیرد.

سایتیزین دارای خصوصیات منحصر بفرد زیر می باشد:
١- سایتیزین آنتاگونیست (Antagonist) و رقیب بسیار قوی در برابر گیرنده های نیکوتین است.
٢- طیف درمانی وسیعی که کنترل فعالیت نیکوتین در بدن را شامل می شود در بر می گیرد.
٣- سایتیزین باعث کاهش و ازبین رفتن افسردگی و آشفتگی روانی که از علائم ترک مسمومیت نسبت به نیکوتین است می شود.
٤- در مقایسه با نیکوتین این ماده هیچ اثرنامطلوبی بر دستگاه عصبی و فشار خون در بدن ندارد.
٥- سایتیزین بهترین و سالمترین پروفایل را در میان داروهای ترک سیگار دارد.

آزمایشهای بالینی و کلینیکال تابکس:
تابکس در هشت مرکز پیشرفته، آزمایش های مختلفی در طرح های آزمایشی که توسط آلمان، بلغارستان و لهستان طراحی شده بود مورد بررسی قرار گرفته است.
پاره ای از نتایج بالینی این آزمایش ها نشان می دهد که :
– کسانی که با مصرف تابکس سیگار را ترک کردند درصد بسیار بالایی نسبت به مصرف کنندگان انواع دیگر داروهای ترک سیگار را شامل می شوند (تا هفتاد و پنج درصد مصرف کنندگان).
– درمان و مصرف روزانه تابکس با دوز یک و نیم تا نه میلی گرم در روز بدون هیچ گونه عوارض جانبی و اثرات نا مطلوب می باشد.
– تابکس تحمل دارویی بسیار خوبی دارد و براحتی جذب شده و هیچگونه عوارضی از قبیل بی اشتهایی تهوع و دل پیچه ایجاد نمی کند.
– باعث گیجی و عدم توجه در رانندگی یا کار با ماشین آلاتی که به هوشیاری نیاز دارند نمی شود.

sigar

یک داروی دیگر

 varenicline

«وارنیسلین» هم یک داروی کمکی در ترک سیگار است اما بشرط اراده و قصد ترک داشتند.

داروهای تجویزی یکی دیگر از گزینه ها هستند. Chantix یا (Varenicline) دارویی که به طور خاص ساخته شده و به شما در ترک سیگار کمک می کند. این دارو با هدف قرار دادن بخشی از مغز که به نیکوتین پاسخ  می دهد کار می کند. بوپیروپیون هیدروکلرید (Zyban) در واقع یک داروی ضد افسردگی است اما با توجه به نظر CDC استفاده ثانویه به عنوان یک داروی  ترک سیگار دارد این روشن است که چگونه برای افراد سیگاری کار می کند اما به طور گسترده ای به عنوان یک گزینه درمانی پذیرفته شده است. هر دو دارو دارای عوارض جانبی بالقوه هستند.

 

در اینجا به چند گیاه اشاره می کنیم که مصرف آن برای افرادی که درصدد ترک سیگار هستند، می تواند مفید باشد.

برگ توتون هندی : این گیاه حاوی ماده ای به نام «لوبیلین» است که مانند «نیکوتین» عمل میکند و اعتیاد به نیکوتین را کاهش می دهد. اما از آن جا که گیاهی سمی است، افراط درمصرف آن سلامت فرد را تهدید می کند .

شقاقل : با سرد کردن بدن به کاهش علایم ترک سیگار کمک شایانی می کند

دارچین : اگر می خواهید سیگار را ترک کنید، با لوله تو خالی دارچین استشمام کنید.

عرق شاه تره :. اشتها آوراست و به تصفیه خون کمک می کند

جو دوسر این گیاه در جلوگیری از اعتیاد به دخانیات موثر است و علایمی چون بی خوابی، اضطراب و حالت های عصبی رابرطرف می کند .

اسفناج و برگ چغندر حاوی اسید فولیک ، ویتامینc ، بتاکاروتن و قند هستند که به دلیل قلیایی کردن محیط بدن در ترک سیگار موثرند

شاه دانه : برای آماده سازی بدن در کاهش علایم ترک موثر است

آب قاشقی : مصرف این گیاه، آسیب ایجاد شده بر اثر استعمال دخانیات را تا حدی برطرف می کند. این گیاه گردش خون را بهبود می بخشد و حافظه را نیز تقویت می کند .

سنبل الطیب : علاوه بر کنترل اضطراب، استرس و بی خوابی، به عنوان شل کننده عضله نیزعمل می کند . در نتیجه برای افرادی که می خواهند سیگار را ترک کنند موثر است .

چای کوهی : مصرف اینگیاه باعث تنظیم فعل و انفعالات عصبی می شود که برای ترک سیگار مفید است

استویا یا شکر برگ: مطالعات انجام شده توسط محققان آلمانی تایید کرده اند که شاخ و برگ این گیاه در درمان اعتیاد به سیگار کشیدن با تنظیم قند خون کمک می کند.

ساده ترین راه برای ترک اعتیاد به سیگار این است که عصاره این گیاه را در یک بطری نگهداری کنید و هر زمان که میل به کشیدن سیگار داشتید با قطره چکان یک قطره از این عصاره را بر روی زبان تان بریزید و بگذارید تا ولع شما کم شود. اگر می خواهید بهترین نتیجه را بگیرید از برگ این گیاه استفاده کنید.

 

افرادی که در آستانه ترک قرار دارند یا مراحل ترک سیگار را پشت سر می‌گذارند، بهتر است از مصرف مواد‌غذایی که موجب اسیدی شدن محیط بدن‌شان می‌شود، پرهیز کنند. این مواد شامل انواع نوشابه‌های گازدار، آبمیوه، ماءالشعیر، قهوه، گوشت قرمز، ماهی، تخم‌مرغ، سوسیس و کالباس، غذاهای کنسرو شده، غذاهای تهیه شده در ماکروویو، جگر، سیرابی، جوانه گندم، پنیر، بادام زمینی، گردو و برخی از حبوبات است. این مواد‌غذایی میزان علاقه افراد به مصرف سیگار را افزایش می‌دهند. بنابراین باید برای مدت مشخصی تا ترک کامل سیگار، این مواد را از سبد رژیم غذایی بیماران حذف کرد. گوشت قرمز، سوسیس و کالباس، غذاهای کنسرو شده، غذاهای پخته شده در ماکروویو، جگر، دل و قلوه، سیرابی، جوانه گندم، عدس، جوجه، تخم مرغ، پنیر، بادام زمینی، گردو و قهوه تمایل به کشیدن سیگار را افزایش می‌دهند.

● اصلاح رژیم غذایی با ترک سیگار چه ارتباطی دارد؟

نوع رژیم غذایی و مواد مصرفی در وعده‌های غذایی تاثیر زیادی در موفقیت و سربلندی افراد علاقه‌مند به ترک سیگار دارد. به اعتقاد کارشناسان تغذیه و درمانگران طبیعی،تجویز رژیم غذایی سرشار از سبزی‌های تازه و موادغذایی حاوی فیبر و ویتامین در تسریع روند ترک افراد بسیار موثر است. مصرف روزانه جو ۲سر، اسفناج، برگ چغندر، سیر، کاهو، چای سبز، شلغم، کلم بروکلی و برگ کلم از جمله نکاتی است که از سوی کارشناسان به افراد آماده برای ترک سیگار توصیه می‌شود. مصرف این مواد غذایی علاوه بر آنکه انرژی لازم را برای مقاومت بدن فرد افزایش می‌دهد موجب افزایش ایمنی دستگاه تنفسی به‌ویژه ریه نیز می‌شود.

● تسریع ترک سیگار با ماساژ

ماساژ درمانی یکی دیگر از شیوه‌های مبارزه با استعمال سیگار است.

افرادی که تصمیم به کنارگذاشتن سیگار دارند می‌توانند از این شیوه به‌عنوان یک شیوه کمکی و بسیار موثر در تخلیه سموم و اخلاط ناشی از مصرف سیگار در بدن‌شان بهره ببرند. بسیاری از متخصصان ماساژ درمانی در مکاتب مختلف همچون شیاتسو، یومی هو تراپی، رفلکسوتراپی و دیگر شیوه‌های ماساژ درمانی با کمک ماساژ نقاط مرتبط با غدد لنفاوی بدن که بیشتر در ناحیه زیربغل و زیر زانوها قرار دارد به جذب بهتر مواد سمی و اخلاط ناسالم بدن پرداخته و به این ترتیب روند ترک سیگار را در افراد علاقه‌مند به ترک، تسریع می‌کند. برای استفاده از این شیوه بهتر است با یک متخصص رفلکسوتراپی یا یومی هو تراپی مشورت کنید.

● مواد‌ قلیایی مصرف کنید

مصرف مواد‌غذایی که به قلیایی شدن محیط بدن کمک کنند در تسریع روند درمان افراد علاقه‌مند به ترک سیگار بسیار موثر هستند. همانطور که پیش‌تر اشاره شد درمانگران طب سنتی مصرف مواد‌غذایی قلیایی را برای این گروه جایز نمی‌دانند. ترکیب کشمش، انجیر خشک و بادام از جمله بهترین دانه‌ها و مغزهای مغذی برای افزایش میزان تمایل به ترک سیگار است.

نکته – متخصصان ماساژ درمانی باکمک ماساژ غدد لنفاوی بدن که بیشتر در ناحیه زیربغل و زیر زانوها قرار دارد به جذب بهتر مواد سمی و اخلاط ناسالم بدن پرداخته و به این ترتیب روند ترک سیگار را در تسریع می‌کند

● تاثیر عرق شاه‌تره در تصفیه خون

عرق شاه‌تره یکی از عرقیات گیاهی بسیار موثر در پیشبرد روند ترک سیگار است. عرق شاه‌تره به‌دلیل خاصیت تصفیه‌کنندگی و پاکسازی خون از اخلاط موذی و نامناسب، روند درمان افراد سیگاری را تسریع می‌کند. این عرق گیاهی یکی از بهترین داروهای گیاهی برای افراد سیگاری محسوب می‌شود که علاوه بر جذب ویتامین c در بدن این افراد موجب افزایش اشتها و بازگشت وزن نرمال به این افراد می‌شود.

کاهش عوارض ترک سیگار

پوست درخت بید که یک آسپرین طبیعی و گیاهی است استفاده کنید. پوست درخت بید به عنوان سلطان قرص‌های مسکن شناخته شده‌است. وقتی در دوران ترک اعتیاد مشکل معده هست مصرف دارو‌های مسکن و آرام بخش که خودشان مشکلات معده و گوارشی ایجاد می‌کنند اشتباه است. پوست درخت بید را دم کنید روزی تا سه لیوان بنوشید. دیگر گیاهان معروف در آرام‌کردن درد، زرچوبه، اسپیره کوهی، گل مینا و زنجبیل است شما می‌توانید این گیاهان را با هم در یک توری بپیچید و یک چای کیسه‌ای مسکن درست کنید. یادتان باشد در دوران ترک حداقل ۱۵ دقیقه زیر نور آفتاب قرار بگیرید و دراز بکشید بدن شما به انرژی خورشید بیشتر از هر وقت دیگری نیاز دارد و نور مستقیم آفتاب درد بدن را هم کمتر می کند

گل ساعتی

از دیگر عوارض ترک، بدخلقی و عصبی بودن است. مشکل در خوابیدن بیقراری زانوها و پاها تا جایی که شاید نتوانند تا چند روز یک خواب خوب داشته باشند. برای درمان این حالت گل ساعتی بهترین گزینه است. دمنوش گل ساعتی بهترین درمان برای از بین بردن افسردگی و اضطراب، بدخلقی است . این گل که همانطور که از نامش پیداست شکل ساعت است که برای خواب آرام خیلی‌ها آن را مصرف می‌کنند. شما می‌توانید از سنبل‌الطیب و اسطخودوس هم برای آرام بخشی ناشی از ترک اعتیاد مفید است.

این داروهای گیاهی را هنگام ترک اعتیاد عزیزانتان برایشان تهیه کنید و مطمئن باشید که کمک بسیاری به آنها می‌کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact