fblike job contact English English English 

رویکرد “فرانسوا فیّون” و “آلن ژوپه” درباره ایران

%d9%81%d8%b1%d8%a7%d9%86%d8%b3%d9%87-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86

گزارش از رادیو فرانسه
دور دوم انتخابات مقدماتی احزاب راست و میانه فرانسه برای تعیین نامزد نهایی این جناح، در روز یکشنبه ۲۷ نوامبر برگزار خواهد شد. هرچند نقاط مشترکی در زمینه برنامه‌های اقتصادی “فرانسوا فیّون” و “آلن ژوپه”، یعنی دو نامزد برتر انتخابات نهایی احزاب راست و میانه فرانسه به چشم می‌خورد، اما در زمینه سیاست خارجی و سیاست‌های اجتماعی بین برنامه‌های این دو نامزد نهایی، شکاف‌های کما بیش عمیقی وجود دارد. شکاف در زمینه رویکرد سیاست خارجی آنان بسیار عمیق و آشکار است. شکاف در رویکرد سیاست خارجی فرانسوا فیّون و آلن ژوپه نسبت به روسیه تحت رهبری ولادیمیر پوتین، خاورمیانه و نقش عربستان و ایران، سوریه و بشار اسد و آمریکای تحت رهبری آینده دونالد ترامپ، از نگرش کاملاً متضاد این دو نفر در زمینه سیاست خارجی حکایت دارد.
“آلن ژوپه”، نه علاقه‌ای به رژیم وهابی حاکم بر عربستان سعودی دارد و در همان حال نسبت به رژیم جمهوری اسلامی ایران نیز ابراز علاقه و همدردی نمی کند: او خود میگوید: «من هیچگونه علاقه‌ای به رژیم سعودی ندارم؛ برای رژیمی که دیدگاهی قرون وسطایی نسبت به زنان دارد و بیشترین مجازات‌های اعدام را در کشورش به مرحله اجرا می‌گذارد…در همان حال، باید بگویم که هیچ علاقه ای نسبت به رژیم حاکم بر ایران هم ندارم؛ رژیمی که نقش تخریب‌کننده در منطقه دارد، از حوثی‌ها در یمن، از حزب‌الله در لبنان، از شبه نظامیان شیعه در عراق و از رژیم بشار اسد در سوریه، حمایت می کند. آلن ژوپه با این وجود میگوید که باید با هر دو رژیم مذاکره کرد و به روشنی و صراحت گفت که ما چه انتظاری از آنها داریم. آنها باید در مبارزه علیه داعش به طور واقعی نقش خود را ایفا کنند.

“فرانسوا فیّون” هم مانند آلن ژوپه نه تنها علاقه ای به رژیم حاکم برعربستان سعودی ندارد، بلکه عملکرد این رژیم را در اشاعه بنیادگرایی اسلامی در جهان به شدت محکوم می‌کند. فرانسوا فیّون تندترین لحن کلام را علیه عملکرد عربستان سعودی به کار می برد. او می‌گوید: عربستان سعودی نه تنها متحد ما نیست، بلکه منشاء و کانون اصلی ایجاد و رشد بنیادگرایی اسلامی در بطن جامعه مسلمان جهان است؛ او تأکید میکند که عربستان سعودی با تبلیغ و انتشار وهابی‌گری، بنیادگرایی اسلامی را در جهان تغذیه می‌کند…

هر چند “فرانسوا فیّون” عملکرد سیاسی-مذهبی عربستان سعودی را به شدت زیر پرسش می برد، اما به رغم “آلن ژوپه” بسیار کم از ایران و رژیم جمهوری اسلامی سخن گفته و از عملکردهای تهران انتقاد می‌کند.
شاید سفر پنهانی سه روزه فرانسوا فیّون در ماه مارس گذشته به تهران و ملاقات او با برخی از پایوران رژیم اسلامی ایران، دلیل اصلی سکوت وی درباره رژیم اسلامی حاکم بر ایران باشد.

یادآور می شویم که “فرانسوا فیّون” و “آلن ژوپه” در دور نخست انتخابات مقدماتی احزاب راست و میانه فرانسه که روز یکشنبه گذشته ۲۰ نوامبر برگزار شد، به عنوان دو نامزد برتر انتخاب شدند. “فرانسوا فیّون” با کسب ۴۴,۲ درصد کل آرا، نامزد پیشتاز دور نخست این انتخابات است. “آلن ژوپه” با کسب ۲۸,۴ در صد آراء هر چند به دور دوم این انتخابات راه یافت امّا با رقیب هم حزبش (حزب جمهوریخواهان) فاصله بسیار زیادی دارد و این موضوع می‌تواند کار را بر او دشوار کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact