fblike job contact English English English 

دانشمندان یهودی مخالف اسراییل

انیشتین (آین اشتاین به آلمانی یعنی یک سنگ)

%d8%a7%d9%86%db%8c%d8%b4%d8%aa%db%8c%d9%86
«عقیده “دولت اسرائیل” مورد علاقه من نیست و من هیچ‌گاه دلیل و ضرورت آن را درک نمی‌کنم. این عقیده با مشکلات بسیاری همراه بوده و حاصل کوته‌فکری است. من بر شوم بودن دولت اسرائیل یقین دارم».

 

%d9%81%d8%b1%d9%88%db%8c%d8%af

فروید از مهمترین فیلسوفان و روانشناسان قرن ۱۹ و ۲۰ است که در اتریش متولد شد. او را «پدر علم روانکاوی» می‌دانند. فروید می‌گوید:

«از اینکه تعصبات بی‌اساس مردم ما موجبات بی‌اعتمادی اعراب را فراهم آورده است، غرق اندوه می‌گردم. توانایی همدردی را با دین گمراه شده‌ای که دیوار هرودیان را به یادگاری ملی تبدیل کرد و از این‌رو موجبات رنجیدگی خاطر مردم را فراهم آورد، در خود نمی‌بینم».

%d8%a7%d8%b3%db%8c%d9%85%d9%88%d9%81

اسحاق (ایزک) آسیموف نویسنده 500 جلد کتاب و پروفسور و دکترای بیوشیمی می‌گوید:

«خود را در موضع عجیب صهیونیست بودن یافتم و آن را رد کردم!… از نظر من این عقیده که گروهی، خود را ویژه و منحصر به فرد بدانند، کاملاً نادرست است. اینکه میراث انسانیت، تنوعی هزارگانه داشته باشد، لذت بخش است؛ بدین‌وسیله منافع بسیاری حاصل می‌گردد. ولی مادامی که یکی از این تنوعات مهمتر از دیگری محسوب گردد، زمینه نابودی تمامی آنها فراهم می‌شود».

 

مارِک اِدِلمن

%d8%a7%d8%af%d9%84%d9%85%d9%86

ادلمن آخرین رهبر بازمانده قیام ورشو است. او یکی از چند صد یهودی‌ای بود که در ۱۹ آوریل ۱۹۴۳ در قیامی مسلحانه علیه نازی‌ها شرکت داشتند، قیامی که مظهر مقاومت یهودیان در دوره غلبه نازی‌هاست. با این وجود ادلمن نامه‌ای در حمایت از «مقاومت فلسطین» نوشت و آن را با مبارزان یهودی ورشو مقایسه کرد. وی نامه خود را اینچنین آغاز کرد:

«به تمامی سربازان سازمانهای مبارزگر و فرماندهان عملیاتهای نظامی و شبه نظامی و حزبی فلسطین!»

 

%d8%a7%d8%b1%db%8c%da%a9

اریک فروم

 

فروم، روانشناس، روانکاو و فیلسوف اجتماعی آمریکایی آلمانی‌تبار و از جمله مارکسیست های سرشناس مکتب فرانکفورت و از برجسته‌ترین نمایندگان مکتب روانشناسی اومانیستی است. او در آثارش کوشید تا ارتباط متقابل روان‌شناسی و جامعه را شرح دهد و معتقد بود که با به‌کار بستن اصول روانکاوی، به عنوان علاج مشکلات و بیماری‌های فرهنگی، بشر راهی به سوی تحقق یک جامعهٔ معقول و متعادل از لحاظ روانی خواهد یافت. فروم می‌گوید:

«ادعای یهودیان در مورد سرزمین اسرائیل نمی تواند یک ادعای واقعی سیاسی باشد. اگر تمامی ملل جهان مدعی سرزمین‌هایی که هزاران سال پیش نیاکانشان در آنجا می‌زیستند شوند، جهان به دارالمجانین مبدل خواهد شد».

%d9%84%d9%85%d9%88

پریمو لِوی

لوی، شیمی‌دان، نویسندهٔ ایتالیایی و از بازماندگان اردوگاه کار اجباری آشویتس نازی‌ها است. او در خانواده‌ای یهودی و غیرمذهبی به دنیا آمد و به رغم مشکلاتی که موسولینی برای تحصیل یهودیان به وجود آورده بود، لوی توانست در سال ۱۹۴۱ با مدرک لیسانس در رشتهٔ شیمی از دانشگاه تورین فارغ‌التحصیل شود. پس از حملهٔ آلمان به شمال ایتالیا در سال ۱۹۴۳، اسیر نازی‌ها شد و ۱۰ ماه در اردوگاه آشویتس اسیر بود تا این که توسط ارتش سرخ آزاد شد. لوی پس از بازگشت به تورین خاطرات اسارتش در آشوییتس را در کتاب «اگر این یک مرد است» نوشت. او می‌نویسد:

«یهودیان قربانی هولوکاست نازی‌ها بودند و فلسطینی‌ها هدف آفرینشِ هولوکاستی دیگر توسط اسرائیل هستند».

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact