Thursday, 3. July 2014  ir    ir ir
سفارش قلیان در ایران ممنوع شد سفارش قلیان در ایران ممنوع شد
مسئول دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات گفت که هر گونه استعمال و عرضه مواد دخانی در اماکن عمومی و نیز سفارش قلیان از طریق... سفارش قلیان در ایران ممنوع شد

سفارش قلیان در ایران ممنوع شد

مسئول دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات گفت که هر گونه استعمال و عرضه مواد دخانی در اماکن عمومی و نیز سفارش قلیان از طریق تلفن ممنوع است. پیش از این ۴ هزار پزشک در مورد گسترش مصرف قلیان در میان جوانان هشدار داده بودند.
خدیجه محصلی، مسئول دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات ایران در مصاحبه با خبرگزاری ایرنا تاکید کرد که استعمال و عرضه مواد دخانی در اماکن عمومی ممنوع است. وی افزود که عرضه و سفارش قلیان بصورت تلفنی نیز از این قاعده مستثنی نیست. در ایران مراکزی هستند که قلیان را به خانه‌های سفارش‌دهندگان می‌رسانند.

خدیجه محصلی گفت که دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات موضوع عرضه قلیان در اماکن عمومی و نیز بصورت تلفنی را پیگیری خواهد کرد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره مطالب برخی نشریات مبنی بر استفاده از مسکرات به جای آب در قلیان گفت: «این ادعا باید ثابت شود و در صورت اثبات، برخوردهای قاطعانه با آن صورت خواهد گرفت.»

پزشکان و مسئولان امور بهداشت در چند سال اخیر بارها نسبت به گسترش قلیان‌کشی در ایران هشدار داده‌اند. بنا بر گزارش‌ها، مصرف قلیان بین جوانان ایرانی به‌خصوص دخترها افزایش یافته و سن قلیان‌کشی در ایران به ده سال رسیده است.

قوانینی برای محدود کردن مصرف دخانیات در ایران وضع شده، اما اجرا نشده است. از جمله قرار بود از خرداد ماه ۱۳۹۱ عرضه قلیان در اماکن عمومی همچون رستوران‌ها ممنوع شود، اما شواهد نشان‌ می‌دهد که مصوبات دولت در این زمینه اجرایی نشده است.

نامه پزشکان به روحانی برای جلوگیری از گسترش قلیان‌کشی

آخرین مورد هشدار نسبت به گسترش مصرف قلیان در میان جوانان نامه سرگشاده چهار هزار پزشک ایرانی به حسن روحانی بود که در تاریخ ۳ تیر (۲۴ ژوئن) منتشر شد. چهار هزار پزشک در نامه خود از رئیس جمهور ایران درخواست کردند که با اجرای قوانین موجود جلوی “گسترش روزافزون این پدیده خانمان‌سوز” گرفته شود.

این پزشکان اشاره کرده‌اند به اینکه ایران بالاترین روند رشد ابتلا به سرطان را در دنیا داراست و ۳۰ درصد مرگ‌های ناشی از سرطان در این کشور در ارتباط مستقیم با دخانیات است.

در نامه آنان می‌خوانیم که با وجود آن‌که قانونی برای مبارزه با دخانیات در کشور تصویب و ابلاغ شده، اما گام‌های عملی که مانع گسترش مصرف سیگار و قلیان به‌ویژه در میان جوانان برداشته نشده است. آن‌ها به چشم تفریح به قلیان‌کشی نگاه می‌کنند.

پزشکان با استناد به گزارش سازمان جهانی بهداشت می‌نویسند که سالانه پنج میلیون نفر به دلیل مصرف قلیان می‌میرند. آخرین آمار منتشر شده از سوی وزارت بهداشت هم نشان می‌دهد که ۱۵ درصد جوانان ۱۳ تا ۱۵ ساله در کشور قلیان مصرف می‌کنند.

بیشتر بخوانید: ممنوعیت عرضه قلیان در اماکن عمومی به جز قهوه‌خانه‌ها

پزشکان قلیان و مصرف گسترده آن در محافل خصوصی، قهوه‌خانه‌ها و رستوران‌ها را دروازه ورود جوانان به مصرف سایر مواد دخانی دانسته‌اند و شیوع مصرف قلیان در بین حدود ۳۷ درصد از نوجوانان و جوانان کشور را خطری جدی برای سلامت این نسل خوانده‌اند.
بیماری‌های ناشی از مصرف قلیان

پزشکان در بخشی از نامه خود به رئیس جمهور به تاثیرات مضر قلیان بر سلامتی اشاره کرده‌اند: «میزان منوکسید کربن وارد شده به بدن انسان در اثر ‏استعمال ‏قلیان شش برابر سیگار و میزان ‏عامل سرطانی قلیان۴۶ برابر بیشتر از سیگار است. میزان دیگر عوامل سرطانی ‏مانند “آرسنیک” در قلیان چهار برابر سیگار و “سرب” در آن ۲۰۲ برابر ‏سیگار است.»

آنان “بیماری‌های عفونی واگیر، افزایش ضربان قلب و خطر ابتلا به سرطان دهان و مثانه، آسم، حساسیت آلرژیک و سل ریوی” را از جمله بیماری‌های ناشی از مصرف قلیان عنوان می‌کنند.

درخواست اجرای قانون جامع کنترل و مبارزه با دخانیات

امضاکنندگان این نامه که استادان، اعضاء هیئت علمی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های علوم پزشکی و متخصصان آمار، پیشگیری و درمان سرطان هستند، در پایان نامه خود بر “اصل تقدم پیش‌گیری ‏بر درمان” تاکید می‌کنند و خواستار “مبارزه ملی بر علیه قلیان و ‏بنگاه های عرضه کننده آن” می‌شوند.

پزشکان امضاکننده نامه به حسن روحانی خواستار اجرای کامل قانون جامع کنترل و مبارزه ‏ملی با دخانیات ‏مصوب سال ۱۳۸۵ و آئین‌نامه اجرایی آن مصوب سال ۱۳۸۶ ‏شده‌اند که در آن بر ممنوعیت عرضه قلیان در ‏اماکن عمومی از جمله ‏قهوه‌خانه‌ها با صراحت تاکید شده است.
dw.de

iranerbild

No comments so far.

Be first to leave comment below.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.