fblike job contact English English English 

سخنان وزیر خارجه کری پس از دریافت جایزه چتم هاوس درباره ظریف

%d8%b8%d8%b1%db%8c%d9%81-%da%a9%d8%b1%db%8c

وزیر امور خارجه امروز ۳۱ اکتبر، در مراسم دریافت جایزه چتم هاوس Chatham award که بطور مشترک به او و وزیر خارجه ایران تعلق گرفته بود، درباره همتای ایرانی اش گفت: متاسفم که او نمی تواند امروز اینجا باشد. جواد ظریف مذاکره کننده ای بسیار سرسخت و بسیار توانا است؛ یک وطن دوست که در تمام مدت برای منافع ملتش سخت مبارزه کرد، درحالیکه همواره برای یافتن یک راه سازنده برای حل مشکلاتی که هردوی ما می دانستیم موانعی عظیم بودند تلاش می کرد .

در حالیکه نام محمدجواد ظریف و جان کری به عنوان برندگان جایزه اندیشکده بریتانیایی چتم هاوس اعلام شده بود، روز دوشنبه، جان کری وزیر خارجه آمریکا جایزه خود را دریافت کرد اما آقای ظریف در این مراسم غیبت داشت.

روز دوشنبه ۱۰ آبان جایزه آقای کری به او به عنوان یکی از دو برنده این جایزه اهدا شد.

شب قبل هم آقای کری جایزه بین المللی صلح تیپِیرِری (Tipperary) را برای تلاش در پایان دادن به درگیری در چندین کشور و کمک به برچیده شدن تسلیحات شیمیائی در سوریه دریافت کرد.

در ابتدای برنامه، فیلیپ هاموند که در جریان مذاکرات ایران و 1+5 هدایت تیم انگلیسی را برعهده داشت، سخنرانی کرد و در ابتدا از ظریف به عنوان دوست خوب خود یاد کرد.

وی برجام را توافقی برای بازگرداندن ایران به جامعه بین‌المللی و آغاز اعتماد مجدد خواند و اظهار داشت: این توافق بر اساس ارتباطی که ظریف و کری با هم به وجود آوردند، شکل گرفت و البته مدیون انرژی جان کری است.

وی مدعی شد که کری برای به دست آمدن برجام در 3 جبهه جنگید: یک جبهه در واشنگتن، دوم جبهه‌ای در میان اعضای مختلف 1+5 و سوم جبهه‌ای در برابر ایران که آنها نیز مشکلات زیادی در برابر افکار عمومی ایران داشتند.

آقای هاموند اظهار داشت که جان کری هرگز اجازه توقف مذاکرات را حتی در زمان‌هایی که پیشرفت کمی داشتند، نداد.

هاموند اذعان کرد که برجام نتوانسته است آن منافع اقتصادی که سیاست‌مداران ایرانی انتظار داشتند را برآورده کند. وی مدعی شد جان کری متعهد است که برجام در همه ابعاد خود موفق باشد و مردم ایران هم منافع آن را ببینند. هاموند گفت خود نیز در سمت جدیدش در این راستا تلاش می‌کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact