fblike job contact English English English 

تانک‌های آلمانی در مرزهای روسیه

%da%af%d8%af%d8%a7%d9%86%d8%b3%da%a9

ایرانبیلد سایت ایرانیان آلمان: خبرگزاری تاس روسیه به گفته ” توماس فریو” سخنگوی وزارت دفاع آلمان نوشت: تصمیم ارسال تانک ها به مرز لیتوانی-روسیه اتخاذ شده، ولی نمی توانیم درباره تعداد آنها سخن بگوییم و میزان تجهیزات نظامی  بر اساس نیازها تعیین می شود. لیتوانی یکی از جمهوری های سابق شوروی بود.

وی گفت این تانک ها در کنار دیگر ماموریت ها در مانورهای نظامی استفاده خواهد شد و هدف اصلی از آن اثبات حضور است. “اورزولا گرترود فن درلایِن “ وزیردفاع آلمان  نیز گفت که کشورش در صدد ارسال 400 الی 600 نظامی به لیتوانی است. به گفته وی، شمار کلی نیروهای این یگان در این کشور حدود هزار نفر خواهد بود.

لیتوانی از سمت شرق با روسیه مرزی ندارد دو کشور لاتیوا و بلاروس بین این دو جای گرفته اند اما با استان کالینینگراد روسیه واقع در شمال لهستان (که از خاک اصلی روسیه جدا افتاده) مرز مشترک دارد. کالیننگراد در واقع بخشی از خاک المان بود که پروس شرقی نامیده میشد و مرکز آن کونیکزبورگ بود اما روسیه پروس شرقی را به عنوان غرامت از آلمان جدا کرده و به روسیه (شوروی سابق) ملحق نمود و آنجا را مهمترین پایگاه موشکی خود تبدیل کرد. بعد از فروپاشی شوروی همچنان بخشی از روسیه به شمار می رود.

پروس شرقی پیش از جنگ اول به پروس غربی متصل بود اما منطقه دانتزیک و گدانسک به عنوان غرامت به لهستان داده شد و همین موجب جدایی بخشی از خاک آلمان شد. آلمانی ها مجبور بودند با کشتی به منطقه پروس شرقی رفت و آمد کنند و همین موجب نسل کشی آلمانی تباران در لهستان و اختلاف هیتلر با دولت وقت لهستان شد و مذاکرات برای دادن خط قطار و جاده به جایی نرسید و جنگ دوم آغاز شد  و هیتلر دوباره پروس شرقی را از طریق زمینی به آلمان وصل کرد اما چون نقشه حمله به روسیه داشت از تمام آلمانی تباران لیتوانی که حدود صد هزار  نفر بودند خواست که این کشور را تخلیه کنند.

اکنون حضور تانک های آلمان به نمایندگی در مرز کالینینگراد یا پروس سابق خودشان در واقع یک حرکت نظامی نمایشی و فرمایشی است چرا که بزرگترین پایگاه موشکهای اتمی روسیه در کالینگراد قرار دارد. رقابت تاریخی قدیمی میان روسیه در چند منطقه قبلا هم رخ داده مثلا شبه جزیره کریمه در اوکراین چند بار بین آلمانی ها و روس ها دست به دست شده است. یا درباره آلمانی تباران منطقه ولگاکردا (استالینگراد) در سواحل شمالی دریای مازندارن نیز چالشی وچود داشته است.

east-prusia

نقشه المان پس از شکست در جنگ اول

نقشه لهستان سه بار در این جنگ ها جابجا شده و هر بار با فشار روس ها به سمت مناطق آلمانی کشیده شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact