job job job  job        jobjob job  job

شیطان ارغوانی به ایران آمد

water_hyacinth_habit

سنبل آبی در دو تالاب شمال کشور مشاهده شده و در مدت پنج سال (90 تا 95) سطح آن از یک هکتار به 600 هکتار رسیده است که این مسئله زنگ خطر برای تالاب های خوزستان به شمار می آید.
مهمترین مساله این است که مردم محلی آگاه شوند به هیچ عنوان نباید این گیاه را جابه جا کنند و انتقال دهند و به محض مشاهده آن به سرعت اداره محیط زیست شهر محل سکونت خود را مطلع کنند.
معاون محیط زیست خوزستان با اشاره به اینکه این گیاه جز تهدیدهای زیستی خوزستان شناسایی شده و مقابله با آن از برنامه های پدافند غیرعامل است افزود: برنامه محیط زیست این است که از مردم محلی، تشکل های مردم نهاد و رسانه ها برای اطلاع رسانی عمومی نسبت به این گیاه کمک بگیرد.
سنبل آبی (نام علمی: Eichhornia crassipes) بومی مناطق گرمسیری آمریکای جنوبی و آمازون است و خارج از محدوده بومی خود به عنوان گونه ای مهاجم شناخته می شود.

سنبل آبی، طبق گزارش اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) یکی از 10 علف هرز مهاجم دنیا و طبق گزارش برنامه محیط زیست ملل متحد، مهمترین گیاه مهاجم آبزی دنیا است. این گیاه آزادانه درآب شناور است و رشد بسیار سریعی دارد و هر گیاه هزاران دانه در سال تولید می کند.

به دلیل رشد سریع، تعداد دانه های زیاد و زیبایی ظاهری گل های این گیاه، به تازگی سنبل آبی به عنوان یکی از مهم ترین چالش های تالابی در کشور به ویژه در تالاب هایی همچون عینک رشت دراستان گیلان شناخته شده است. یکی از دلایل گسترش این گیاه، خرید و فروش آن به عنوان گل زینتی در ایران به ویژه در شهرهای رشت، انزلی، لنگرود، قزوین، زنجان، گرگان و تهران بوده است.

 

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به پیدایش سنبل آبی یاشیطان ارغوانی در ۶۰ کشور، از شهروندان این استان خواست درصورت مشاهده این گیاه در منابع آب، از جابه جایی آن خودداری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بازگشت به بالا


Iran
notruf

     job