job job job  job        jobjob job  job

ترویج زبان پارسی راهبردی است

parsi

اسحاق جهانگیری در جلسه هیئت امنای بنیاد سعدی با بیان اینکه بنیاد سعدی بنیادی نوسازی است که رسالت بزرگی در ترویج زبان فارسی برعهده دارد،  زبان فارسی اصلی ترین عنصر هویت ملی ایران، و ترویج و گسترش این زبان از اهداف راهبردی کشور است.

معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به گزارش ارائه شده از اقدامات و فعالیت های بنیاد سعدی، خاطر نشان کرد: کارهای ارزشمندی، بنیاد در جهت آموزش زبان فارسی به اتباع خارجی انجام داده و استفاده این بنیاد از ابزارهای مدرن و فضای مجازی گامی مهم در جهت پیشبرد اهداف است.
 ظرفیت ها و تجربیات فراوانی از سال های گذشته در زمینه آموزش زبان فارسی وجود دارد که لازم است برای جلوگیری از هدر رفت منابع مالی و پرهیز از دوباره کاری از این تجربیات و ظرفیت دستگاه های دیگر استفاده شود.

وزیر امور خارجه نیز در این جلسه، آموزش و ترویج زبان پارسی را کاری مهم و ارزشمند توصیف کرد و گفت: وزارت امور خارجه نیز اهمیت فراوانی برای آموزش و ترویج زبان فارسی قائل است و تلاش می کند بسترهای لازم را برای این ماموریت مهیا سازد.
در این جلسه که وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز حضور داشتند، حداد عادل رئیس بنیاد سعدی گزارشی از آخرین وضع زبان فارسی و فعالیت های بنیاد سعدی ارائه کرد و گفت: در حال حاضر بیش از 250 کلاس آموزش زبان فارسی در جهان فعال است.
معاونان امور بین الملل و آموزش و پژوهش بنیاد سعدی هم در این نشست گزارشی از اقدامات انجام شده و برنامه های آینده بنیاد برای توسعه و ترویج زبان فارسی در کشورهای دیگر ارائه کردند.
در ادامه این جلسه، بودجه پیشنهادی سال 1396 بنیاد سعدی و بودجه تفصیلی سال 1395 بنیاد موضوع ماده 31 آیین نامه مالیاتی، محاسباتی مورد بررسی قرار گرفت و به تصویب رسید.
دستورالعمل مربوط به مصرف درآمدهای اختصاصی و نحوه هزینه کرد آن و اصلاح بند (ب) ماده 32 آیین نامه مالی معاملاتی بنیاد سعدی و نیز صدور مجوز برای هزینه از محل درآمد حاصل از سود سپرده ثابت برای تامین تجهیزات و اموال مورد نیاز بنیاد از دیگر موضوعاتی بود که در این جلسه مورد بحث و تصمیم گیری قرار گرفت.
(پی نوشت ایرانبیلد) بسیاری از کرسی های زبان پارسی دز کشورهای اروپایی در سالهای اخیر در دانشگاه ها تعطیل شده است. دولت ایران برای گسترش زبان فارسی باید برای این کرسی ها ضمانت شغلی یا تشویق های جذاب مانند گذرنامه ایرانی یا ویزای دراز مدت ارائه دهد.
برخی هنرمندان و ایرانیان مشهور مقیم خارج در گسترش زبان فارسی نقش مهمی می توانند داشته باشند برای نمونه آرش استیلاف مجری ایرانی در تلویزیون ملی چین بعلت پست ها و ویدئوهای جذاب به زبان فارسی در ایستاگرام توانست در بسیاری از چینی های دوست دار خود انگیره ایجاد کند تا فارسی را برای لذت بردن بیشتر از هنر  و اجرای او یاد بگیرند.
هنرمندان بین المللی نقش مهمی می توانند در گسترش زبان پارسی داشته باشند. در عین حال دسیسه های سرویس های امنیتی عربستان ترکیه پاکستان انگلیس و برخی جریان های خاص در کشورهای همسایه و منطقه در نابودی زبان فارسی باید جدی گرفته شود.
سده ها در ایران احادیث جعلی ساختند و زبان پارسی را زبان اهل جهنم معرفی می نمودند و دریغا که صدا و سیمای ایران در برنامه زنده همین حدیث جعلی پخش کرده است!
این نشان می دهد برای مقابله با نفوذ ایران اول زبان پارسی را هدف قرار داده اند. انگلیس خبیث ترین کشور ضد ایران برای اشغال هندوستان نخست کاری که انجام داد نابودی زبان پارسی در شبه قاره هند بود. در آسیای میانه برای نابودی زبان پارسی برنامه مدون وجود دارد!. از استالین گرفته تا پان عربها و پان ترکها کمر همت در ضربه زدن به این زبان شیرین بهشتی بسته اند. در  کردستان عراق سخن گفتن به زبان پارسی ممنوع شده! و همه اینها اهمیت راهبردی این زبان سپند را نشان می دهد. زبان پارسی زبان فرهنگ شیعه و مکتب اهل بیت هم هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بازگشت به بالا


Iran
notruf

     job