fblike job contact English English English 

مرکز تحقیقات لایبنیتس

leibniz

مرکز تحقیقات لایبنیتس برگرفته شده از نام  Gottfried Wilhelm Leibniz ، یکی از بزرگترین مراکز پژوهش میان رشته ای در آلمان،در زمینه های علوم جامعه شناسی، فنی و مهندسی، اقتصاد، علوم زیستی و محیط زیست به شمار می رود.
این مرکز در سال 1991 در برلین تاسیس شد و با حدود 88 مرکز پژوهشی، دانشگاهها، کارخانجات و دیگر مراکز تحقیقاتی در داخل و خارج آلمان همکاری می کند.
این مرکز متشکل از 5 گروه تحقیقاتی چون :

– علوم انسانی، پژوهش و آموزش: این گروه متشکل از متخصصان و صاحب نظران در حوزه های تاریخ، زبانشناسی و انتقال فرهنگ است که این گروه با مراکز دیگر در این حوزه ها در تعامل است.

– گروه اقتصاد، جامعه شناسی و نقشه برداری: این گروه بیش از هر چیز به مطالعات اقتصادی، سیاسی، نوآوری و تحولات در حوزه جامعه شناسی، جغرافیای شهری و منطقه ای می پردازد.

– گروه علوم زیستی و سلامت: تحقیقات در زمینه های کیفیت سبک زندگی، سلامت و تنوع زیستی از جمله وظایف این حوزه به کار می رود.

– گروه ریاضی، مهندسی و علوم طبیعی: وظایف این گروه شامل پژوهشهای ریاضی و فیزیک، فن آوری نانو، محیط زیست و انرژی می باشد.

– گروه محیط زیست و توسعه: پژوهشهای جامعه شناسی، علوم طبیعی و تنوع زیستی با رویکرد محیط زیست توسط کارشناسان در این گروه انجام می پذیرد.
در کنار انجام پژوهش و تحقیقات در گروههای ذکر شده، این مرکز با هشت موزه تحقیقات در آلمان همکاری مستمر دارد. برگزاری سمینارهای تحقیقاتی در حوزه های فرهنگ و جامعه شناسی تا علون طبیعی و تنوع زیستی از عمده ترین فعالیت این مرکز بزرگ تحقیقاتی به شمار می رود.
اطلاعات بیشتر به زبان انگلیسی و آلمانی در لینک زیر:
http://www.leibniz-gemeinschaft.de/en/home/

gottfried-wilhelm-von-lei-010

گوتفرید ویلهلم لایب‌نیتس (به آلمانی: Gottfried Wilhelm Leibniz) ‏ (۱۶۴۶ – ۱۷۱۶)، فیلسوف، ریاضیدان و فیزیک‌دان آلمانی بود که همچنین نقش به‌سزایی را در سیاست اروپایی زمان خویش بازی کرده است و مقام بالایی نیز در تاریخ فلسفه و تاریخ ریاضی دارا می‌باشد. لایبنیتس

بنیانگذار سیستم دودویی می‌باشد. وی محاسبات دیفرانسیل و انتگرال را که همراه با دانش معادلات دیفرانسیل پایه‌گذار بسیاری از پیشرفت‌های بشر شدند را همزمان ولی کاملاً مستقل از آیزاک نیوتن به دست آورد و همین موضوع باعث اختلاف او با نیوتون بر سر اینکه کدام زودتر مبدع این علم بوده‌اند گردید که البته ظاهراً نیوتون پیروز این بازی شد و اکثر کشفیات به نام او ثبت شد هرچند که علامت‌هایی که امروزه به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند برای اولین بار توسط لایب‌نیتس به کار گرفته شدند. (به طور مثال نماد dy/dx برای مشتق تابع (y(x در نقطه x و یا نماد (∫) برای انتگرال)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact