job job job  job        jobjob job  job

بازگشت کشتی های هوایی

airship

کشتی های هوایی اولین بار در آلمان ساخته شدند. آلمان مهد ایده ها و نوآوری ها در دانش بود. اکنون هم اقتصاد آمریکا با بخشی از مغزهای فراری آلمانی و نخبگان مهاجرت کرده به آنجا می چرخد. بزرگترین نابغه های اقتصادی آمریکا آلمانی تبار هستند. آخرین کشتی هوایی که آتش گرفتن هیندنبرگ (نام آخرین رییس جمهور آلمان قبل از هیتلر) بود پس از آن تولید این کشتی ها کنار گذارده شد. کشتی های هوایی خیلی زیبا و بزرگ بودند. مسافران براحتی مانند یک شهر در آن رفتار و آمد می کردند. اما نقص این کشتی ها گاز هیدروژن بود.

زیپلین ال زد ۱۲۹ یکی از لوکس‌ترین کشتی‌های هوایی تاریخ است. این کشتی هوایی ساخت آلمان که در ۱۹۳۶ ساخته شده بود طولش دو برابر یک زمین فوتبال بود و می‌توانست حدود ۱۰۰ نفر مسافر را حمل کند. سرعت افقی این کشتی هوایی ۱۲۵ کیلومتر در ساعت بود که می‌توانست عرض اقیانوس اطلس را در ۶۵ ساعت طی کند. این کشتی از دو عرشه مسافربری با اتاق‌های یک نفره و دو نفره، ناهار خوری، ، سالن مطالعه، سالن استراحت با امکاناتی برای گروه‌های موسیقی تشکیل شده بود.

hindenberg

هیندبرگ رئیس جمهور در کنار هیتلر صدراعظم

هیندنبرگ و لودندورف Hindenburg and Ludendorff دو ژنرال مهم ارتش آلمان در جنگ جهانی اول بودند و مورد احترام همه ملت آلمان از جمله هیتلر بودند. هیندبرگ بعدها رییس جمهور شد و بعد از مرگش هیتلر اجازه نداد کسی رییس جمهور معرفی شود تا قدرت بلامنارع آلمان باشد. لودندورف تا آخرین لحظه از هیتلر و نازی ها حمایت کرد و در آغاز جنگ در همان سالی که قیصر فراری آلمان در هلند فوت کرد درگذشت

اولین پرواز یک کشتی هوایی در۱۸۸۴ روی داد . پس از این تاریخ تعدادی زیادی کشتی هوایی عظیم پر از هیدروژن برای حمل مسافر ساخته شد. در ۱۹۲۹ گراف زپلین در ظرف ده روز یک دور کامل به دور دنیا سفر کرد. اما چندین حادثه کار کشتی هوایی را پایان داد . در ۶ مه ۱۹۳۷ کشتی هوایی هیندنبرگ آتش گرفت و ۳۵ نفر از ۹۷ مسافر آن کشته شدند. پس از آن حادثه، دیگر از کشتی‌های هوایی پر از هیدروژن استفاده نشد.

بین اکتبر ۱۹۲۹ یعنی هنگامی که گرف زپلین اولین سرویس ماورای اقیانوس اطلس را افتتاح کرد، و ۶ مه ۱۹۳۷، که هیندنبرگ آتش گرفت، کشتی‌های هوایی اصلی‌ترین شیوه مسافرت هوایی با مسافت زیاد بودند.

اما حالا پس از گذشت نزدیک به یک قرن و با وجود قدرت زیاد هواپیماها برای حمل مسافر به تعداد زیاد با سرعتی هشت برابر بیشتر از کشتی‌ها هوایی چرا باید دوباره استفاده از این وسایل پیشنهاد شود.

ADVANCE FOR SUNDAY AUG. 22--FILE--This photo, taken during the initial explosion of the Hindenburg, shows the 804-foot German zeppelin just before subsequent explosions sent the ship crashing to the ground at Lakehurst Naval Air Station in Lakehurst, N.J., May 6, 1937. The roaring flames silhouette two men, at right atop the mooring mast, dangerously close to the blasts. The scene stimulated NBC radio broadcaster Herbert Morrison to give a memorable and highly emotion account of the disaster. (AP Photo/Philadelphia Public Ledger, HO)

 کشتی هوایی هیندنبرگ که به آمریکا مسافر می برد Hindenburg airship

 شرکت لاکهید مارتین آمریکاییکه سریع‌ترین هواپیمای جهان یعنی پرنده سیاه با سه برابر سرعت صوت تا پیشرفته‌ترین هواپیمای نظامی جهان یعنی اف ۲۲ را ساخته و طراحی کرده است حالا به دنبال احیای کشتی‌های هوایی است.

طبق معمول استارت پروژه هم از یک طرح نظامی زده شده است در ادامه، این طرح مورد توجه ناسا قرار گرفت و حالا شرکت لاکهید مارتین در حال کار بر روی تجاری کردن این روش قدیمی است.

هواپیماها برای نشستن و برخاستن احتیاج به تاسیسات زیربنایی زیادی مانند فرودگاه دارند؛ هلی‌کوپتر‌ها هم معمولا نمی‌تواند از یک حجم بیشتری بار یا مسافر را حمل کنند. برای انتقال بار توسط کشتی به دریا، قطار به راه‌آهن و کامیون به جاده نیاز است. اما تنها برای کشتی‌های هوایی است که میتوان با کمترین امکانات زیربنایی کالاهای بزرگ را جابجا کرد.

این ایده سبب شده لاکهید مارتین کشتی‌های هوایی هیبریدی Hybrid airship را توسعه دهد. کشتی‌های هوایی که ترکیبی از یک کشتی هوایی و یک هاورکرافت در بخش ارابه فرود هستند.

هاورکرافت، وسیله دو منظوره‌ای است که با استقرار روی بالشتکی از هوای فشرده به‌آسانی و با نیروی رانش نسبتاً کمی روی سطوح آبی و خاکی حرکت می‌کند.

هوای ورودی به هاورکرافت، از طریق پروانه به زیر بالشتک‌ها منتقل می‌شود و سبب بلند شدن وسیله از روی سطح و استقرار آن بر روی توده‌ای از هوای تحت فشار می‌شود. بدین ترتیب در زمان حرکت نیروی مقاوم شناوری تا حد قابل توجهی کاهش می‌یابد و هاورکرافت با استفاده از سیستم رانش و ملخ هوایی به حرکت در می‌آید.

حالا لاکهید مارتین در کشتی‌های هوایی‌اش، در ارابه فرود از هاورکرافت استفاده کرده این روش سبب می‌شود این وسیله بتواند به راحتی در خشکی یا آب فرود آید و مسافتی را هم در نزدیکی زمین طی کند.

اما مشکل قدیمی کشتی‌های هوایی یعنی سوراخ شدن جداره مخازن پر از هلیوم که ممکن است به سقوط منتهی شود چگونه حل شده است؟

گسترش علوم رایانه و ربایتک مشکل را حل کرده است. شرکت لاکهید مارتین برای این منظور رباتی را به نام عنکبوت ساخته است.

این ربات، دو بخش دارد که یکی روی جداره بیرونی و یکی روی جداره داخلی مخزن حرکت می‌کند این ربات با نوری که روی بدنه می‌تاباند کوچکترین روزنه‌ای را شناسایی می‌کند و پس از شناسایی سریع جداره را ترمیم می‌کند . چندین ربات به طور دایم روی دیواره مخازن حرکت می‌کنند و با این روش خطر سقوط کاهش می‌یابد.

شرکت لاکهید مارتین در حال برنامه‌ریزی است تا بتوان کشتی‌های هوایی خود را با ظرفیتی بین ۲۰ تا هزار تن گسترش دهد سرعت این وسیله نقلیه بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلومتر در ساعت است.

فعلا مدل آزمایشی پی ۷۹۱ توان حمل ۲۰ تن بار را با سرعت ۱۱۰ کیلومتر در ساعت دارد. قیمت هر دستگاه پی ۷۹۱ حدود ۴۵ میلیون دلار است و برای حمل بار یکسان در مسیر یکسان سوخت بسیار کمتری نسبت به یک هواپیما مصرف می‌کند.

شرکت لاکهید مارتین امید دارد با این روش بتواند بارهای بسیار سنگین را به مناطقی ببرد که زیر ساخت‌های حمل نقل حداقل است با این روش می‌توان تاسیساتی عظیم را با کمترین هزینه حمل به مناطق دور افتاده در زمین برد.

شرکت لاکهید مارتین امید دارد بتواند از سال ۲۰۱۸ اولین مدل کشتی هوایی تجاری خودش را که ۳۷ متر طول دارد با نام ال ام اچ یک عملیاتی کند. این کشتی هوایی بر پایه مدل پی ۷۹۱ ساخته خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بازگشت به بالا


Reportage
Iran
notruf

     job