Monday, 10. October 2016  ir    ir ir
همزمانی عاشورای خورشیدی و قمری همزمانی عاشورای خورشیدی و قمری
حادثه اصلی محرم در پاییز ماه مهر بوده است. گفته شده که عاشورا در دهم اکتبر اتفاق افتاده است. برخی مداحان ایران در نظر... همزمانی عاشورای خورشیدی و قمری

%d8%b9%d8%a7%d8%b4%d9%88%d8%b1%d8%a7

حادثه اصلی محرم در پاییز ماه مهر بوده است. گفته شده که عاشورا در دهم اکتبر اتفاق افتاده است. برخی مداحان ایران در نظر داشتند که محرم شمسی هم برگزار کنند و نزد برخی مراجع رفتند که آنها موافقت نکرده بودند. امسال عاشورای قمری تنها یک یا دو روز با عاشورای شمسی تفاوت دارد.

با استفاده از تطبیق تقویم هجری قراردادی با میلادی (به کمک نرم افزارهایی مانند Accuate Times) می‌توان حساب کرد که اول محرم سال 61 هجری قمری مقارن با اول اکتبر 680 میلادی (ژولی) بوده است و بنابراین عاشورای آن سال، روز چهارشنبه 10 اکتبر 680 میلادی مقارن با 21 مهر 59 هجری شمسی اتفاق افتاده است.

همان طور که چند پاراگراف بالاتر اشاره کردیم، تقویم قراردادی می‌تواند به چند روز اختلاف در تبدیل تاریخ‌ها منجر شود. برای محاسبه‌ی دقیق‌تر می‌توانیم وضعیت رؤیت هلال را در آن زمان بررسی کنیم. نرم‌ افزارهایی مانند Moon Calculator، زمان مقارنه‌ی ماه و خورشید(ماه نور) را در محرم سال 61 هجری، ساعت 17:11 به وقت محلی روز 28 سپتامبر 680 میلادی نشان می‌دهد.

با این حساب، در شامگاه فردای آن روز یعنی 29 سپتامبر، هلال ماه در افق منطقه‌ی کربلا بیش از 11 درجه از خورشید فاصله داشت و در زمان غروب خورشید، 8 درجه بالاتر از افق قرار گرفته بود. چنین هلالی را می‌توان با چشم غیرمسلح دید، پس می‌توان گفت که اول محرم 61 هجری قمری مقارن با روز 30 سپتامبر 680 میلادی و به دنبال آن، 10 محرم مقارن با 19 اکتبر 680 میلادی یا روز سه شنبه 20 مهر 59 هجری شمسی است.

iranerbild

No comments so far.

Be first to leave comment below.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.