job job job  job        jobjob job  job

ماهواره ملی پارس وان و ناهید

isa

محسن بهرامی اخیرا از احتمال همگاری و علاقمندی سازمان فضایی ایران در زمینه پژوهش و توسعه با سازمان فضایی آمریکا (ناسا) را بیان کرده بود.

 محسن بهرامی رییس سازمان فضایی ایران در قم گفت: در جنگ جهانی اول جدا شدن از زمین به صورت راکت برای نخستین بار اتفاق افتاد و رادار‌ها نیز در همان برهه زمانی کشف شدند و از آن پس فعالیت‌های راداری کلید خورد.

 جنگ تحمیلی به ما فهماند که به فعالیت‌های فضایی و صنعت موشکی نیاز فراوان داریم.

 مهندسی هوا و فضا در سال 65 در ایران شکل گرفت و پس از آن زمینه‌های تحصیل در رشته مهندسی فضایی نیز فراهم شد که امروز تحصیل در این رشته تا مقطع دکتری امکان‌پذیر است.

در عصر حاضر غالب فعالیت‌ها مانند پخش شبکه‌های تلویزیونی، برقراری تماس تلفنی، استفاده از خدمات غیرحضوری بانکی و عابر بانک‌ها، استفاده از اینترنت و … وابسته به فعالیت‌های فضایی و ماهواره‌ای است.

رئیس سازمان فضایی ایران گفت: ماهواره سنجشی «پارس یک»، نیز به عنوان نخستین ماهواره حرفه‌ای ایرانی که طول عمری بیش از چهار سال خواهد داشت، با استفاده از توان داخلی تولید خواهد شد.

وی با بیان اینکه ماهواره‌های سنگین‌تر خدمات بیشتری نسبت به ماهواره‌های سبک‌تر ارائه می دهند،‌ عنوان کرد: با توجه به نیاز‌هایی که وجود دارد و برای پیشرفت در حوزه فضایی، یک ماهواره سنجشی با وزن 500 کیلوگرم و با دقت یک تا 1.5 متر از خارج از کشور خریداری خواهیم کرد.

با رشد تکنولوژی و گسترش فعالیت‌های فضایی مفهوم زمان و مکان در حال تغییر است و چیزی که در این میان برای ما مهم شده، این است که در شرایط جدید جایمان را پیدا کنیم و در نقطه‌ مطلوب پیشرفت قرار بگیریم.

رئیس سازمان فضایی ایران ادامه داد: در حال حاضر دو ماهواره مخابراتی مدار پایین «ناهید یک» و «ناهید دو» داریم که درصدد هستیم بتوانیم پروانه تأسیس ماهواره‌های مخابراتی را طی سال‌های آینده دریافت کنیم.

وی با بیان اینکه توانایی برخی ماهواره‌ها تا حدی بالا است که حتی با خروج از منظومه شمسی نیز سیگنال‌های لازم را ارسال می‌کنند، بیان کرد: در طول تاریخ تاکنون چندین بار بشر با کسب توانایی‌ها و دریافت‌های جدید فرازمینی غافلگیر شده ‌است و از این پس نیز با دستاورد‌های مهم‌تر، بزرگتر و جدید‌تر رو به رو خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بازگشت به بالا


Reportage
Iran
notruf

     job