fblike job contact English English English 

گسترش روابط ایران و آلمان با رفع موانع بانکی

رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به عزم ایران برای تعمیق روابط اقتصادی و صنعتی با کشور آلمان گفت: امیدواریم با رفع موانع بانکی، شرایط توسعه بیشتر روابط بخش‌های خصوصی ۲ کشور فراهم شود.
غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران، امروز در همایش تجاری ایران و آلمان که با حضور معاون صدراعظم آلمان برگزار شد، گفت: روابط ایران و آلمان دیرینه و تاریخی است که علی‌رغم فراز و نشیب‌های فراوان، همواره از جایگاه مثبتی در افکارعمومی دو ملت برخوردار بوده است.

متأسفانه روابط دو کشور طی 10 سال گذشته تحت‌تأثیر مسائل سیاسی و انرژی هسته‌ای از وضعیت مناسبی برخوردار نبوده است. با این حال با پشت سر گذاشتن موضوع هسته‌ای و ظرفیت‌های گسترده و علایق دو طرف برای روابط بین دو کشور، چشم‌انداز مثبتی وجود دارد. کشور ما به دنبال روابط اقتصادی علمی و فرهنگی با آلمان است که این امر می‌تواند نقش بسزایی در افزایش همکاری‌های دو کشور داشته باشد.

ایران به دنبال تعمیق روابط صنعتی و اقتصادی با آلمان است.

شافعی با بیان اینکه ایران اقتصادی بزرگ دارد و دومین اقتصاد بزرگ خاورمیانه به شمار می‌رود، گفت: رتبه چهارم ذخایر نفت دنیا و داشتن بزرگترین ذخایر گاز طبیعی و وجود نیروی ارزان‌قیمت و جوان از جمله امتیازاتی است که می‌تواند در روابط اقتصادی با ایران مدنظر قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون تغییرات زیادی در کشور در حال انجام است، از جمله این تغییرات می‌توان به اصلاح قانون مالیات که این موضوع تسهیلاتی را در گردشگری، حمل و نقل و سلامت ایجاد می‌‌کند و همچنین می‌توان به تحول جدی در قانون امور گمرکی اشاره کرد. همچنین در برنامه ششم، مقابله با بحران کم‌آبی، توسعه بخش خصوصی و توسعه سرمایه‌گذاری صنعتی و بهره‌وری انرژی مدنظر قرار گرفته است.

همکاری مشترک در زمینه حمل ونقل، محیط‌زیست، خودروسازی، مخابرات، خدمات فنی و مهندسی زمینه‌ساز گسترش روابط دو کشور خواهد بود.

ایران در منطقه جایگاه مستحکم و باثباتی دارد و روابط آن با کشورهای منطقه از جمله افغانستان، عراق، سی‌آی‌اف می‌تواند تأثیر در اقتصاد کل منطقه داشته باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact