fblike job contact English English English 

یارگیری سلفی های آلمان

csm_salafisten_8773f7dc82

بر پایه تازه ترین گزارش دولت بیش از نیم میلیون پناهجو در آلمان به سر می برند که درخواست پناهندگی آن ها رد شده است. پناهجویان فاقد چشم انداز، بهترین طعمه برای بنیادگرایان اسلامی ارزیابی می شوند. به گزارش اداره امنیت داخلی آلمان سلفی های این کشور اقدامات گسترده ای برای جذب پناهجویان انجام داده اند.

به گزارش رادیو فرانسه سازمان امنیت داخلی ایالت پرجمعیت نوردراین وستفالن آلمان نیز اعلام کرده است که سازمان متبوع وی دست کم ١١٠ مورد فعالیت های سَلفی ها را تنها در این ایالت ثبت کرده که کوشیده اند با تبلیغات خود پناهجویان را جذب کنند.

سَلفی ها، اسلامگرایان بنیادگرای وهابی هستند که برای اعمال قوانین دوران حیات پیامبر اسلام در هرجا که هستند مبارزه می کنند. آن ها در سال های اخیر در آلمان بسیار فعال شده اند و چندبار میلیون ها جلد قرآن به رایگان به زبان آلمانی میان آلمانی ها توزیع کرده اند. این گروه که تعداد اعضای آن نزدیک به ٢ هزار نفر برآورد می شود، حتی در برخی شهرهای این کشور “پلیس شریعت” تشکیل داده است.

در گزارش سازمان امنیت داخلی نوردراین وستفالن آمده است که سلفی ها می کوشند به عنوان مترجم، مددکار و یا نماینده انجمن های عام المنفعه با پناهجویان تماس برقرار کنند و با دادن هدایائی، از جمله قرآن و کتاب های مذهبی دیگر، آن ها را به سوی اهداف خود جلب کنند.

یکی از مشهورترین رهبران این جمعیت که همواره تحت نظر سازمان امنیت است، “پیر فوگل” آلمانی مسلمان شده ای است که در عربستان سعودی قرآن آموخته است. او در پیامی ویدئوئی از هواداران سَلفی خود خواسته است هرجا که می توانند در کمپ های پناهندگی با هدیه به سراغ پناهجویان مسلمان بروند و اگر مسئولان کمپ ها مانع این تماس شدند، پناهجویان را به مساجد دعوت و روی آن ها تبلیغ کنند.

Kundgebung von Salafisten am Parise Platz Foto Massimo Rodari

با توجه به گزارش تازه، نماینده حزب دموکرات مسیحی در پارلمان ایالتی نوردراین خواستار غیرقانونی اعلام کردن همه سازمان ها و انجمن هائی شده است که در میان پناهجویان نفرت پراکنی می کنند و می کوشند پشتیبانی آن ها را برای جهادگرایان خاورمیانه در اروپا تبدیل کنند.

وجود بیش از نیم میلیون پناه جوی رد شده

گزارش سازمان امنیت داخلی ایالت نوردراین وستفالن هنگامی منتشر می شود که دولت آلمان در پاسخ به سئوال فراکسیون حزب چپ ها در مجلس فدرال اعلام کرده است که در حال حاضر نزدیک به ٥٥٠ هزار پناهجو در آلمان به سر می برند که درخواست آن ها برای پناهندگی سیاسی رد شده است، اما بیشترین آن ها را به دلیل شرایط خاص کشورشان نمی توان اخراج کرد.

در آلمان به پناهجویانی که دلایل کافی برای کسب پناهندگی سیاسی ندارند، اما به دلایل شرایط ویژه کشورشان نمی توان آن ها را اخراج کرد، نوعی اجازه ماندن داده می شود که در زبان آلمانی “دولدونگ” نامیده می شود و معنای آن “تحمل” است.

این گروه از پناهجویان، هر زمان که اوضاع کشورشان به سامان شود، می توانند بازگردانده شوند. در این موارد دولت مشوق هائی برای آن ها در نظر می گیرد که هزینه بازگشت به کشورشان کمترین آن است.

گزارش تازه دولت می گوید که در چارچوب قانون تحمل، به حدود ٤٧ درصد پناهجویان رد شده “اقامت دائمی مشروط” و به نزدیک ٣٥ درصد آنان اقامت موقت داده شده است. اما ١٨ درصد آن ها بلاتکلیف مانده اند.

در میان پناهندگان رد شده، ترک ها با بیش از ٧٧ هزار تن جایگاه نخست دارند. پس از آن ها شهروندان کوسووو و صربستان به ترتیب با حدود ٦٧ هزار و ٥٠ هزار تن ردیف های دوم و سوم را دارند.

دشواری اخراج پناه جویان رد شده

در ماه های اخیر، با افزایش شدید تعداد پناهجویان و قدرت گرفتن حزب دست راستی بیگانه ستیز “آلترناتیو برای آلمان”، بحث بر سر ضرورت استرداد پناهجویان رد شده اوج گرفته است. طرفداران این نظر استدلال می کنند که با حضور انبوه پناهندگانی که حقی نسبت به پناهندگی ندارند، امکانات جامعه برای رسیدگی به کار و زندگی پناهندگان سیاسی واقعی محدود می شود.

گروهی دیگر از صاحبان این نظر معتقدند که پناهجویان مسلمان رد شده و بی چشم انداز در صورت ماندن در خاک آلمان می توانند هدف تبلیغات فریبنده مسلمانان افراطی قرار گیرند و به صفوف تروریست های اسلامی یا پشتیبانان آن ها در آلمان بپیوندند. گزارش سازمان امنیت داخلی ایالت نوردراین وستفالن اینک می تواند به تقویت موضع این گروه کمک کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact