job job job  job        jobjob job  job

کشف ماموت در ایران

فیل بیله سوار

 کشف  بقایای فیل باستانی ماموت در بیله سوار دشت مغان در استان اردبیل

ایرانبیلد سایت ایرانیان آلمان:

آرام پیش فرماندار بیله سوار گفت سال گذشته بقایای عاج و فک بالایی و پایینی فیل در روستای فولادلو کشف شده و در ادامه این اکتشاف در امرداد ماه امسال نیز بقایای فک به همراه دندان فیل در روستای میر نظام بیله سوار شناسایی شد.

وی با بیان اینکه دندان‌های فیل باستانی به مرور زمان به عقیق تبدیل شده است، اضافه کرد: کارشناسان میراث فرهنگی قدمت هر دو فسیل را به دو میلیون سال قبل نسبت می‌دهند.

فرماندار بیله سوار متذکر شد: در کشفیات جدید که توسط دو کارشناس میراث فرهنگی در منطقه انجام شده بقایای عاج فیل در روستای آغجران که در نزدیکی روستای میر نظام است کشف شد.

حلیم متذکر شد: هر چند این دو محقق تمایل داشتند فسیل از شهرستان خارج شده و به تهران ارجاع شود ما مانع شدیم و در حال حاضر فسیل‌ها در شهرستان در دست مطالعه و پژوهش است.

وی با تأکید به قدمت بی‌سابقه شهرستان بیله سوار ادامه داد: کشفیات باستانی نشان می‌دهد لازم است در این منطقه پژوهش‌های به مراتب بیشتری صورت گیرد و به صورت منسجم‌تر تحقیقات انجام شود.

به گفته فرماندار بیله سوار سه میلیارد ریال در سال جاری برای تحقیقات باستان‌شناسی منطقه پیش بینی شده است و به واقع ضروری است منطقه پیرامون دو روستای ذکر شده به صورت علمی موردبررسی قرار گیرد.

حلیم افزود: هر چند تخمین اولیه باستان شناسان قدمت این فیل باستانی را به دو میلیون سال قبل می‌برد اما لازم است تحقیقات ادامه یابد.

استاد دانشگاه‌های استان زنجان و دانش آموخته فسیل شناسی از دانشگاه هلسینکی فنلاند گفت: بقایای ماموت یافت شده در منطقه بیله سوار مغان جزو نادرترین فسیل‌ها در جهان به شمار می رود.

ماموت

دکتر مجید میرزایی فسیل شناس گفت:

قدمت زیست این جانور باستانی گیاه خوار به دوران کواترنری و هولوسن برمی‌گردد که مناسب با شرایط اقلیمی آن دوره در این منطقه می زیسته‌اند.

با توجه به رسوبات مشاهده شده در دشت مغان پیش از این آثار و بقایای باقی مانده از یک جانور باستانی مربوط به دوره چهارم زمین‌شناسی به طور کامل مشخص بوده و به راحتی می توان از این آثار و بقایای باقی مانده برای تحقیقات و بررسی‌های دقیق‌تر استفاده کرد.

میرزایی با اشاره به مشاهده آثاری از فسیل فیل در منطقه مغان حدود یک دهه پیش، بیان کرد: بقایای باقی مانده از سنگ واره یافت شده در اکتشاف اخیر به دلیل قابل مشاهده بودن بسیاری از زوایای آن بسیار متفاوت از آثار فیل کشف شده در یک دهه گذشته است. وی با بیان اینکه بقایای عاج ماموت یافت شده و رسوبات موجود در کنار آن نشان می دهد که فاصله زمانی بین دو میلیون تا ۳۰۰ سال می تواند در ارزیابی های بعدی به اثبات برسد،

کشف ماموت در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بازگشت به بالا


Reportage
Iran
notruf

     job