fblike job contact English English English 

شهر تریر آلمان

تری یر ( به آلمانی: Trier، به فرانسوی: Trèves )کهن‌ترین شهر آلمان واقع بر کرانهٔ رود موزل.، این شهر از قرن اول میادی مستعمره ی روم ی ها بود و در آن زمان با عنوان «روم ثانی » شناخته میشد. این شهر دانشگاهی واقع در دره رود موزِل و بین رشته کوه های هونزروک و ایفل، با حدود 110 هزار نفر جمعیت، چهارمین شهر بزرگ ایالت راینلاند فالتس می باشد و با مرز لوکزامبورگ تنها حدود 50 کیلومتر فاصله دارد.شهر تریر بیش از 2000 سال پیش تحت نام اوگوستا ترِوِرُروم تأسیس شد و بدین ترتیب یکی از قدیمی ترین شهرهای آلمان می باشد. این نام را می توان “شهر اوگوستوس در سرزمین ترورر” ترجمه کرد. اوگوستوس در زمان تأسیس امپراتور روم بود نطفه پیدایش این شهر، یک پل چوبی بر فراز موزل بود که در چارچوب توسعه زیرساخت ها در حکومت روم ساخته شد. از روی حلقه های رشد تنه درخت هایی که این پل از آنها ساخته شده، سرآغاز تریر به 17 سال پیش از میلاد مسیح ربط داده شده است.. دروازه شمالی دیوار شهر به نام “پورتا نیگرا” که در سال 160 ساخته شده است، یکی از اماکن دیدنی و جاذبه های توریستی شهر می باشد. از دیگر جاذبه های توریستی این دوران می توان به حمام عمومی باربارا (باربارا تِرمِن) و آمفی تئاتر بزرگ اشاره نمود. این شهر در قرن 9 توسط جنگجویان نورمن تقریباً با خاک یکسان شد. تریر در قرون وسطی ثانویه به دلیل تعداد زیاد کلیساها و صومعه ها پیشوند “شهر مقدس” را دریافت نمود. در این زمان کلیسای لیب فراون، یکی از اولین سازه های گوتیک در آلمان، در کنار کلیسای جامع تریر ساخته شد.

سرشناس ترین فرزند شهر تریر کارل مارکس می باشد، اقتصاددان و نظریه پرداز اجتماعی که به عنوان پدر سوسیالیسم شناخته می شود و نظریه های او هنوز هم مورد بحث هستند. در خانه محل تولد این شخصیت، نمایشگاهی از زندگی و آثارش برقرار است.

*************************

این شهر دانشگاهی واقع در دره رود موزِل و بین رشته کوه های هونزروک و ایفل، با حدود 110 هزار نفر جمعیت، چهارمین شهر بزرگ ایالت راینلاند فالتس می باشد و با مرز لوکزامبورگ تنها حدود 50 کیلومتر فاصله دارد و از این رو ساکنین لوکزامبورگ، سفرهای یک روزه بسیاری به این شهر پر اهمیت تاریخی انجام می دهند.
شهر تریر بیش از 2000 سال پیش تحت نام اوگوستا ترِوِرُروم تأسیس شد و بدین ترتیب یکی از قدیمی ترین شهرهای آلمان می باشد. این نام را می توان “شهر اوگوستوس در سرزمین ترورر” ترجمه کرد. اوگوستوس در زمان تأسیس امپراتور روم بود، در حالی که ترورها یک قوم سلت بودند که از مدت ها پیش از تأسیس شهر، در این منطقه ساکن بودند. نطفه پیدایش این شهر، یک پل چوبی بر فراز موزل بود که در چارچوب توسعه زیرساخت ها در حکومت روم ساخته شد. از روی حلقه های رشد تنه درخت هایی که این پل از آنها ساخته شده، سرآغاز تریر به 17 سال پیش از میلاد مسیح ربط داده شده است.

تریر در 3 قرن اول بعد از میلاد مسیح به دوره اوج خود رسید. برخی سازه های تأثیرگذاری که باعث موقعیت امروزه تریر به عنوان شهر میراث فرهنگی جهانی شده است از این دوران می باشند. در سال 144  پل موزل با یک پل جدید از سنگ های مکعبی بزرگ بازالتی جایگزین شد.این به اصطلاح “پل رومی” هنوز هم پابرجاست و روزانه خودروهای بسیاری از آن عبور می کنند. دروازه شمالی دیوار شهر به نام “پورتا نیگرا” که در سال 160 ساخته شده است، یکی از اماکن دیدنی و جاذبه های توریستی شهر می باشد. از دیگر جاذبه های توریستی این دوران می توان به حمام عمومی باربارا (باربارا تِرمِن) و آمفی تئاتر بزرگ اشاره نمود.

Liebfrauenkirche von Trier

تریر طی قرن های بعد و تا به امروز، تاریخ پرفراز و نشیبی داشته است؛ اشاره به تمام این وقایع تاریخی اما فراتر از این معرفی کوتاه خواهد بود. این شهر در قرن 9 توسط جنگجویان نورمن تقریباً با خاک یکسان شد. تریر در قرون وسطی ثانویه به دلیل تعداد زیاد کلیساها و صومعه ها پیشوند “شهر مقدس” را دریافت نمود. در این زمان کلیسای لیب فراون، یکی از اولین سازه های گوتیک در آلمان، در کنار کلیسای جامع تریر ساخته شد.
امروزه تریر یکی از مقاصد پرطرفدار گردشگری برای مهمانان خارجی و آلمانی می باشد. در کنار اماکن تاریخی و موزه ها، امکانات فراوان دیگری نیز برای گذران روزها در تریر وجود دارد. به عنوان مثال قایقرانی و یا قدم زدن کنار رود موزل. قدم زدن در باغ کاخ با معماری فوق العاده اش نیز بسیار جذاب است.

Deutschland: Trier - Alter Kran am Moselufer

پس از این پیاده روی می توان خوراکی های خاص و محلی منطقه را در یکی از رستوران های متعدد تریر امتحان کرد. از جمله می توان به کارتوفِل پوفِر تریر، نوعی کوکوی سیب زمینی، که نام محلی آن “گرومبِرشنیتشِر” می باشد، اشاره کرد.

Karl Marx Haus von Trier

سرشناس ترین فرزند شهر تریر کارل مارکس می باشد، اقتصاددان و نظریه پرداز اجتماعی که به عنوان پدر سوسیالیسم شناخته می شود و نظریه های او هنوز هم مورد بحث هستند. در خانه محل تولد این شخصیت، نمایشگاهی از زندگی و آثارش برقرار است.

شهر آلمان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact