job job job  job        jobjob job  job

اولین پیوند سر در جهان

سرجیو کاناوارو، جراح ایتالیایی، و والری اسپریدونوف

سرجیو کاناوارو، جراح ایتالیایی، و والری اسپریدونوف

پرسش مهمی که در خبر زیر پدید می آید این است که احساس حیات چگونه خواهد بود؟ وقتی سر دیگری به بدن پیوند زده باشد احساس حیات مال کدام یک خواهد بود؟ احتمال شخص گیرنده سر احساس حیات خود را از دست داده و احساس حیات سر پیوند دهنده را خواهد داشت.

این پیوند سر از چه کسی گرفته می شود؟ از هرکسی گرفته شود قطعا از مغز یک انسان مرده یا نباتی خواهد بود اما مغز چنین کسانی کارکرد ندارد. صدها پرسش دیگر در این باره وجود دارد اما پزشک مربوطه می گوید به احتمال 90 درصد این پیوند به درستی انجام می شود.

والری اسپروپریدونوف دانشمند روسی اولین انسان است که این پیوند روی وی انجام شود، او مدیر یک مرکز آموزشی است که به علت بیماری آموزشگاه خود را از منزلش در مسکو اداره می کند. وی مبتلا به نوع خاصی از بیماری موسوم به “وردینگ هوفمن” است. این بیماری یک بیماری موروثی است که باعث تحلیل رفتن عضلات و سلول های عصبی حرکتی می شود. این بیماری کشنده است و پزشکان معتقدند که فرد بیمار هر لحظه ممکن است بمیرد.

 “واشنگتن پست” نوشت این بیماری، باعث فلج شبه کامل “اسپریدونوف” شده است. او به سختی می تواند غذا بخورد و ویلچر خود را با استفاده از یک اهرم جابجا می کند.
“شیائوپینگ رین”، جراح 55 ساله چینی، که در امریکا زندگی می کند، یکی از عوامل اصلی این تجربه منحصر به فرد است. رین پیشتر سرپرست تیم پزشکی بود که اولین عمل پیوند دست را با موفقیت به انجام رساند. وی عمل پیوند مذکور را قبلا روی پاهای جلویی خوک آزمایش کرده بود.
دیگر عضو این تیم یک جراح مغز و اعصاب ایتالیایی به نام “سرجیو کاناورو” 51 ساله است. وی خود را با شخصیت افسانه ای دکتر ویکتور فرانکن اشتاین مقایسه می کند. او تحقیقات و مقاله های پزشکی متعددی را منتشر کرده است که در محافل پزشکی مورد استقبال قرار گرفتند. وی در سال 2013 برای انجام عمل پیوند سر انسان اعلام آمادگی کرده بود.

اکنون آنچه مسلم است این است که هر دو جراح برای انجام این عمل منحصر به فرد و پیوند سر انسان ابراز علاقمندی کرده اند. اسپریدونوف نیز با انجام این عمل موافقت کرده است.
همانطور که “کاناورو”، جراح ایتالیایی در گزارش خود که در مجله “آتلانتیک” منتشر شده است، احتمال دارد این عمل در اوایل سال 2017 انجام شود.
این پزشک جراح در گزارش خود، از احتمال 90 درصدی موفقیت آمیز بودن این پیوند خبر داده و گفته است این عمل مستلزم مشارکت 80 جراح است و هزینه ای ده ها میلیون دلاری دارد.
این در حالی است که جراح چینی در گزارش خود نوشت که این عمل جراحی در تاریخ بشر و علم ثبت خواهد شد.
وی گفت پزشکان تلاش خواهند کرد رنگ پوست “اسپریدونوف” را با رنگ پوست نفر دومی که تحت عمل پیوند قرار می گیرد و به دلیل سکته مغزی درگذشته است، هماهنگ کنند.
این کار باعث می شود پیوند سر بر روی بدن آسان تر شود. این عمل پیوند در چین انجام خواهد شد؛ زیرا آمریکا و اروپا زیر بار چنین عملی نخواهند رفت.
از سوی دیگر بسیاری از دانشمندان و علمای اخلاق این عمل پیوند را یک عمل پوچ و منشأ امید بیهوده دانستند. یکی از آنها می گوید چنانچه اسپریدونوف بمیرد  – که احتمال آن هم وجود دارد – این پزشکان باید به اتهام قتل تحت تعقیب قرار بگیرند.
انتشار اخباری دربارۀ انجام این عمل پرسش های قابل توجهی پدید آورده است؛  آیا رین و کاناورو می توانند این عمل پیوند را انجام دهند؟ آیااساسا این عمل باید انجام شود؟ از آنجا که جسم متعلق به یک پیانیست بوده است آیا اسپریدونوف پس از عمل می تواند پیانو بنوازد؟ پس از این عمل پیوند با چه موجودی رو به رو خواهیم شد؟ آیا او اسپریدونوف خواهد بود یا انسانی دیگر که حاصل پیوند یک سر و یک جسم است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بازگشت به بالا


Reportage
Iran
notruf

     job