job job job  job        jobjob job  job

آواز درمانی

avaz darmani

یک مطالعه  جدید توسط دانشمندان در دانشگاه فرانکفورت  آلمان  که در یک مجله پزشکی منتشر شد ادعا کرد که آواز خواندن از فعالیت هوازی  است که سیستم ایمنی بدن را تقویت  کرده و فواید زیادی دارد. آواز خواندن  یک ابزار شفا بخش  از زمان های قدیم تا امروز است. آواز خواندنی تاثیر مهمی در درمان بیماری روانی، افسردگی و تقویت قدرت مغزی دارد. آواز خواندن حتی در دوران حاملگی نیز توصیه می شود.

پژوهش ها نشان می دهد افرادی که آواز می خوانند خلق و خوی بهتری پیدا می کنند. تغییراتی همچون شادی بیشتر، اضطراب کمتر، افسردگی کمتر و به طور کلی زندگی بهتر ارمغان آواز خواندن است.

موثر در برقراری پیوند با دیگران

در طول تاریخ بارها دیده شده که آهنگ و سخن آهنگین تا چه حدی می تواند تأثیرگذار باشد.

آواز خواندن همچنین منجر به افزایش خلاقیت و ذوق عاطفی شده و می تواند در برقراری ارتباط با دیگران و استحکام پیوندهای عاطفی کمک کننده باشد.

کمک به ارتقای سیستم ایمنی بیماران سرطانی

بدیهی است که آواز خواندن یک درمان برای بیماری های تهدید کننده محسوب نمی شود، اما اخیرا یک مطالعه علمی نشان داده که این عمل می تواند کمکی برای درمان بیماری های سخت باشد.

در اثر آواز خواندن نوعی از ملکول های پروتئینی که نقش دفاعی در بدن ایفا می کند، به نام سایتوکین افزایش می یابد. این در حالی است که از سوی دیگر سطح هورمون کورتیزول (هورمون استرس) بسیار کاهش می یابد و همه ی اینها دست در دست هم به ارتقای کیفیت سیستم ایمنی بدن و مبارزه بهتر با عوامل بیگانه از سوی بدن کمک خواهد کرد.

تأثیرگذار بر ارتقای سلامت قلب

آوازخوانی الگوی خاصی از تنفس را می طلبد. تنفس عمیق تر ولی آهسته تر از حالت عادی که می تواند سبب کند شدن ضربان قلب شود. این اتفاق دقیقا بر خلاف آن چیزی است که در ورزش یوگا اتفاق می افتد. اما هر دو عمل (یوگا و آواز خوانی) برای بهبودی ضربان و عملکرد قلب بسیار مهم است.

کمک به کاهش خروپف

در یک مطالعه با مقایسه ی افرادی که آواز می خوانند و افرادی که این کار را انجام نمی دهند مشخص شد که آواز خوان ها کمتر از دیگران در هنگام خواب، خروپف می کنند، حتی اگر عوامل محرک خروپف مانند سن و BMI بالا را داشته باشند.

هنگام که عضلات مجاری هوایی ما نرم و ضعیف هستند، به راحتی در هنگام خواب صدای خشن خروپف از این مجاری شنیده می شود اما تقویت آن ها مانند هر عضله ی دیگر مانع ایجاد این نوع اصوات آزاردهنده می شود. تمریناتی شبیه آواز خواندن می توانند عضلات مجاری تنفسی را تقویت کرده و خروپف را کاهش دهد.

کمک به افراد مبتلا به آسم

در واقع آواز خواندن به نوعی فانتزی نفس کشیدن است. آنچه که حیرت دانشمندان را به دنبال داشته، این است که این تنفس های آهسته و هدفمند در طول آواز خوانی می تواند مشکلات تنفسی را به حداقل برساند.

هنوز بررسی ها در این رابطه در مراحل اولیه است اما شواهدی که تا به حال وجود داشته نشان می دهد که آواز خواندن در بهبود عملکرد ریه و کاهش علائم آسم (در افراد مبتلا به آسم خفیف) موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بازگشت به بالا


Reportage
Iran
notruf

     job