job job job  job        jobjob job  job

آنچه درباره کانادا باید بدانیم

مهاجرت کانادا

مهاجرت از کشور مادری به همراه خانواده برای آغاز یک زندگی جدید در کشور کانادا مهمترین تصمیم در طول زندگی شما خواهد بود .این موضوع باید به درستی در تمامی جنبه ها ارزیابی شود .شما باید از تمامی حقایق خوب و ناخوشایندی که در این رابطه وجود دارد با خبر شوید.این نوشتار برگرفته از تجربیات کسانی است که به عنوان نیروی کار ماهر به کانادا مهاجرت کرده اند.


سودمندی و مزایای زندگی در کانادا

زندگی قانونی:

در دنیای امروز برای جویندگان کاری که تا کنون در یکی از کشورهای جهان سوم می زیسته اند و قصد مهاجرت به کشوری پیشرفته دارند امکانات کمی وجود دارد تا بتوانند کار کنند و زندگی خوبی داشته باشند.اما تنها کشورهایی نظیر کانادا ،استرالیا ونیوزیلند از طریق برنامه ی مهاجرت سازمان یافته به طور علنی ارائه گر این امکانات هستند.شما به عنوان یک مهاجر در کشور کانادا می توانید زندگی راحت و قانونی داشته باشید.

آرامش:

کانادا یکی از کشورهاییست که پایین ترین آمار جرم و جنایت را دارد. شما با خیالی آسوده می توانید در این کشور زندگی کنید زیرا شما و هیچ یک از اعضای خانواده تان مورد آزار و اذیت مجرمان قرار نمی گیرید وهیچ گاه شاهد دزدی و آدم ربایی نخواهید بود.اگر چه این قبیل جرایم در اکثر کشورهای دنیا معمول است اما قانون شماره یک در میان مردم کانادا احترام گذاشتن به مردم و اموالشان است.
باگرفتن شماره ی 911 در هر نقطه از کانادا می توانید به سرعت با فوریت های پلیس ،اورژانس و آمبولانس و امور تصادفات تماس بگیرید و نیازتان را در مواقع بحرانی رفع کنید.

ویزای کانادا

kanada

اقتصاد در کانادا:

با توجه به موقعیت استراتژیک کانادا و نزدیکی آن با آمریکا ،همچنین داشتن روابط نزدیک و دوستانه با کشورهای مشترک المنافع نظیر انگلستان،استرالیا و غیره به این کشور امکان آن را می دهد تا بر پایه ی اقتصاد محکمی استوار باشد.
علاوه برآن منابع طبیعی زیادی در کانادا وجود دارد وهمچنین صنعت کشاورزی کانادا یکی از مهمترین تامین کنندگان مواد غذایی در بسیاری از کشورهای دنیاست.

حمایت دولت:
کشورهای کمی در دنیا هستند که از شهروندان خود در مواقع سختی و بحران حمایت می کنند.در مواقع وقوع بیماری های سخت یا بیکاری دولت کشور کانادا از مردم و خانواده ها حمایت می کند تا بنیان زندگیشان حفظ شود ،و از طریق سازمان های دولتی یا خصوصی مواد غذایی،پوشاک ،مسکن،خدمات آموزشی و درمانی در اختیارشان قرار می دهد.

در زیر چند نمونه از برنامه های حمایت اجتماعی برای شهروندان کانادایی ذکر شده است:

. پرداخت مستمری ماهانه برای افراد زیر 18 سال .
. بیمه بیکاری.
. کمک های مالی به افراد بالای 65 سال کم درآمد.
. کمک های مالی به خانواده های کم درآمد.
. کمک های مالی به افراد بیکاری که توانایی کار کردن را ندارند.

kanada

طبیعت:

کانادا کشوریست که دارای گونه های مختلفی از گیاهان و حیوانات همچنین دریاچه ها و فضاهای سبز بسیار می باشد.از بهار تا پاییز کانادایی ها در هر کجای کشور که باشند در کنار فعالیت های روزمره شان از این طبیعت بسیار زیبا لذت می برند.در طول زمستان تفریحاتی مثل اسکی و هاکی در بین کانادایی ها بسیار محبوب می باشد.

هوای بسیار تازه و پاک کانادا بدلیل فراوانی درختان وفضاهای سبز آن است که سراسر این کشور را فراگرفته است .در تمام شهر های کانادا این بسیار عادی است که در باغچه یا فضاهای سبز حیوانات وحشی را بیابید که با زندگی شهری در کنار انسان ها سازگاری پیدا کرده اند.حیواناتی مانند سنجاب ،راکون ، سمور ، راسو ، غاز وحشی و غیره…
در خیابان های اطراف شهرها ودر گذرگاه های بزرگ راه ها به وفور تابلوی عبور حیوانات وحشی مثل گونه های مختلف گوزن ها به چشم می خورد.

فرصت های شغلی:

کسانی که در تلاش برای کسب اقامت کانادا هستند آگاه باشند که،کانادا به هزاران نیروی کار ماهر در طول طول ده سال آینده نیاز دارد،این به 2 دلیل عمده می باشد:
1- اقتصاد محکم و رو به رشد کانادا.
2- وجود افراد بسیاری که بالای 65 سال دارند و نیروی کار جوان جایگزین برایشان وجود ندارد.
کلید یافتن یک شغل خوب در کنار تحصیلات و تجربه توانایی صحبت به زبان های انگلیسی و فرانسه است.

kanada forest

آموزش کودکان و نوجوانان:

دوره ی ابتدایی و دوره ی متوسطه هر کدام 6 سال به طول می انجامد یعنی فرد در پایان متوسطه باید 12 مرحله را طی کرده باشد.تحصیل برای کودکان کانادایی اجباری و در سراسر کانادا به صورت رایگان می باشد.سطح آموزشی مدارس هر سال کنترل می شود ، این ضامن تساوی در بهره مندی از آموزش ها و فرصت های گوناگون برای دانش آموزان کانادایی بدون در نظر گرفتن سطح اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی آنهاست.
آینده ای درخشان در انتظار کسانی است که در دانشگاه های کانادا تحصیل می کنند.

تنوع فصلی:

به دلیل موقعیت جغرافیایی بسیار خوب در کانادا می توانید به وضوح شاهد هر 4 فصل سال باشید.

استاندارد زندگی:

کانادا یکی از کشور هایست که بالاترین رتبه ی استاندارد جهانی حتی بالاتر از آمریکا و خیلی از کشور های اروپایی را دارد .در آمد هر کانادایی بطور متوسط در سال بالاتر از 38,000$ است.

احترام به مهاجران:

خانواده های مهاجر بسیاری برای زندگی به کانادا می آیند پس این امری بسیار طبیعی است که ساکنین کانادا مهاجرین را می پذیرند و با آنها سازگاری پیدا می کنند.احترام به آزادی و نظر مردم یک قانون اساسی دراجتماع کاناداست.فرد با داشتن ویزای اقامت دائم کانادا از تمامی حقوق یک شهروند بومی به جز حق رای برخوردار است.

آینده ی اقامت در کانادا و پاسپورت کانادایی:

بعد از گذشت 3 سال اقامت در کانادا مهاجران با ویزای اقامت دائم می توانند درخواست پاسپورت کانادایی دهند،با داشتن این پاسپورت شما قادرید به خیلی از کشورها مثل آمریکا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا به راحتی وارد و خارج شوید.چون کانادا کشوری بی طرف است و مردمی آرام با روحیات انسان دوستانه دارد.با پاسپورت کانادایی همچنین می توانید در کشور هایی نظیر انگلستان ،استرالیا و ازجمله آمریکا کار کنید.

مواد غذایی:

مواد غذایی در کانادا ارزان قیمت و از کیفیت خوبی برخوردار هستند ،تنوع زیادی در محصولات تولیدی کشور مثل میوه ها ،غلات وحبوبات ، گوشت و لبنیات وجود دارد.بهترین محصولات از سایر کشور ها با قیمت های مناسب در اکثر سوپر مارکت های سراسر کشور یافت می شود.

وزارت بهداشت ودرمان کانادا به مهاجران تازه وارد مخصوصا” خانم ها توصیه می کند که مراقب سلامت و رزیم غذایی خود در ماه های اول ورود به کانادا باشند ،زیرا مصرف مواد غذایی جدیدی که راحت و ارزان بدست می آید ممکن است باعث اضافه وزن آنها شود!

دلیل دیگر آن کم بودن فعالیت های بدنی بیرون از خانه به علت فصل زمستان و سرما می باشد.

kanada nature

بررسی برخی مسائل نا خوشایند برای مهاجرین درکانادا

اگر چه مهاجرت به کشوری نظیر کانادا در اکثر موارد باعث پیشرفت و تجربه ی زندگی بهتر می شود،اما باید در نظر داشته باشیم که این مسیریست پر فراز نشیب که در مواردی ممکن است به نظرمان خوشایند نباشد.برخی از این موارد را با هم بررسی می کنیم:

مالیات:

در هنگام خرید برای بیشتر محصولات شما باید مالیات بپردازید(به استثنای برخی مواد غذایی)

. 7% -gst (federal tax)
. 5% -pst (provincial tax)

از سوی دیگر افرادی که درآمد دارند باید مالیات بر در آمد خود را بپردازند،که اگر کارمند باشند توسط کارفرما مبلقی از حقوق در یافتی شان کسر می شود.

نمونه ای از مقدار مالیات در اونتاریو:

– افراد با در آمد کم : بین 1,000$ تا31,676$ در سال باید مالیاتی معادل تقریبی 0% تا 15.9% بپردازند.
– افراد با درآمد متوسط: بین 31,677$ تا 63,353$ درسال باید مالیاتی معادل تقریبی 16% تا 25.9% را بپردازند.
– افراد با درآمد بالا:بین 63,354$ تا 103,000$ در سال باید معادل تقریبی 26% تا 29% را بپردازند.
اگر شخصی درآمدی بالاتر از 103,000$ در سال داشته باشد باید 29% مالیات بپردازند.

نرخ مالیات در کانادا جزء بالاترین نرخ های مالیات در دنیا می باشد ،به چند دلیل:

– هزینه ی مراقبت های درمانی و آموزش و پرورش توسط دولت تامین می شود.
– تعداد زیادی از کارکنان دولت هستند که حقوق بسیار بالایی می گیرند.
– کانادا کشوری است با جمعیت بسیار کم و مساحت بسیار زیاد که هزینه ای بسیار بالایی دارد ،مثل :هزینه ی کنترل بزرگ راه ها،پلیس، خدمات عمومی، آتش نشانی ، کارکنان شهری و غیره…

مجبورید از صفر شروع کنید:

وقتی زندگی جدید در کانادا را آغاز کردید باید خیلی از مسائلی که تا کنون در کشور خودتان به صورت روتین انجام می دادید را دوباره از صفر یاد بگیرید.چون هر کشوری فرهنگ و راه و روش زندگی مخصوص به خودش را دارد. برای فرزندانتان که در سنین پایین تر هستند کنار آمدن با این مسائل راحتتر است زیرا آنها در کانادا به مدرسه می روند و خودشان را برای زندگی و یافتن شغل آماده می کنند.اما برای آموزش بزرگسالان نیز موسساتی وجود دارد که آموزش های آنها در زندگی در کانادا بسیار کمکشان می کند.موسساتی مثل:

– موسسه آموزش زبان فرانسه و انگلیسی:

این آموزش ها برای مهاجرانی که می خواهند سطح زبانشان را قوی تر کنند رایگان می باشد.اگر تصمیم دارید درایالت کبک زندگی کنید باید زبان فرانسه بلد باشید.برای موفقیت در زمینه ی حرفه ای در کبک بهتر است زبان فرانسه را به همراه انگلیسی خوب بلد باشید زیرا در روابط تجاری دانستن هر دو زبان نیاز است.

– موسسه آموزش رانندگی:

برای رانندگی در کانادا گواهینامه ی رانندگی نیاز دارید .برای دستیابی به آن باید هم در آزمون کتبی و هم عملی نمره قبولی کسب کنید.حتی اگر در کشور خود سال ها رانندگی کرده باشید باید در این دو آزمون شرکت کنید.این موسسات به شما گواهینامه رانندگی نمی دهند اما کمک می کنند تا دراین زمینه مهارت بیشتری پیدا کنید.به هر حال اکثر مهاجرین بعد از حداقل دو بار آزمون عملی را قبول می شوند.

– دوره های جستجوی شغل:

در این دوره ها بهترین راه برای یافتن شغل در کانادا آموزش داده می شود ،مثل تکنیک رزومه نویسی،نوشتن cover letter و همچنین آموزش روش مصاحبه های کاری.

– دوره های آموزش تاریخ ، جغرافی و سیاست های کانادا:

همانطور که گفتیم بعد از3 سال زندگی در کانادا کسانی که اجازه ی اقامت دائم کانادا را دارند می توانند برای گرفتن ویزای کانادایی اقدام کنند،افراد زیر 60 سالی که می خواهند پاسپورت کانادایی بگیرند باید خود را برای آزمون آن که در زمینه ی جغرافی،تاریخ ومدیریت سیاسی کاناداست آماده کنند.این آزمون به زبان انگلیسی یا فرانسه است ، برای آماده شدن می توانید از موسساتی که در این زمینه فعالیت دارند استفاده کنید یا خودتان دراین زمینه کسب اطلاعات کنید.

سازگاری با کاربرد های جدید اجتماعی:

اگر چه بعضی از مهاجرین سعی براین دارند تا فرهنگی که با آن بزرگ شده اند را حفظ کنند، اما آشنایی با فرهنگ و قوانین مردم درکانادا امری بسیار ضروری است.درک این دوگانگی در اوایل مهاجرت ممکن است گاهی سخت باشد،برخی از این نکات را بررسی می کنیم:

– تعیین قرار ملاقات:قبل از اینکه به ملاقات کسی بروید حتما” با فرد مورد نظر تماس بگیرید.در خیلی از کشور های دنیا به صورت اتفاقی و سر زده به دیدار کسی رفتن قابل قبول است اما در کانادا این طور نیست.بهتر است قبل از هر ملاقاتی با فرد مورد نظر تماس گرفته و این موضوع را اطلاع دهید ، هیچ گاه سرزده نروید.

– کفش هایتان را در بیاورید!!
یکی از آداب معاشرت در کانادا این است که قبل از ورود به آپارتمان کسی که به ملاقاتش می روید حتما” کفش هایتان را در بیاورید، در غیر این صورت حکم بی احترامی به صاحب خانه را دارد.

– وقت شناس باشید:
وقت شناسی برای مردم کانادا بسیار مهم است،تاخیر در قرار ملاقات ممکن است بی احترامی به نظر رسد.

سرما:

فصل سرما در کانادا طولانی و از ماه نوامبر تا مارس می باشد.این موضوع برای کسانی که تاکنون در مناطق گرمسیری می زیسته اند نا خوشایند است.
اما در طول زمستان مدارس،کارخانجات تولیدی،ادارات،فروشگاه ها و غیره به طور معمول به کارشان ادامه می دهند.سیستم های گرمایشی در کانادا بسیار پیشرفته است و تمامی منازل ،اداره ها، سیستم های حمل و نقل مثل اتوبوس ،قطار و مکان های مذهبی مجهز به سیستم های گرمایشی برقی و گازی می باشد.سردترین منطقه در کانادا با دمای -63˚c در 3 فوریه ی سال 1947 در منطقه ای بنام snag در yukon برآورد شده است.snag یک فرودگاه کوچک در جنوب غربی شهرyukon و در نزدیکی بزرگراه alaska می باشد.این مکان زیاد از منطقه ی مرزی میان alaska و yukon دور نیست.

تفاوت در ارزش پول:

هنگامی که مهاجرین اموال خود(خانه،اتومبیل و غیره) را در کشورشان می فروشند تا به کانادا بیایند.هنگام خرید دوباره ی آنها در کانادا با تفاوت قیمت بالایی مواجه می شوند.
برای مثال یک آپارتمان 3 خوابه ی 100 متری در آمریکای لاتین قیمتی در حدود 70,000$ دارد اما در تورنتو یا ونکوور با این پول فقط25% یا 30% هزینه ی خرید آپارتمانی مشابه به آن را پرداخته اید که ممکن است در حدود 200,000$ باشد. برای هماهنگی با این تفاوت در ارزش پولی باید هزینه های بیشتری را در نظر بگیرید یا در چند سال آغازین مهاجرت خود ساعات بیشتری کار کنید تا با شرایط سازگار شوید.

کلیه حقوق این نوشته متعلق به موسسه کاریابی بین المللی ‘کارسازان آریان پارس’ می باشد
نقل قسمتی یا کل مطلب در وب سایت ها و وبلاگ ها بدون ذکر منبع و ثبت لینک این موسسه غیر مجاز بوده و پیگرد قانونی دارد.استفاده از این مطلب در کتاب ها و جزواتی که به چاپ می رسند نیازمند اخذ اجازه ی کتبی می باشد.

برگرفت از سایت آریان پارس


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.
2 پاسخ برای“آنچه درباره کانادا باید بدانیم

  1. Avatar امیررضافولادی گفت:

    با سلام.از هنرمندان وخوانندگان هستم.مدت 15سال تجربه خوانندگی به صورت حرفه ای دارم.تورو خدا یه برنامه ریزی کنید من بیام کانادا تا بتونم هنر خودم رو دنبال کنم.خواهشا یه کاری بکنید.

  2. Avatar گرجی گفت:

    خیلی ممنون اطلاعات بسیار مفیدی بود


بازگشت به بالا


Reportage
Iran
notruf

     job