fblike job contact English English English 

کوچک کردن شکم و روش چله خامخواری

vegan

ایرانبیلد: داشتن شکمی صاف و بدون چربی‌های انباشته برای بسیاری افراد آرزوی دست نیافتنی باشد،

نباید فراموش کرد که چربی ذخیره شده در شکم یکی از مقاوم ترین و هشدار دهنده ترین نوع چربی ها از نظر ایجاد مشکلات عروقی و قلبی و بیماری های متابولیکی در شخصی است که هرساله نیز بر بزرگی شکم وی افزوده می شود حتی بررسی ها نشان داده است که افزایش دور کمر آقایان بیش از ۱۰۲ سانتی متر و در خانم ها بیشتر از ۸۹ سانتی متر به افزایش خطر ابتلا به دیابت و بیماری های عروق قلب یا سندرم متابولیک منجر می شود.

دکتر بهروز توانا، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی نیز معتقد است که برای کوچک کردن شکم روش های انقباضی در جا بسیار موثر است که برای این منظور باید هر روز صبح پس از برخاستن از خواب ۱۰ مرتبه عضلات شکم و پشت را، هر مرتبه به مدت ۱۰ ثانیه منقبض و سپس از حالت انقباض خارج کرد.

چنین روشی اگر هر روز به طور پیوسته صورت بگیرد یک عادت شده و باعث سفتی شکم و جلوگیری از افتادگی آن می شود.

کته ای که برای کوچک کردن شکم های بزرگ هرگز نباید از یاد ببرید، آن است که از بین بردن چربی های انباشته شده در ناحیه شکم، در مرحله نخست و پیش از هر چیز به داشتن رژیم غذایی و کم کردن کالری دریافتی بازمی گردد.

به بیان دیگر مقاومت چربی ذخیره ای بدن در ناحیه شکم، فقط می تواند با رژیم لاغری و ورزش شکسته شود.

از دست رفتن قوام عضلات شکم که به برآمدگی شکم و افتادگی آن منجر می شود.  عضلات شکم دچار کشیدگی و بریدگیمی شود، قوام این عضلات بشدت کاهش می یابد. بستن شکم، می تواند در جلوگیری از افتادگی شکم و کمک به سفت شدن عضلات آن موثر باشد.

کارهای زیر را ظرف این 6 هفته انجام دهید:

اول : سرخ کردنی و روغن را به مدت 6 هفته فراموش کنید.

دوم : از هر نوع ماده قندی مصنوعی مثل آب نبات، قند و شکلات پرهیز کنید.

سوم : مصرف مواد نشاسته‌ای مثل نان، برنج، سیب‌زمینی و… را در حد توان به حداقل رسانده و مصرف آب را به حداکثر برسانید.

چهارم : هنگام گرسنگی سعی کنید بیشتر از میوه و سبزیجات استفاده کنید.

*****

یک راز مهم را فراموش نکنید خوب جویدن! هر لقمه را تا خمیر شدن کامل بجوید به این شیوم می گویند فلچریسم. هوراس فلچر Horace Fletcher در قرن نوزدهم در آمریکا در سن چهل سالکی چهل کیلوگرم اضافه وزن داشت. به این نتیجه رسید که باید غذا را در دهان نگه دارد و خوب بجود, حداقل سی بار. این روش تاثیر مثبتی بر کاهش وزن او داشت. روش کاهش وزن او فلچریسم نام گرفت.

احساس لذت از غذا به علت وجود غذا در دهان است, نه مقدار غذای بلعیده شده. عمل جویدن, حتی با مقدار کمی غذا, گرسنگی را بر طرف می کند. اگر غذا خوب جویده شود, از حجم آن کاسته می شود و در نتیجه لازم نیست, مدت طولانی در معده بماندتا هضم کامل به روده ها برسد. اگر غذا کاملا” و خوب جویده شوداحساس نفخ و ورم نخواهید کرد. وقتی غذا شتابزده بلعیده شود, احساس ورم به انسان دست می دهد. با آرام خوردن و جویدن کامل, احساس لذت طولانی خواهیم کرد. این یکی از بهترین و موثرترین روش ها برای پیشگیری از بیماری ها از جمله چاقی است.

او شعار معروفی دارد:

هرکس غذا را خوب نجود، طبیعت او را تنبیه می کند.

******

„Nature will castigate those who don’t masticate

روش چله خامخواری

 رژیم های لاغری و خام گیاه خواری مختلف بسیاری وجود دارد که می تواند لاغرتان کند. یکی از بهترین انواع این رژیم ها، رژیم خام گیاه خواری است که رابعه اسکویی انتخاب کرده است. این رژ یم علاوه بر سم زدایی بدن تان شما را لاغر می کند.

رژیم خام‌ گیاهخواری رابعه اسکویی

من رژیم لاغری نگرفته‌ام. در واقع این رژیم یك نوع روش تغذیه سالم جهت سم‌ زدایی است كه به آن خام‌ گیاهخواری می‌گویند. در این نوع سبك غذایی هیچ یك از مواد خوراكی نباید آتش دیده باشند و روی حرارت قرار نمی‌گیرند. این رژیم، دوره‌ای 40 روزه دارد كه به آن چله گرفتن می‌گویند. من الان در دوره سوم از چله هستم. بین اولین دوره از این رژیم غذایی تا چله دوم 25 روز فاصله افتاد و بین چله دوم و چله سوم تنها 16 روز فاصله افتاد.

در این رژیم غذایی تنها از دانه‌ها و گیاهان استفاده می‌شود؛ گیاهان خام مانند انواع میوه، سبزیجات و مغز دانه‌ها مانند گردو، فندق و پسته. شكر، نمك و پروتئین حیوانی در این سبك غذایی جایگاهی ندارد همچنین در این رژیم لبنیات هم مصرف نمی‌شود چون باید شیر حرارت داده شود تا تبدیل به ماست، دوغ یا پنیر شود. خام‌گیاهخواری رژیم نوظهوری نیست و بعضی‌ها كل زندگی‌شان این رژیم را رعایت می‌كنند. مثلا خانم فهیمه رحیم‌نیا، مادر خانم شقایق فراهانی 20 سال است كه همین سبك تغذیه را دارد.

در این رژیم لاغری احساس گرسنگی نمی‌كنم

اغلب از من می‌پرسند در چله‌هایم احساس گرسنگی می‌كنم یا نه؟ باید بگویم اصلا احساس گرسنگی یا ضعف ندارم. من انواع سالاد‌ها را برای خودم درست می‌كنم و ادویه‌های مختلف مانند كاری و زیره به آنها اضافه می‌كنم. اگر هم احساس ضعف كنم ارده و خرما را كه هر دو طبع بسیار گرمی دارند مخلوط کرده و استفاده می‌كنم.

من این سبك غذایی را به‌خاطر خاصیت سم‌زدایی آن انتخاب كردم اما در نهایت این سبك تغذیه باعث لاغری‌ام هم شد. در این روش تغذیه شما هیچ نوع نان، پاستا، ماكارونی، برنج، گوشت و چربی مصرف نمی‌كنید و همه شیرینی‌هایی كه خورده می‌شوند مثل كشمش، خرما، انجیر و توت خشك و میوه‌های شیرین دارای قند طبیعی هستند. درنتیجه این رژیم غذایی منجر به لاغری فرد هم می‌شود.

تاثیر رژیم خام‌گیاه خواری روی پوست

این سبك تغذیه به‌شدت روی پوستم تاثیر مثبت گذاشته است. با اینكه خیلی وزن كم كرده‌ام اما پوست بدن یا صورتم به‌اصطلاح نریخت. این سبك غذایی به شما آرامش عجیبی می‌دهد. وقتی سابقا گیاهخواران به من می‌گفتند نخوردن گوشت در طبع شما اثر می‌گذارد و آرام‌تان می‌كند برایم عجیب بود اما الان این حس را تقریبا خودم تجربه كرده‌ام و می‌دانم این نوع سبك تغذیه واقعا به انسان آرامش می‌دهد. این حس خوب بسیار لذت‌بخش‌تر از خوردن غذاهای سنگین و گوشتی است.

آشنایی من با سبك غذایی خام گیاهخواری

آقای دكتر مزدافر مومنی، همسر خانم معصومه كریمی، بازیگر تئاتر و تلویزیون موجب آشنایی من با سبك تغذیه خام‌گیاهخواری شدند. در جایی ‌مهمان بودیم و من دیدم این زوج غذا نمی‌خورند و تنها از سالاد استفاده می‌كنند. دلیل را پرسیدم و ایشان گفتند در چله رژیم خام گیاهخواری هستند. با اینكه از هیچ رژیمی دل خوشی نداشتم اما كنجكاو شدم و شروع كردم به سوال و ایشان هم با حوصله و دقت به سوال‌هایم جواب دادند.

جالب اینكه وقتی رژیمم را شروع كردم به ایشان زنگ زدم و اطلاع دادم و ایشان هم ابتدا سكوت كردند و بعد گفتند «اصلا فكر نمی‌كردم این كار را بكنی چون معمولا مردم در مواجهه با این سبك غذایی ابتدا هیجان‌زده می‌شوند اما خیلی زود حتی فكرش را هم رها می‌كنند». وقتی شروع به گرفتن چله سوم كردم ایشان گفتند باید اسمت را در كتاب گینس ثبت كنیم. (می‌خندد)

بدون چای هرگز

من عاشق انواع چای و قهوه هستم و در كل نوشیدنی‌های گرم را دوست دارم اما می‌دانستم این نوشیدنی‌ها در رژیم غذایی كه به من پیشنهاد شده جایی ندارند چراكه باید آب را برای درست كردن چای و قهوه داغ كرد و گرما و حرارت داد؛ به همین خاطر پیش از شروع رژیم با آقای مزدافر مومنی؛ صحبت كردم و به ایشان گفتم بدون نوشیدن چای و قهوه رژیم برای من خیلی سخت خواهد شد. ایشان به من گفتند: «بسیار خب تو رژیم را شروع كن شاید اصلا خودت دیگر نخواستی این نوشیدنی‌ها را بنوشی». اما من در چله سوم هستم و هنوز هم نتوانسته‌ام از چای و قهوه دل بكنم. (می‌خندد)

هر كسی مرا می‌بیند و از رژیم خام گیاهخواری می‌شنود، بسیار متعجب می‌شود كه چطور ممكن است بدون خوردن غذا من اینقدر راحت و با آرامش باشم. در واقع این رژیم چندان سخت نیست و به سرعت به آن عادت خواهید كرد. من سالاد‌هایی درست می‌كنم كه وقتی دوستانم از آن می‌خورند دیگر میلی به غذا ندارند چون در این سالاد‌ها همه چیز وجود دارد. راستش تنها چیزی كه در این رژیم مرا اذیت می‌كند سرد بودن مواد غذایی است. اینكه 40روز شما تنها غذاهای سرد مصرف كنید گاهی كلافه‌تان می‌كند. من بعد از اتمام چله‌هایم تا چند روز فقط سوپ‌های داغ می‌خورم.

بیماری رایج ما ایرانی‌ها

ما ایرانی‌ها كلا سبك تغذیه بسیار ناسالم و بدی داریم و بیماری رایج ما در حال حاضر كبد چرب است که  اصلا به لاغری و چاقی ارتباطی ندارد. یعنی ممكن است شما فردی لاغر باشید اما به‌خاطر روش تغذیه پرچرب، ناسالم و سنگین، كبدچرب داشته باشید. این بیماری حتی به سن و سال هم ربط ندارد. دوست من دختری 7ساله دارم كه مبتلا به كبد چرب است و اینها همه نتیجه همان سبك تغذیه بد و ناسالم ما ایرانی‌هاست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact