fblike job contact English English English 

بازتولد آلمان، لنی ریفن اشتال

leni-riefenstahl-2

هلن برتا امیلی ملقب به لنی ریفنشتال (به آلمانی: Leni Riefenstahl؛ در اصل Helene Bertha Amalie Riefenstahl) (۲۲ اوت ۱۹۰۲ – ۸ سپتامبر ۲۰۰۳) کارگردان، بازیگر و رقاص شهیر آلمانی که به خاطر جنبه‌های زیبایی شناختی و ابداعاتش در فیلم‌سازی شناخته شده‌است.

لنی ریفنشتال در ۱۹۰۲ به دنیا آمد و با نام هلن برتا امیلی غسل تعمید داده شد. او در خانواده‌ای موفق متولد شده بود؛ پدرش صاحب یک شرکت موفق گرمایش و تهویه بود و می‌خواست لنی هم راه او را در دنیای کسب و کار ادامه دهد. با این‌همه مادرش معتقد بود که آیندهٔ او در بازیگری است.

leni

در ۱۹۱۸، وقتی شانزده ساله بود، رقصیدن را در کلاس‌های رقص و باله مدرسهٔ رقص Grim-Reiter برلین آغاز کرد؛ جایی که به سرعت تبدیل به یک ستاره شد.

ریفنشتال که در حلقهٔ رقص برلین مشهور شده بود، به دنیای سینما هم راه پیدا کرد. او در یک سری فیلم به تهیه‌کنندگی آرنولد فانک شرکت کرد که یکی از آن‌ها (The White Hell Of Pitz Palu) در سال ۱۹۲۹ و به کارگردانی G.W.Pabst شهرت او را در کشورهای دیگر افزایش داد.

ریفنشتال اولین فیلمش را که نور آبی (به آلمانی: Das Blaue Licht) نام داشت در ۱۹۳۲ آماده کرد. او در این فیلم علاوه بر کارگردانی، تهیه‌کننده و بازیگر نیز بود. این فیلم مدال نقره فستیوال فیلم ونیز را از آن خود کرد. در این فیلم لنی نقش یک دختر روستایی را بازی می‌کرد که از یک غار در کوهی محافظت می‌کرد. این فیلم مورد توجه آدولف هیتلر قرار گرفت چراکه او اعتقاد داشت این فیلم، زن کامل آلمانی را به تصویر کشیده‌است.

leni-riefenstahl-3

Olympiafilm-Premiere am Geburtstag des Führers . Am 20. April erlebt der von Leni Riefenstahl geschaffene grosse Olympiafilm in Berlin seine feierliche Uraufführung. Unser Bild zeigt Leni Riefenstahl mit einem Kameramann des Olympiafilms bei der Arbeit Scherl-Bilderdienst-Olympiafilm 14.4.38 [Herausgabe-Datum]

Olympiafilm-Premiere am Geburtstag des Führers 
Am 20. April erlebt der von Leni Riefenstahl geschaffene grosse Olympiafilm in Berlin seine feierliche Uraufführung.leni-riefenstahl-32 leni-riefenstahl-311

 

مشهورترین فیلم او پیروزی اراده (به آلمانی: Triumph des Willens) است که فیلمی تبلیغاتی است و در سال 1934 دربارهٔ کنگرهٔ حزب نازی در نورنبرگ ساخته شده‌است. هرچند او به سبب دوستی صمیمی با آدولف هیتلر و یوزف گوبلز از امتیازهای بالایی در پیشگاه رایش سوم برخوردار بود، لیکن بعد از شکست آلمان در جنگ جهانی دوم فعالیت‌های حرفه‌ای او متوقف شد؛ یعنی همان زمان که او به خاطر حمایت از حزب نازی دستگیر ولی محکوم نشد.

پیروزی اراده به زودی برای او شهرت و آوازه‌ای جهانی آفرید. هرچند او تنها ۸ فیلم ساخته‌است اما تنها دو فیلم از این تعداد فیلم، فرای آلمان قابل توجه بوده‌است. گرچه ارزش گذاری‌های تبلیغاتی کارهای ریفنشتال در دهه۱۹۳۰ باعث روگرداندن طیف وسیعی از منتقدین و مفسرین نسبت به آثار این کارگردان زن شده‌است، ولی بسیاری از تاریخ‌های سینِما به ذکر ویژگی‌ها و نقاط برجستهٔ آثار او پرداخته‌اند. مجله اکونومیست دراین باره این‌گونه نگاشته‌است که پیروزی اراده، شهرت ریفنشتال را به عنوان بزرگترین زن کارگردان قرن بیستم تثبیت کرده‌است. در دهه ۱۹۷۰، لنی ریفنشتال مجموعه عکس‌های خویش از قبیله نوبا واقع در سودان را در چند مجلد از قبیل پایان نوبا منتشر کرد. او تا زمان مرگش در حال فعالیت بود آنچنان‌که در سال ۲۰۰۲ فیلم مستندی به نام خیال عمیق (به آلمانی: Impressionen unter Wasser) را منتشر کرد.

بعد از مرگش، آسوشیتد پرس او را این‌گونه معرفی می‌کند: «پیشتاز در تکنیک فیلم و عکس». روزنامه تگشپیل چاپ برلین با اشاره به اینکه «لنی ریفنشتال جایگاه خاصی را در سینما تصاحب کرده‌است» از او تجلیل می‌کند و بی‌بی‌سی بیان می‌دارد که فیلم‌های مستند او «که چون طوفان تگرگی در عرصه فیلم‌سازی بوده و استفاده از تکنیک‌های پیشتازی چون کرین، ترکینگ ریل آن هم به صورت همزمان، او را لایق ستایش می‌کند».

leni_36_hitler_DW_K_424976p tumblr_my69gdj85z1rovfcgo1_111f1280 tumblr_my69gdj85z1rovfcgo1_11280 tumblr_my69gdj85z1rovfcgo1_1111280

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact