job job job  job        jobjob job  job

بلومبرگ: زمان اختلاف اندازی میان ایران و روسیه

 Turkmanchai_treaty

برای بزرگتر دیدن نقشه روی عکس کلیک کنید

ایرانبیلد: بلومبرگ گزارشی نوشته که دوستی ایران و روسیه را تحقیر و کابوسی برای آمریکا دانست. این نشریه پیشنهاد کرد که باید قرارداد های گلستان و ترکمانچای را باید به زبان فارسی به یاد ایرانیان آورد. لازم است هم مینهان ایرانی ما تاریخ جنگ های قفقاز را که زخمی دویست ساله بر روح همه ایرانی هاست مرور کنیم و نگاه خود را به این داستان بازساری نماییم.

بسیاری از کارشناسان فراماسون و مزدور رسانه های غربی که ظاهرا ایرانی اند اما زبان آنها در جهت تامین منافع اربابان است همیشه از تاریخ جنگ های ایران و روسیه برای انگیزش ملی و تخریب رابطه روسیه و ایران استفاده می کنند. برخی از آنها به دروغ گفته اند ایران به روسیه پایگاه نظامی داده است و این خلاف قانون اساسی است، داستانی که کاملا کذب و وارونه بیان شد. این بیشتر ناشی از هراس از اتحاد استراتژیک ایران و روسیه است که موجب وحشت غربی ها شده است. چون این دو کشور نواقص هم را تا حد زیادی ترمیم می کنند و این یک اتحاد با اثرات عجیب ژئوپلتیک در آینده نزدیک خواهد بود.

اما مرور جنگ قفقاز در وهله باید بدانیم جهان عوض شده و تاریخ گذشته و هر کشوری آرزوی بازگشت به امپراتوری های گذشته خود کند از نادانی و تعصب است دنیا بسوی یگانگی و یکی شدن در حال حرکت است و همه انسانها روز به روز با شتاب باورنکردنی در حال تبدیل شدن به یک خانواده در یک خانه یعنی زمین با حقوق برابر هستند.

دوما در جنگ قفقار در ابتدا روسها برنامه ای برای حمله به قفقاز نداشتند اما شاهان قاجار (و صفویه و پیشتر ..) از احساسات مذهبی مردم دائما سوء استفاده کرده و به بهانه صدور اسلام جنایتهای زیادی در حق مردم ارمنستان و گرجستان می کردند و دایم زنان آنان را به اسیری برده و آخرین مورد جنایت هولناک آغامحمدخان در ایجاده کوه چشم در این مناطق بوده است.

این توحش دهشتاک موجب شد مردم گرجستان و نواحی مسیحی از روس های همکیش ارتدوکس برای پایان دادن به این جنایات همیشگی کمک بخواهند. تنها دوره ای که اهالی ففقاز واقعا در مرزهای جغرافیایی ایران در آرامش بودند دوره اشکانیان بود. چون اشکانیان بر کیش مهر بودند و دین مهر خیلی به مسیحیت نزدیک و شبیه بود طوری که هنوز ارامنه اشکانیان را از شاهان خود می دانند. اما دوره های دیگر همیشه به علت تفاوت دینی مورد ستم و تجاوز بودند به همین دلیل گرگین خان حاکم گرجستان از روسیه کمک خواست و آنها هم کمک کردند. اگر شاهان قاجار جهالت و تعصب نداشتند می توانستند با روسها با هم قفقاز را مدیریت کنند و قرارداد ترکمانچای هم رخ نمی داد یا حداقل باکو را از دست نمی دادند. اکنون مطرح کردن این داستان ها که توسط رسانه های غربی و عمال ایرانی بعضا مغرض آنها صورت میگیرد به اعتراف بلومبرگ عامدانه است برای ممانعت دوستی این دو کشور است در حالیکه دوستی استراتژیک ایران و روسیه ده ها برابر از آنچه در قفقاز از دست داده ایم در آینده احتمالا نصیب ایران خواهد کرد.

armenia

در ادامه گزارش بلومبرگ را در این باره بخوانید: اعلام خبر بمباران مواضع مخالفان دولت سوریه از داخل ایران بدترین نیشی بود که کری دریافت کرد. در حالی که او امیدوار به همکاری با ایران بود اما حال ایرانی‌ها قادر نیستند همکاری‌های خود را با روس‌ها در امور منطقه‌ای قطع نمایند و در عین حال این کشور افراد دو ملیتی آمریکایی را دستگیر کرده، موشک آزمایش می‌کند و متحدان آمریکا را تهدید می‌نماید.

نویسنده این یادداشت در ادامه با اشاره به این‌که البته عملیات هواپیماهای روس از ایران چندان نیز جای تعجبی نداشته است، نوشت: اینک این رویداد فرصتی را برای وزیر خارجه آمریکا برای پیشبرد منافع آمریکا ایجاد نموده و لازمه‌اش این است که کری با واقعیت‌های دشوار درباره ایران مواجه گردد. او باید فکر این‌که «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه و «حسن روحانی» رییس جمهور ایران میانه‌رو هستند و باید در برابر تندروهای این کشور قدرت گیرند را کنار گذارد. در عوض، بهتر است که او بمب افکن‌های روس در ایران را به عنوان فرصتی برای ضربه زدن به شرکای قدیمی مذاکره کننده خود و به جان هم انداختن آن‌ها علیه هم استفاده نماید.

در ادامه این مطلب با اشاره به منع قانونی استفاده قوای بیگانه از پایگاه‌های ایران و سخنان «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی که گفته بود، ایران و روسیه توافقنامه‌ای برای استفاده از تاسیسات خود به طور مشترک و نه توافق برای استفاده یکجانبه و کامل از پایگاه نظامی در خاک ایران امضا کرده‌اند، آمده است: کری باید از عدم علاقه ایرانی‌ها در زمینه حضور دائمی یک کشور خارجی در پایگاه‌های نظامی‌شان بهره‌برداری کند. او می‌تواند از یک سو در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به ایرانی‌ها به خاطر پایان دادن به ترس مفرط از امپریالیسم و مشاهده ارزش یک قدرت بزرگ نظامی سخاوتمند خارجی تبریک گوید و از سوی دیگر وزارت خارجه آمریکا می‌تواند مواردی را به زبان فارسی در زمینه توافقات قرن 19 گلستان و ترکمنچای که در آن روس‌ها ایرانی‌ها را تحقیر کردند، فراهم آورد.

بر این اساس، این دیپلماسی عمومی باید با یک ساز و کار از درز اطلاعات نادرست در مورد دیپلماسی فعلی آمریکا با روسیه همراه باشد. همچنین از آنجایی که حکومت ایران از جمله حکومت‌های سینه چاک تئوری‌های توطئه و خیانت است، دیپلمات‌های آمریکا باید سعی نمایند به باور ایرانیان برسانند که روسیه در هر برهه‌ای می‌تواند توافق جداگانه با واشنگتن عقد نماید که البته بعید نیز نیست زیرا روس‌ها اینک در امور سوریه با اسرائیل توافقنامه‌ای جانبی دارند.

در خاتمه این یادداشت نویسنده عنوان می‌دارد: بهترین خبر در این زمینه این است که در واقع ضرورتی ندارد جان کری بسیاری از رفتار ظاهری خود را تغییر دهد. او هنوز می‌تواند تلاش کند تا با روسیه در امور سوریه یک توافق سیاسی نماید که البته احتمالش ضعیف است. این حیله‌گری می‌تواند تا حدودی ائتلاف رو به رشد ایران-روسیه را تخریب نماید و شاید حتی رژیم ایران را درون‌گراتر کرده تا از تماس با دیگران منصرف کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بازگشت به بالا


Iran
notruf

     job