fblike job contact English English English 

چشمه رنگین کمان در آمریکا

yelow stone bison_and_old_faithful333

ایرانبیلد: چشمه Yellow Stone در منطقه آتش فشانی به همین نام به رنگ رنگین کمان است. دانشمندان مدتها درباره علت رنگ آن بررسی میکردند آنها توانستند دلیل اصلی جلوه رنگین کمانی چشمه های آب گرم یلواستون را کشف کنند.

به گزارش لایو ساینس livescience، “یلو استون” چشمه‌ای گسترده با رنگ‌های رنگین‌ کمانی است که از مرکز آن پرتو افشانی می‌کنند. اگرچه به نظر می‌رسد که این چشمه‌های زیبا و خیره‌کننده فقط در کتاب‌های نقاشی شده وجود دارند، اما رنگ آنها واقعی و از موجودات میکروسکوپی است.

محققان دانشگاه ایالتی مونتانا و علوم کاربردی براندنبورگ آلمان اعلام کردند: این موجودات میکروسکوپی به دلیل دوست داشتن گرما در چشمه‌های آب گرم پارک مخفی شده‌اند. حلقه‌های رنگی که بیشتر مواقع در این چشمه‌ها مشاهده می‌شود به دلیل وجود حلقه‌هایی از باکتری‌های مختلف است که خود را با دما و pH اسیدی محیط اطراف وفق داده‌اند.

چشمه بزرگ منشوری (Grand Prismatic Spring) بزرگترین چشمه آب گرم در “یلو استون” و در کل آمریکا است. این چشمه به دلیل رنگ‌هایش که شبیه تجزیه رنگین‌کمانی نور سفید با یک منشور اپتیک است، “یلو استون” نامگذاری شده است.

yelow stone bison_and_old_faithful88

رنگ مرکز چشمه‌های آب گرم آبی و دمای آب در این قسمت 189 درجه فارنهایت (87 درجه سانتیگراد) است و گرمای بیش از حد آب باعث رشد میکروب‌ها می‌شود.
حلقه اول موجود در این چشمه‌ها به دلیل وجود سیانو باکتری به نام”Synechococcus” ، زرد رنگ بوده و دمای آن حدود 165 درجه فارنهایت (74 درجه سانتیگراد) است. همچنین در طول روز این باکتری ممکن است کلروفیل تولید کرده و عمل فتوسنتز را انجام دهد.

دمای آب در حلقه نارنجی رنگ کمتر و حدود 149 درجه فارنهایت (65 درجه سانتیگراد) است. در این حلقه نه تنها باکتری” Synechococcus” بلکه باکتری “Chloroflexus” هم دیده می‌شود. همچنین در آن کارتنوئید و کلروفیل برای فتوسنتز وجود دارد.

زمانی که از مرکز چشمه‌های آب گرم دور می‌شویم درجه حرارت آب کمتر و تنوع میکروب‌ها بیشتر می‌شود. خارجی‌ترین لایه‌ چشمه به رنگ قرمز قهوه‌ای یا کبود و دمای آب 131 درجه فارنهایت (55 درجه سانتیگراد) است .

به گفته پژوهشگران ، زیبایی رنگی چشمه‌های آب گرم “یلواستون” به زندگی میکروبی این باکتری‌ها بستگی دارد که تولید رنگ‌های خاص می‌کنند.

پارک ملی یلواستون در ۱ مارس ۱۸۷۲ به وسیله کنگره ایالات متحده آمریکا و به عنوان یک پارک ملی در ایالت وایومینگ بنا نهاده شد و سپس در ایالت‌های مونتانا و آیداهو گسترش یافت.این پارک نخستین پارک ملی جهان محسوب می‌گردد و شهرتش را مدیون حیات وحش و ویژگی‌های انرژی زمین‌گرمایی خود و به خصوص جلوه محبوب آن، آبفشان اولد فیثفول  (Old Faithful) است. این پارک ملی دارای اکوسیستم‌های متنوعی است ولی جنگل‌های کوهستانی اکوسیستم غالب را شکل می‌دهد.

بومیان آمریکا بیش از ۱۱٬۰۰۰ سال پیش در منطقه یلوستون زندگی می‌کردند.این منطقه در اوایل سده ۱۹ میلادی در جریان سفرهای لویس و کلارک کشف شد، گذشته از این مردان کوهستان (mountain men) در میانه سده ۱۹ میلادی بازدیدهایی را از منطقه داشتند ولی سازماندهی یلوستون تا دهه ۱۸۶۰ عملی نشد.بعد از تاسیس پارک مسئولیت نگهداری از آن به ارتش ایالات متحده آمریکا سپرده شد، مدیریت پارک تا سال ۱۹۱۷ در اختیار ارتش باقی‌ماند و در آن سال به سازمان تازه تاسیس پارک‌های ملی منتقل گردید.صدها بنا در این منطقه ساخته شدند که به واسطه اهمیت تاریخی یا معماری مورد حفاظت قرار دارند، همچنین محققین بیش از ۱٬۰۰۰ محدوده باستانی را در محدوده پارک کشف کرده و مورد مطالعه قرار دادند.

yellow yellowstone-2-516591 yellowstone-2-5161591 yellowstone-2-5164591 yellowstone-2-516111591 yelow stone bison_and_old_faithful yelow stone bison_and_old_faithful2 yelow stone bison_and_old_faithful3 yelow stone bison_and_old_faithful4 yelow stone bison_and_old_faithful5 yelow stone bison_and_old_faithful33 yelow stone bison_and_old_faithful53

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
contact