Monday, 8. August 2016  ir    ir ir
کریدور جانشین کانال سوئز کریدور جانشین کانال سوئز
ایرانبیلد> ایران و روسیه سالهاست در حال کار روی پروژه بزرگی هستند که کشورهای دریای بالتیک و شمال اروپا را به هندوستان وصل می... کریدور جانشین کانال سوئز

iran

ایرانبیلد> ایران و روسیه سالهاست در حال کار روی پروژه بزرگی هستند که کشورهای دریای بالتیک و شمال اروپا را به هندوستان وصل می کند. تمام کشورهای شمال اروپا بویژه آلمان از طریق بندر سن پترزبورگ به آستاراخان شمال دریای مازندران و سپس به بندر امیرآباد بهشهر در منتهی الیه جنوب شرقی دریای مازندران رسیده و از آنجا از طریق جاده دامغان و شاهرود البرز را شکافته به بندر چاه بهار رفته و از آنجا به هندوستان بندر بمبی می رود.

هندوستان و چین در سرمایه گذاری روی بنادر چابهار و گواتر با هم رقابت دارند. دولت چین دنبال ضربه زدن به بندر چابهار است و در عوض روی بندر گواتر پاکستان سرمایه گذاری می کند حتی سازمانهای اطلاعاتی ناشناس احتمالا عربستان و پاکستان و حتی شاید چین چند بار در چابهار بمب گذاری و خرابکاری کردند تا این بندر مهم تاریخی احیاء نشود.

اما در عوض هندوستان بشدت مایل هست چابهار قوی شود و میلیون ها دلار سرمایه گذاری کرده است. اتحاد هند، روسیه ایران خیلی قابل اطمینان تر از اعتماد به چینی ها هست که در آینده مزاحمتهای زیاد اقتصادی برای ایران فراهم خواهند کرد. دوستی دو کشور ایران و افغانستان (آریانا/خراسان) با هندوستان بسیار مهم و استراتژیک هست. کریدور جدید سن پترزبورگ/ چابهار مسیر انتقال کالا را به چند ماه کاهش می دهد و این به نفع کشورهای اروپایی هست. این کریدور به کریدور مهم دیگر که افغانستان و کشورهای اسیای میانه را به خلیج فارس و دریا وصل می کند در میانه راه متصل می شود.

این کریدور می توان قدیمی ترین و پیشرفته ترین تمدن جهان یعنی ارتا Arta  (پنج هزار  سال قبلدر جیرفت را دوباره زنده نماید و ایران قلب تپنده اقتصادی جهان شود. هوش  و خرد ایرانی باید بر اقتصاد جهانی تمرکز کند و ایرانی ها هزاران سال از اربابان اقتصاد جهان بوده اند باید به جایگاه از دست رفته خود دوباره باز گردند. که البته نیازمند هوشمندی ها و درایت سیاستمداران در این پروژه حیاتی هست. دیدار روحانی و پوتین در باکو در همین راستا صورت گرفته است.

اختصاصی واحد اقتصاد ایرانبیلد

iranerbild

No comments so far.

Be first to leave comment below.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.