job job job  job        jobjob job  job

فارسی آموزان مهمان کاخ سعدآباد

parsi

صبح جمعه ۱۵ امرداد، فارسی‌آموزان خارجی از کاخ‌موزه سعدآباد، بازدید کردند. در این برنامه که در قالب برنامه‌های تفریحی دوره دانش‌افزایی زبان فارسی صورت گرفت، دانشجویان خارجی، از نزدیک با بخش مهمی از آثار تاریخی ایران آشنا شدند.

به گزارش ستاد خبری هشتاد و سومین دوره دانش افزایی زبان فارسی، «یعقوب» یکی از دانشجویان خارجی حاضر در این اردو، خیره به دیوارهای کاخ به «هنر تذهیب»، اثر استاد حسین بهزاد، و خاتم‌کاری‌های گروه استاد صنیع خاتم، نگاه می‌کند. او دانشجوی سال سوم ایران‌شناسی از کشور آلمان است. می‌گوید: «کاخ موزه سبز را از دیگر بخش‌ها بیشتر دوست دارم و خوشحال است که توانسته این کاخ را از نزدیک ببینم».

در ساخت کاخ سبز یا همان شهوند سابق، از سنگ‌های سبز معدن خمسه زنجان و سنگ مرمر خراسان استفاده شده است. این کاخ مجلل، با تلاش هنرمندان و معماران ایرانی، پس از هفت سال کار از سال۱۳۰۱ تا ۱۳۰۷، در دو طبقه زیر زمین و همکف، بنا شد. طبقه هم‌کف شامل اتاق خواب، اتاق انتظار و دفتر کار رضاخان و طبقه زیرزمین، اتاق ناهارخوری یا اتاق تشریفات، با میز و صندلی‌های منقش و کنده‌کاری شده و ظروف نفیس چینی و نقره ایتالیایی، جهت پذیرایی از مهمانان، بوده است.

دولت ایران برای تشویق به فراگیری زبان فارسی باید تابعیت ایران به فارسی آموختگان بدهد یا تسهیلات ویژه در سفر به ایران بدون ویزا و نامحدود اعطا کند. این تسهیلات ویژه برای مردمان خراسان بزرگ آریانا و تاجیکان هم در نظر گرفته شود. در اروپا هر روز خبر تعطیلی کرسی های زبان فارسی را از دانشگاه ها می شنویم. این به خاطر عدم توجه دولت ایران به گسترش  زبان فارسی و اهمیت آن است. بویژه در قفقاز اسیای میانه خصوصا شبه فاره هند و حتی کشورهای عربی. به نظر نگارنده حتی درصدی از درامد ملی کشور باید صرف تشویق دیگر مردم جهان به آموختن زبان فارسی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بازگشت به بالا


Reportage
Iran
notruf

     job