job job job  job        jobjob job  job

تازه ترین راز نابودی ماموتها

mamuth

ایرانبیلد:

بخشی از ماموت ها در اثر بالاآمدن سطح دریاها بعلت گرم شدن زمین از بین رفته اند. جانوران زیادی پس از بالا آمدن دریاها در جزایری محصور شده و بمرور منقرض شدند. ماموتها با آب و هوای سرد سازگار بودند.
دانشمندان دانشگاه «فیربانکس» آلاسکا گفتند: تشنگی و عدم دسترسی به آب گوارا و قابل آشامیدن 5 هزار و 600 سال قبل این جانوران را از روی زمین محو کرد.
بر اساس یافته ها، این جزیره که در منطقه ای میان روسیه و آمریکا واقع شده، هیچ رودخانه ای ندارد و همچنین از داشتن فصل بهار محروم است. شرایط جوی این جزیره آب و هوایی خشک را رقم زده و بالا آمدن سطح آب دریا منجر به کاهش منابع آب آشامیدنی و شور شدن منابع محدود آب شده است.(iranbild.com)

بقایای ماموت ها در این جزیره متروک در حالی در قرن هجدهم و در سال 1787 یافته شد که پیش از آن هیچ انسانی به این جزیره قدم نگذاشته بود و منابع غذایی نیز برای تغذیه ماموت ها به نظر در این منطقه فراوان بوده است. اما با این همه نسل ماموت ها در این منطقه منقرض شده بود که خود سؤال اساسی در مورد چرایی آن برای دانشمندان به جای گذاشت.

دانشمندان با مطالعه ایزوتوپ ها و میکروب های به جا مانده در بقایای رسوبی نزدیک آب های آشامیدنی این منطقه در یافتند که بالا آمدن سطح آب دریا منجر به کاهش منابع آبی و شور شدن آنها شده است. در واقع جزیره سنت پل بقایای پل خاکی میان آمریکا و روسیه بوده است که به مرور زمان بالا آمدن سطح آب منجر به جدا شدن آنها از یک دیگر شده است.
در حالی که ماموت ها در حال مبارزه با افزایش گرمای هوا و کاهش مناطق قابل زیست برای گونه خود بوده اند، کاهش شدید کیفیت آب آشامیدنی در پی فعالیت های شدید خود آنها نیز این شرایط را وخیم تر کرده است. پروفسور «ماتیو وودلر» که یکی از محققان این مطالعه است، اشاره کرده که شخصا اقدام به نقاشی تصویری از این شرایط وحشتناک که ماموت ها با آن درگیر بوده اند کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بازگشت به بالا


Iran
notruf

     job