job job job  job        jobjob job  job

قلب ترامپ برای روسیه می تپد!

trump-putin-1024

اوباما روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با شبکۀ خبریِ ان.بی.سیِ امریکا در پاسخ به سوالی درباره دست داشتن روسیه در هک ایمیل‌ها و دخالت در انتخابات امریکا افزود: «هر چیزی امکان‌پذیر است. دونالد ترامپ بارها ولادیمیر پوتین (رئیس جمهور روسیه) را تحسین کرده است و من فکر می‎کنم ترامپ در روسیه توجه زیادی را به خود جلب کرده است.»
دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین، روز چهارشنبه گفت چنین اتهاماتی علیه مسکو «پوچ و بی‌معنا» است و ممکن است روابط دو کشور را به مخاطره بیاندازد. ستاد انتخاباتی هیلاری کلینتون روسیه را مسئول افشای ایمیل‌های کمیته ملی حزب دموکرات معرفی کرده بود اما روسیه هرگونه مداخله در انتخابات ریاست جمهوری امریکا را رد کرده است.
جنجال بر سر هک سرور ایمیل‌های کلینتون از چند روز پیش آغاز شد؛ زمانی که تارنمای افشاگرِ ویکی‌لیکس از هزاران ایمیلی پرده برداشت که نشانگر توطئۀ مقامات حزب دموکرات برای شکست ستاد انتخاباتی برنی سندرز، رقیب هیلاری کلینتون، جهت کسب نامزدیِ نهاییِ این حزب در انتخابات آتی ریاست جمهوری امریکا بود. این ایمیل‌ها فاش کردند کمیتۀ ملی حزب دموکرات از کلینتون جانبداری کرده و بین وی و سندرز تبعیض قائل شده‌اند. در پی این افشاگری، دبی واسرمن شولتز، رئیس کمیتۀ ملی حزب دموکرات امریکا، از سمت خود کناره‌گیری کرد. ترامپ در پیامی توئیتری نیز نوشت: «اگر روسیه یا هر کشور یا فرد دیگری 33 هزار ایمیل هیلاری کلینتون که به طور غیر قانونی حذف شده‌اند را در اختیار دارد، شاید باید آنها را در اختیار اف بی آی قرار دهد.»

این نامزد جنجالی جمهوریخواهان در پاسخ به این سوال که آیا او نگران تشویق روسیه برای جاسوسی از یک حزب سیاسی امریکا نیست؟ افزود: «اگر روسیه یا چین یا هر کشور دیگری آن ایمیل‌ها را در اختیار دارد، صادقانه بگویم، مایلم آنها (ایمیل‌ها) را ببینم.»

در پی این اظهارات ترامپ، کریستین کوئین، تحلیلگر سیاسی شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان گفت این اظهارات ترامپ مصداق «خیانت» است. لئون پانه‌تا، رئیس سابق سازمان سیا نیز به سی‌ان‌ان گفت: «آقای ترامپ سوالات زیادی را درباره وفاداری‌اش به امریکا برانگیخته است.» پانه‌تا افزود: «شما در حال حاضر یک نامزد ریاست جمهوری را می‌بینید که در واقع از روس‌ها می‌خواهد وارد سیاست (داخلی) امریکا شود. من فکر می‌کنم که این غیرقابل قبول است.»

رئیس سابق سازمان سیا افزود: «من فکر می کنم این نوع اظهارات تنها نشان دهنده این واقعیت است که او (ترامپ) واقعا برای ریاست جمهوری امریکا واجد شرایط نیست.» پوتین در ماه های اخیر به شدت از «دونالد ترامپ» نامزد جنجالی جمهوریخواهان آمریکا برای تصدی پست ریاست جمهوری آمریکا حمایت کرده و وی را شخصیتی درخشان معرفی می کند البته این «ارادت» پوتین بی پاسخ نمانده و در روزهای گذشته ترامپ نیز رئیس جمهور روسیه را به آمریکا دعوت کرده است.

رامپ بصورت مرتب از لزوم حل مشکلات داخلی آمریکا و کاهش حضور این کشور در معادلات جهانی سخن می گوید و از نگاه روس‌ها درگیر شدن آمریکا با مشکلات داخلی خود، حضور این کشور را در عرصه بین‌المللی کاهش داده و به تبع آن موجب رهایی روسیه و باز شدن دست این کشور در تعیین معادلات جهانی خواهد شد.

پوتین چندی قبل در مصاحبه با «فرید زکریا» گفته بود: ترامپ شخصیت درخشانی است. من قبلا فقط گفته بودم درخشان است او درخشان است مگر اینگونه نیست؟ این گونه است. هیچ چیز دیگری نگفتم. البته یک چیز دیگری نیز وجود دارد که توجه من را به خود جلب کرد و حتما از آن استقبال خواهم کرد و آن این است که آقای ترامپ گفته بود که آماده بازگشت کامل روابط روسیه و آمریکا به وضعیت عادی است. این چه مشکلی دارد؟ آیا شما از آن استقبال نمی کنید؟ همه ما از آن استقبال می کنیم.

در همین رابطه یکشنبه شب نیز  ترامپ اعلام کرد که از نظر وی، دعوت از ولادیمیر پوتین برای سفر به آمریکا هیچ مشکلی نخواهد داشت.

وی تصریح کرد: آمریکا و روسیه باید روابط مثبتی با یکدیگر داشته باشند. دستیابی به اتفاق‌نظر میان آمریکا و روسیه امری شگفت‌انگیز خواهد بود و تأثیر مثبتی بر سراسر جهان خواهد گذاشت. همکاری‌های آمریکا و روسیه در حوزه مقابله با تروریسم باعث غلبه بر داعش در برخی مناطق شده است.

در مقابل «الکسی بوشکوف» رئیس کمیته امور بین‌الملل مجلس دومای روسیه در واکنش به دعوت ترامپ گفت: دعوت دونالد ترامپ  از پوتین برای سفر به واشنگتن ناشی از یک فکر سالم است و زمینه را برای اجتناب از چالش‌های غیرضروری با روسیه باز می‌کند.

ترامپ و منافع روسیه

درحالی که قرار است انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در نوامبر سال میلادی جاری برگزار شود، نتایج نظرسنجی منتشر شده از سوی موسسه POM نشان می‌دهد که حدود ۳۰ درصد روس‌ها معتقدند که پیروزی ترامپ در انتخابات پیش رو بیش از پیروزی کلینتون در این انتخابات، منافع روسیه را تأمین خواهد کرد.

ترامپ می‌گوید می‌خواهد دوباره آمریکا را عالی کند. آمریکایی که بنیانگذاران آن از جمله آدامز، ‌ همیلتون، جفرسون و واشنگتن خواستار استقلال مالی و اقتصادی و عدم مداخله آن در امور جهانی بودند. ترامپ شکست‌های آمریکا در لیبی، عراق و ‌افغانستان را نتیجه بی‌توجهی به این اصول عنوان می‌کند و بر همین اساس شعار «دوباره آمریکا را عالی کن» را در همه سخنرانی‌های خود بکار می برد. ترامپ تعهد به سازمان‌ها و اتحادیه‌های بین‌المللی را نادرست می داند و بر توجه به ساختارهای داخلی برای بهبود اوضاع زندگی مردم آمریکا تاکید دارد.

trump

 

دلیل محبوبیت ترامپ در نزد روس ها چیست؟

۱ـ اولویت اصلاح ساختارهای سیاسی و اقتصادی داخلی: ترامپ می‌خواهد آمریکا به خانه بازگردد و ضعف‌هایی را که باعث کاهش قدرت این کشور شده است، برطرف نماید. کاهش توان اقتصادی، ‌ زوال سیستم سیاسی و چالش در روابط بین مردم و نخبگان، ‌ گسترش فساد و بیکاری و افزایش مهاجرت به این کشور از جمله مشکلاتی است که ترامپ وعده حل آنها را داده است. از نگاه روس‌ها درگیر شدن آمریکا با مشکلات داخلی خود، حضور این کشور را در عرصه بین‌المللی کاهش داده و به تبع آن موجب رهایی روسیه و باز شدن دست این کشور در تعیین معادلات جهانی خواهد شد.

۲ـ مخالفت ترامپ با سهم آمریکا در ناتو : ترامپ می‌گوید ناتو برای آمریکا هزینه‌بردار است؛ زیرا آمریکا در مقایسه با دیگر اعضا که ناتو در دفاع از آنها تشکیل شده است، سهم بیشتری می‌پردازد. طبق گزارش ناتو، ایالات متحده در سالجاری ۲۲ درصد هزینه‌های ناتو را پرداخت می‌کند. به اعتقاد ترامپ این آمار نشان می دهد که ۲۷ عضو دیگر ناتو از آمریکا سواری مجانی می‌گیرند. این اظهارات در شرایطی‌که برنامه استقرار سپر دفاع موشکی آمریکا در شرق اروپا، حضور نظامی و برگزاری مانورهای مشترک این کشور با کشورهای شرق اروپا، نارضایتی روسیه را موجب شده است، می‌تواند روزنه‌ای از امید برای کاهش فشارهای آمریکا بر روسیه به شمار آید.

۳ـ مخالفت ترامپ با تعهدات آمریکا در سازمان‌های اقتصادی بین‌المللی: ترامپ معتقد است نهادهای اقتصادی کنونی در دوران جنگ سرد و در تقابل با نظام اقتصادی کمونیسم ایجاد شده است، بنابراین اکنون که کمونیسم نابود شده است، این نهادها کارکرد سابق را برای آمریکا ندارند. این موضوع فارغ از تاثیرات اقتصادی بین‌المللی آن بیانگر کاهش تاکید بر ایدئولوژی در سیاست خارجی آمریکا به شمار می‌آید که نویدبخش کاهش فشار بر سیستم سیاسی روسیه در راستای اعمال دیگر ارزش‌های لیبرالیستی خواهد بود.

۴ـ پذیرش نقش روسیه در حل بحران های بین‌المللی: سال گذشته هنگامی‌که حضور نظامی روسیه در سوریه مورد انتقاد بسیاری از سیاستمداران غربی و عربی قرار گرفت، ترامپ اقدام مسکو را توجیه کرد. او گسترش بحران در خاورمیانه و قدرت گرفتن گروه‌های تروریستی را حاصل سیاست خارجی غلط اوباما دانست و به روسیه حق داد برای جلوگیری از سرریز شدن تروریسم به داخل خاکش، علیه داعش اقدام نماید. او همچنین در راستای سیاست مسکو از حضور بشار اسد در قدرت در شرایط فعلی حمایت کرد. همچنین برخلاف دیگر سیاست‌مداران آمریکایی که از پوتین به عنوان فردی مستبد یاد می‌کنند، ترامپ بارها پوتین را مورد تجلیل قرار داده و در ۲۰ سال گذشته نخستین نخبه آمریکایی است که از رهبر روسیه تمجید کرده است.

به طور کلی ترامپ برای روسیه رئیس جمهوری بهتر از بوش و اوباما خواهد بود. در دوران ریاست جمهوری این دو، حضور آمریکا در نقاط مختلف جهان از جمله مناطق خارج نزدیک روسیه (قفقاز و آسیای مرکزی) گسترش یافت، اما آنچه از شواهد بر می‌آید این است که ترامپ برخلاف بوش و اوباما نوعی انزواطلبی را دنبال می‌کند و این سیاست را ادامه نخواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بازگشت به بالا


Iran
notruf

     job