job job job  job        jobjob job  job

شیر سوسری، غذای آینده انسان

Diploptera punctata

بسیاری از مردم هنور فرق سوسک و سوسری را نمی دانند. آنها سوسری ها را هم جزو سوسک ها می دانند در حالیکه سوسری ها قاب بال نیستند. همه سایتها اشتباها “شیر سوسک” را تیتر زده اند در حالیکه حشره مورد نظر کاکروچ یا سوسری هست.

تیمی بین‌المللی از دانشمندان موفق به شناسایی یک پروتئین در شیر نوع خاصی از سوسری ها شده‌اند که سه برابر انرژی بیشتری از شیر بوفالو دارد و قصد دارند آن را به یک مکمل در رژیم غذایی ورزشکاران تبدیل کنند.
حشرات معمولا دارای شیر نیستند اما یک استثنا در میان آن‌ها وجود دارد. ” سوسک اقیانوس آرام” با نام علمی Diploptera punctata که در منطقه آسیا و اقیانوسیه زندگی می‌کند، تنها سوسری جهان است که شبیه پستانداران زایمان می‌کند و به فرزندان خود مایعی شبیه شیر می‌دهد. در واقع به این حالت زنده زایی میگویند که در عقرب و بسیاری از بندپایان دیده می شود و با بچه زایی پستانداران کاملا فرق دارد. در واقع تخم درون بدن شکفته می شود.

پژوهشگران اکنون ساختار پروتئین‌های بلوری شده موجود در این شیر را با استفاده از بلورنگاری پرتوی ایکس بررسی کردند که به آن‌ها اجازه داد تا موقعیت هر اتم و پیوند آنها در بلور را تعیین کنند. آن‌ها دریافتند که هر بلور حاوی طیفی از مواد مفید برای انسان است.
سانچاری بنرجی، یکی از نویسندگان پژوهش گفت: بلورهای پروتئین شیر مانند یک غذای کامل هستند و از پروتئین، چربی و قند برخوردارند. توالی پروتئین نشان می‌دهد که همه اجزای آن، اسید آمینه‌های ضروری هستند.
محققان اکنون با در دست داشتن درک دقیقی از ترکیب این شیر، به دنبال راههایی برای باز تولید بلورهای پروتئین شیر در مقادیر زیاد هستند تا برای هر وعده غذایی مجبور نباشید به دنبال این سوسری ساکن نواحی اقیانوسی بگردید!
این روش یک مزیت دیگر نیز دارد؛ از آنجایی که این بلورها بسیار کند آزاد می‌شود، پس از بلعیده شدن پروتیئن، بلورهای آن با یک نرخ مساوی به انتشار پروتئین بیشتر می‌پردازند.
این تحقیق در مجله International Union of Crystallography منتشر شده است.
دو ویدئوی یوتیوب از این سوسری که احتمالا در ایران قابل مشاهده نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بازگشت به بالا


Iran
notruf

     job