job contact English 

مرکز تحقیقات علوم مغز و اعصاب ایران سمیعی

ساخت مرکز تحقیقات علوم مغز و اعصاب ایران به همت پروفسور مجید سمیعی

هفتۀ گذشته، سالن همایش‌های برج میلاد:

تعداد زیادی از خیرین با کمک‌های میلیونی‌شان به پروژۀ مرکز علوم اعصاب تهران همگان را شگفت‌زده کردند. یکی از خیرین حاضر در این همایش ۵‌ میلیون یورو برای ساخت و تکمیل مرکز تحقیقات علوم مغز و اعصاب ایران پرداخت کرد و بعد از او یکی از شرکت‌ها ۶‌ میلیارد تومان و ۲خیر دیگر هرکدام یک‌ میلیارد تومان به ساخت این مرکز کمک کردند. علاوه بر کمک‌های خیرین، بانک‌های صنعت و معدن و تجارت هم ۸۵‌میلیون یورو، برای تکمیل این طرح جهانی اختصاص دادند. در این همایش به همت بعضی خیران کشور و یک زن خیر آلمانی، تابلوهای نفیس ایرانی با هدف جمع‌آوری کمک‌های نقدی برای ساخت و تکمیل مرکز تحقیقات علوم مغز و اعصاب ایران، توسط خیرین خریداری شدند.

ساخت مرکز تحقیقات علوم مغز و اعصاب ایران به همت پروفسور مجید سمیعی در حال پیگیری است. ‌سال ۸۹ بود که با پیشنهاد و پیگیری او عملیات اجرایی این مرکز در ساختمانی با زیربنای ۷۹‌هزار و ۶۷۰ مترمربع در منطقه‌ای بالای دریاچه چیتگر و در غرب تهران آغاز شد.

در حال حاضر بخشی از این طرح با ۱۴ اتاق عمل بسیار پیشرفته جراحی مغز و اعصاب و ۵۵ کلینیک در ۱۱ طبقه ساخته شده که دو برابر مرکز مغز و اعصاب‌ هانوفر آلمان، مرکزی که پروفسور سمیعی آن را اداره می‌کند، است.

این مرکز در صورت تکمیل، بزرگ‌ترین مرکز علوم مغز و اعصاب جهان خواهد بود.

مرکز تحقیقات علوم اعصاب و مغز ایران، بودجه دولتی ندارد. به این دلیل که پروفسور سمیعی ارتباطات خوبی با کمپانی‌های آمریکایی و اروپایی دارد، از آنها تجهیزات خاص موردنیاز بیمارستان را خریداری می‌کند وگرنه در شرایط تحریمی که در آن قرار داریم، خریدن این تجهیزات ممکن نبود.

پروفسور سمیعی در این‌باره و در این همایش گفت: «در جلسه‌ای که ۲هفته پیش در لیسبون داشتیم به فدراسیون جهانی مغز و اعصاب پیشنهاد دادم مرکز علوم مغز و اعصاب ایران با شرکت ۱۶۰کشور جهان و بزرگ‌ترین اساتید مغز و اعصاب دنیا افتتاح شود که مورد تصویب هیأت‌رئیسه فدراسیون قرار گرفت و مقرر شد این مرکز اردیبهشت‌ ‌سال ۲۰۱۶ میلادی افتتاح شود.»

وی جهان ادامه داد: « از زمانی که به سمت استادی دست یافته‌ام سعی کردم هر‌ سال به ایران بیایم و آموخته‌هایم را در اختیار همکاران خود در ایران قرار دهم.» او درباره ساخت بیمارستان و مرکز تحقیقات علوم مغز و اعصاب ایران گفت: «دوست ندارم این مرکز وابسته به شخص خاص یا دولت باشد و زمانی که اعلام شد خیرین آماده هستند برای ساخت چنین مرکزی مشارکت کنند گفتم که حاضر نیستم زمین این بیمارستان متعلق به شهرداری باشد.»

وی با بیان این‌که ایرانی‌ها از نظر ضریب هوشی در جهان بی‌نظیر هستند، گفت: «به عنوان دبیر فدراسیون جهانی مغز و اعصاب به همه کشورهای جهان سفر کرده‌ام و حداقل در ‌سال ۲ مرتبه به تمامی کشورهای جهان سفر می‌کنم و می‌توانم به جرات بگویم ایرانیان از نظر ضریب هوشی در جهان بی‌نظیرند.»

پروفسور سمیعی ادامه داد: «فقیرترین پدر و مادر ایرانی هم آرزو دارند پولی به‌دست بیاورند تا فرزندشان تحصیل کنند و تمامی نیروی خود را برای تربیت و تحصیل فرزندشان به کار می‌گیرند. باید سعی کنیم علم و دانش را در کشور خود به‌حدی برسانیم تا تمامی نیازهایی که انسان امروز نیاز دارد بتوانیم با دستان خودمان انجام دهیم.»

اولین جراح میکروسکوپی مغز در جهان گفت: «گاهی اوقات تأسف می‌خورم یک ایرانی که در دانشگاه‌های اروپا یا آمریکا تحصیل کرده وقتی به کشور بازمی‌گردد افتخارش تحصیل در دانشگاه‌های آنجاست. آرزو دارم با ساخت بیمارستان و مرکز تحقیقات علوم مغز و اعصاب ایران، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها اگر بخواهند در سطح بسیار بالایی از علوم مغز و اعصاب در حوزه آموزش، تحقیقات و درمان الگویی به‌دست بیاورند به ایران بیایند. می‌خواهم قبل از این‌که از دنیا بروم این مرکز ساخته شود تا ایرانیان از این‌که چنین مرکزی در کشور وجود دارد به خود افتخار کنند.» وی در ادامه گفت: «مجید سمیعی در هیچ کار تجاری در هیچ جای دنیا سهیم نیست. اگر جایی پیدا کردید که من در کار تجاری شراکت دارم، بیان کنید. در هیچ کار سیاسی در ایران یا آلمان سهیم نیستم و اگر کسی بخواهد من را به سیاست وصل کند، دشمن ایران و ملت ایران است.»

از صفحه پروفسور مجید سمیعی