Monday, 25. April 2016  ir    ir ir
خواهر خواندگی درسدن با یک شهر ایران خواهر خواندگی درسدن با یک شهر ایران
خانم ویرجینیا توتیلا Virginia Tutila از مدیران نمایشگاه در آیین گشایش نمایشگاه “راهها” در درسدن گفت: برگزاری این نمایشگاه بر اساس این تفکر صورت گرفته است... خواهر خواندگی درسدن با یک شهر ایران

dresden dezful

خانم ویرجینیا توتیلا Virginia Tutila از مدیران نمایشگاه در آیین گشایش نمایشگاه “راهها” در درسدن گفت:

برگزاری این نمایشگاه بر اساس این تفکر صورت گرفته است که میان مدارس عالی هنری ایران و درسدن ارتباط فرهنگی- دانشگاهی ایجاد گردد. از سوی دیگر برپایی این نمایشگاه این هدف را دنبال می‏کند که تصویری روشن و شفاف از شهر درسدن در میان کشورهای خاورمیانه ایجاد نماید.
من در تلاش هستم امکان تعاملات فرهنگی در چارچوب اجرای پروژه‏های مختلف هنری میان ایران و شهر درسدن بیش از پیش تحکم و گسترش یابد. در این راستا سال گذشته طرحی را برای برگزاری سالانه نمایشگاه‏های هنری به شهرداری شهر درسدن ارائه نمودم.

photo_2016-04-26_00-36-14

من این کار را با وجد و شوق زیادی انجام دادم، با وجود آنکه فضای سیاسی و روح زمان همگام با اجرای این برنامه نبود و در این میان رسانه‏های جمعی نقش اساسی بازی می‏کردند و به فضای بی اعتمادی دامن می‏زدند، من این کار را با انگیزه پیش بردم. ذکر این نکته ضروری است که این فضای بی اعتمادی در آغاز حرکت این پروژه فرهنگی که توسط «اتحادیه دوستداران شرق مدرن» صورت پذیرفت، بسیار شدیدتر بود.
گفتنی است در نوامبر سال 2012 گفتگویی با یکی از دوستان قدیمی و صمیمی خود که از خبرنگاران حرفه ای و به نام روزنامه «زود دویچه سایتونگ» بود، داشتم. او از من سؤالی با این موضوع طرح نمود که در این سرزمین «ایران»، به دنبال چه چیزی به جستجو می‏پردازی؟ طرح این سؤال از سوی فردی دانا و مجرب برای من بسیار گران آمد. در پاسخ به وی گفتم: تا زمانی که افراد باهوش و فرهیخته ای همانند «تو» وجود داشته باشند، که چنین سؤالاتی را مطرح کنند، برای خود وظیفه می‏دانم به این سرزمین‏ها سفر کنم و اطلاعات کافی و بدون پیش داوری از آنجا داشته باشم.
ایران در آن زمان به عنوان کشور «محور شرارت» قلمداد می‏شد و تصور عمومی بر آن بود که بر شهرهای این کشور «بمب» فرو می‏آید همانند عراق. جایگاهی مدنی برای زنان در این سرزمین متصور نیست همانند عربستان سعودی. در چند ماه گذشته در مجامع دیپلماتیک بین المللی تصمیم گرفته شد که ایران دیگر با اتهام «محور شرارت» معرفی نگردد. ناگهان مجامع جهانی آمادگی خود را جهت مذاکره و گفتگو با ایران اعلام داشتند. گویی جهت وزش بادها تغییر کرده است. هواپیماهای به مقصد ایران از آلمان مملو از مسافر ایرانگرد و تاجران شد. حتی طرح خواهر خواندگی میان شهر درسدن و یکی از شهرهای ایران در دستور کار شهرداری درسدن قرار گرفته است. طرحی که امروز چارچوب آن طرح در ملاقات رایزن فرهنگی ایران و شهردار مورد بررسی قرار گرفت.
این تغییرات اصولی باعث خوشحالی قلبی من گردید. ما نباید تنها مبلّغ تفکر سیاسی دولت‏مردان باشیم و نباید این اجازه را دهیم که به افکار و ایده‏ های ما در عرصه‏ های مختلف زندگی از سوی آنها جهت داده شود. دولت‏ها اصولاً به دنبال علائق سیاسی و ژئوپولتیک خود هستند. این در حالی است که ما باید به دنبال «مردم» باشیم. به آنها نزدیک شویم و این سؤال مطرح گردد که چه می‏توانیم از یکدیگر فرا بگیریم. در چه حوزه‏هایی می‏توانیم شانه به شانه با یکدیگر همکاری نماییم. و چگونه می‏توانیم با مشارکت یکدیگر و روح برابری و برادری یک زندگی سرشار از شادی بسازیم.

شهر اصفهان در گذشته خواهر خوانده فرایبورگ شده بود. اما بهتر بود بعلت شباهت رودخانه و پل ها با درسدن خواهر خوانده می شد. اما شاید رود کارون و پل های زیاد این مسیر دزفول یا اهواز کاندیدای مناسبی برای خواهر خواندگی درسدن باشد
@IRAN-kultur

iranerbild

No comments so far.

Be first to leave comment below.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.