job job job  job        jobjob job  job

شورش در روز تولد هیتلر

hitler

حدود ۲۰۰ نفر شامگاه چهارشنبه (۲۰ آوریل/ ۱ اردیبهشت) به دعوت گروه ضد خارجی توگیدا (تورینگن علیه اسلامی کردن مغرب‌زمین) در شهر ( JENA ینا) ی آلمان واقع در ایالت تورینگن تظاهرات کردند. این تظاهرات که با حضور چشمگیر نیروهای پلیس همراه بود به خشونت کشیده شد.

۱۵ مأمور پلیس بیش از همه بر اثر پرتاب سنگ مجروح شدند. از تلفات گروه مقابل هنوز گزارشی به دست نرسیده است.

تظاهرات این گروه که شاخه‌‌ای از جنبش پگیدا PEGIDA ی درسدن (میهن‌پرستان اروپایی علیه اسلامی کردن مغر‌ب‌زمین) محسوب می‌شود با تظاهرات مخالفان همراه بود. مخالفان به سوی حدود ۲۰۰ نفر حاضر در تظاهرات توگیدا بطری‌های نوشابه و سنگ پرتاب کردند.

چندین دستگاه خودرو، از جمله سه خودروی پلیس در زد و خوردها خسارت دید و دو طرف چندین بار با پلیس درگیر شدند. در حاشیه یک خط ریلی در ینا نیز یک کابل به ‌آتش کشیده شد.

پلیس می‌گوید، این آتش‌سوزی عمدی بوده است. مسیر این خط ریلی مسدود شده و انسداد تا ظهر پنج‌شنبه (۲۱ آوریل) ادامه خواهد داشت.

پلیس می‌گوید، دو طرف بارها سعی کردند خط محاصره پلیس را بشکنند. در همین رابطه پلیس از اسپری فلفل استفاده کرد. مقام‌های مسئول شمار مخالفان توگیدا را در چند تظاهرات مجزا دست کم ۳هزار نفر تخمین می‌زنند. پلیس چند نفر را به صورت موقت بازداشت کرده است. ۳۵ شکایت از هر دو طرف تا کنون تسلیم پلیس شده است. صدها مأمور پلیس در محل حضور داشتند.

شهر ینا در تلاش برای جلوگیری از برگزاری تظاهرات در سالروز تولد هیتلر پیشنهاد کرده بود که راه‌پیمایی یک روز بعد از تولد او برپا شود. اما دادگاه منطقه‌ای در شهر گرا در شرق تورینگن با تغییر تاریخ برگزاری تظاهرات مخالفت کرد و در عوض از تظاهرکنندگان خواست نامی از هیتلر نبرند.

آدولف هیتلر، رهبر حزب نازی آلمان زاده ۲۰ آوریل ۱۸۸۹ است.

این دومین بار در طول چند هفته اخیر است که تظاهرات دست راستی‌ها در شهر ینا به خشونت کشیده می‌شود. اوایل ماه مارس طرفداران حزب راست‌گرای افراطی “آلترناتیو برای آلمان” (AfD) در ینا تظاهرات کردند که در نهایت به درگیری با مخالفان و پلیس منجر شد.

جبش پگیدا درلایپزیگ لگیدا نامیده می شود. این جنبش روزبه روز قوی تر شده و واهمه فراگیر شدن آن برای دولت آلمان وجود دارد.

 Q> dw

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بازگشت به بالا


Reportage
Iran
notruf

     job