job job job  job            jobjob job  

بازگشت 99 ساله به دامان میهن، مسجد کبود ایروان

kabud

دولت ارمنستان در نشست پنجشنبه خود تصمیم گرفت مسجد تاریخی کبود، واقع در مرکز ایروان پایتخت این کشور را برای 99 سال به ایران واگذار کند. احتمالا ایران هم یکی از کلیساهای مرزی در خاک ایران را متقابلا به دولت ارمنستان واگذار کند. این نشان از عمق دوستی دو کشور هست.

به گزارش خبرگزاری روسی «اسپوتنیک»، قرارداد مربوط به واگذاری این مسجد متعلق به دوره قاجار به زودی میان وزارت فرهنگ ارمنستان و سفارت جمهوری اسلامی ایران در ایروان امضا خواهد شد.

به گفته «هاسمیک بوغوسیان» وزیر فرهنگ ارمنستان، ایران از ساختمان مسجد کبود به عنوان مرکز فرهنگی استفاده خواهد کرد.

طبق یک تصمیم دیگر دولت ارمنستان، مسجد کبود و زمین اطراف آن مالکیت جمهوری ارمنستان شناخته شده است. این مسجد در فهرست دولتی آثار غیر منقول تاریخی و فرهنگی ارمنستان گنجانده شده است.

مسجد جامع کبود ایروان در سال های 1374 تا 1379 توسط بنیاد مستضعفان ایران با نظارت سازمان میراث فرهنگی توسط استادکاران تبریزی مرمت شد.

این اثر تاریخی که تنها مسجد و مدرسه شهر ایروان است توسط «حسینعلی خان ایروانی» والی ایروان در حدود سال 1179 هجری قمری، مطابق با سال های 65 ـ 1764 میلادی بنا شد که بزرگترین مسجد شهر ایروان است.

«محمد حسن طالبیان» معاون میراث فرهنگی کشورمان به تازگی اعلام کرد: کارشناسان و متخصصان ایرانی برای مرمت و تهیه پرونده ثبت جهانی مسجد کبود ایروان عازم ارمنستان می شوند.

وی افزود: پس از سفر معاون اول رئیس جمهوری و رئیس و مسئولان ارشد سازمان میراث فرهنگی به ارمنستان قرار شد اقدامات مرمتی، حفاظتی و تهیه پرونده ثبت جهانی مسجد جامع کبود ایروان که از جهاتی به مسجد کبود تبریز شباهت دارد توسط کارشناسان و متخصصان ایرانی انجام شود.
وی درخصوص ارزش های فرهنگی مسجد کبود ایروان اظهار کرد: مسجد جامع کبود ایروان تنها یادگار باقی مانده از قرن هجدهم میلادی (سده دوازدهم هجری قمری) معماری مساجد ایرانی در کشور ارمنستان است که معماری آن الهام گرفته از مسجد کبود تبریز بوده و اثر تاریخی منحصر به فرد و واجد ارزش ملی و جهانی است.

معاون میراث فرهنگی با اشاره به قدمت 250 ساله مسجد ـ مدرسه جامع کبود ایروان اضافه کرد: مسجد جامع کبود ایروان هم اکنون به دلیل رطوبت بخش های داخلی بنا و مشکلات نگهداری دچار آسیب های مختلف شده است.

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

بازگشت به بالا


Iran
Iran
Greenmatech
Iran
notruf

     job