fblike job contact English English English 

محرم عرب پرستی است یا نوروز؟

f2

سخن با آن دسته از جوانان کم مطالعه درباره تاریخ و ریشه خود است که از طرف دیگر بام افتادند. آنها از این طرف و آنها از آن طرف.

عده ای جوان از ناراحتی از وضعیت پیش آمده اجتماعی در کشور همه سنن آیینی و ملی پس از اسلام را نشان عربیت و عرب پرستی می دانند و مشخصه بارز هر دو طیف مخالف (مذهبی تندرو در برابر تفکر ملی تندرو و سکولار)، مطالعه بسیار کم و تعصب و نفرت ناشی از این کم دانشی است.

در نوشتار جداگانه درباره محرم  اینکه صد در صد ریشه ایرانی دارد پرداختیم ایینی کاملا ایرانی پویا جذاب که هویت ایرانی را پاس داری کرده است. همه ظرایف هویت ایرانی باستان را محرم برای ما زنده نگه داشته است از گوشه های موسیقی باستان گرفته تا ایین های نمایشی تناتر و باور و اندیشه و داستان های زرتشت سیاوش خوانی شاهنامه و اوستا و حتی آیین مهر که در محرم تعبیه شده است.

اما عده ای جوان کم مطالعه که گرفتار تعصب و نفرت شده اند فکر می کنند محرم عربی است در حالیکه عرب ها می گویند محرم مجوسی است!

f3

فروهر در تمدن بابل و میانرودان (بین النهرین)

اما بهتر است همین جوانان بدانند اگر محرم عرب پرستی است نوروز و فروهر و ده ها مورد دیگر که ما از تمدن بابل و اعراب گرفتیم پس آن هم عرب پرستی است!

وقتی تمدن آریا با آن ایدئولوژی زیبا و غنی از تمدن ایرانویچ در آمودریا و سیردریا ( سیحون و جیحون) و تمدن مشترک ما با هند و شرق را به تمدن  تیسپون (دجله و فرات ) پیوند داد با حجم وسیعی از تمدن کهن چند هزار ساله میانرودان (بین النهرین) از آشور بابل و حتی کهن تر آشنا کرد .

ما آنچه را زیبا بود و با خلقیات ما سازگار بود مخصوصا انکه با آسمان و طبیعت و خورشید پیوند داشت گرفتیم و حفظ کردیم مانند جشن نوروز و سمبل فروهر از این تمدن به ما رسیده است اما ما بر خلاف اعراب آن را نگاه داشتیم و به تازگی اعراب با حسرت در رسانه ها گفتند ایرانی ها ایین های ما را پاس داشتند اما ما فراموش کردیم!

 برداشت افراطی در صدر اسلام  موجب نابودی بسیار رسوم در خود اعراب شد و بسیاری از آیین های بسیار زیبای کهن شان را به بهانه جاهلیت و کفر نابود کردند.

فایده این تعصب و نفرت و نژاد پرستی چیست؟ چیزی جز آنکه ملت ها را از ما متنفر کند؟ این مرام  و آیین کوروش نبود او هیج ملتی را تحقیر نکرد.

گل سرسبد هر فرهنگ احترام به مفهوم انسانیت است و هر تمدن و فرهنگی که آغشته به نفرت نژادی باشد نشانه یک عقب ماندگی شخصیتی است. محرم ایرانی است دقیقا به همان اندازه که نوروز و فروهر ایرانی است و همه این ها ساخته و پرورانده ذهن زیبای ایرانی است. اگر این سنن عربی است چرا خود اعراب ندارند! بلکه آنها تشیع و محرم را از ما گرفته اند.

مهم نیست بهانه محرم چیست مهم این است که ایرانی است و نماد ایران و بقول عرب ها نماد و نشان مجوسیت ماست و به آن افتخار هم می کنیم!

آیینی بسیار نیرومند و زیبا و تاثیرگذار و از معجزات آن شور و تازگی آن است. بسیاری رسوم دیگر در دنیا وجود دارد که چه بسا پوچ  و غیر منطقی در جهان باشد اما سنن ملی جزو سرمایه و میراث فرهنگی هر کشور است.

به جای تعصب و نفرت باید منطقی با چالش ها روبرو شد. اگر محرم عرب پرستی است پس نوروز هم عرب پرستی است اما اینطور نیست هر دو زیبا بارز و از فرهنگ خالص ایرانی هستند. شما براحتی می توانید با جستجو در گوگل خودتان نماد فروهر و آیین نوروز و بسیاری سمبل های کهن و حتی تاج سه پر کوروش در پاسارگاد را در تمدن بین النهرین بابل که مال اعراب بوده پیدا کنید. یا کتاب فَروَهَر و ریشه آن در میان تمدن‌های باستان نویشته بهمن انصاری را بخوانید.

f4

f5

f8

f

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*7 پاسخ برای“محرم عرب پرستی است یا نوروز؟

 1. Avatar آشنا گفت:

  مدیر جان کاملا درست نوشتید و بعضی ها از روی تعصب های جاهلانه دیدگاهتان را قبول ندارند.
  بیش از نیم کلمات هر جمله در زبان فارسی بصورت عربی ، هندی ، ترکی و … است. و همین طور در زبان های عربی هم از کلمات رایج سایر زبانها استفاده میشه و این بدین معنی است که روزی ریشه همه زبانها یکی بوده اگر ما ایرانی ها هم مثل بقیه نژاد پرستی کنیم و خودمان را سرتر از اونها بدونیم فرقی با اونها نداریم. مذهب و دین به کنار، انسانیت و جوانمردی و وجدان و غیرت انسان را از نژاد پرستی باز می دارد و بی وجدان ها همیشه دم از نژاد برتر می زنند.

 2. Avatar hhh گفت:

  عزیزم اینو باید خوب بدونی که بعضی چیزها رو نمیشه تحریف کرد.

 3. Avatar Jonah گفت:

  از کی تاکنون عرب ها تمدن باستانی داشتن؟ از کی تمدن دیگر مردمان سامی نژاد رو به عرب ها نسبت دادند ما خبر نداریم؟ نوروز و فروهر هم کاملا ریشه ی زرتشتی دارند ،سعی نکنید با این چرندیات مردم رو گمراه کنید، شما عرب پرست ها از هیچ راهی برای نابودی آریاییان و دین زرتشت دریغ نمی کنید.

 4. Avatar Mohsen Osyani گفت:

  از ادعاهای دروغین بپرهیزید فروهر مال ایران بوده و عراق هم تا صفویان بخشی از ایران بوده و این تمدن پارسی است نه عربی

  • Avatar iranerbild گفت:

   یک زحمتی به خودت بده این مدارک رو اول بین بعد برو تحقیق کن. کسی از تمدن عربی نگفته محرم هم تمدن پارسی است نه عربی


contact