job job job  job        jobjob job  job

دو تکه شدن نوک مو

Two pieces of hair tip

موخوره اصطلاح نامناسبی است که به دو تکه شدن نوک مو می گویند چون جانور و قارچی وجود ندارد که مو را بخور بلکه آسیب فیزیکی ریشه مو هست برای مثال شانه زدن موهای خیس می تواند یکی از علت های آن باشد.

دکتر همایون مژدهی آذر، متخصص پوست و مو، دلایل پیدایش موخوره را توضیح داده و روش هایی را نیز برای پیشگیری از آن توصیه کرده است.

موها از دو قسمت تشکیل می شود، ریشه و ساقه. قسمت ریشه مو، آن بخشی است که تمام ساختمان های مو از آن ایجاد می شود و حدود یک میلی متر زیر پوست قرار دارد و ساقه مو قسمتی است که ما می بینیم و به چشم می آید.

قسمت زنده مو، ریشه است که زیر پوست قرار دارد و اگر آسیبی به آن وارد آید، دیگر مویی تولید نمی شود یا اگر هم تولید شود، یک موی مشکل دار و بیمار است؛ اما ساقه، در واقع قسمت مرده موهاست و در آن سلول زنده ای وجود ندارد بنابراین اگر این قسمت آسیب ببیند، در صورتی که مشکل به ریشه نرسد، معمولا ریشه دوباره موی سالم را ایجاد می کند و مشکل خاصی پیش نمی آید.

موخوره، یکی از آسیب هایی است که به قسمت ساقه، یعنی قسمت مرده مو وارد می شود. یک تخته چوب را در نظر بگیرید که اگر حرارت ببیند، ممکن است بسوزد؛ اگر در آب بیفتد، ممکن است ورم کند و تکه تکه بشود و اگر ضربه بخورد، ممکن است بشکند. همین مسأله در مورد ساقه مو هم صادق است.

آسیب های فیزیکی می تواند در ساقه مو تغییر ایجاد کند. این تغییرات فیزیکی می توانند خود را به شکل های مختلفی نشان دهند؛ از جمله شکننده شدن مو به صورت تغییر شکل موها از حالت صاف و کشیده و براق به مویی پیچ خورده و ناصاف و دندانه دندانه.

بعضی وقت ها آسیب، خود را به صورت شکستگی عرضی در مو نشان می دهد که مو کاملا از وسط شکستگی طولی پیدا می کند ولی گاهی شکستگی در امتداد ساقه است که اگر به نوک مو برسد، می تواند منجر به دو یا چند شاخه شدن مو بشود که از آن با عنوان موخوره نام برده می شود.

آسیب های فیزیکی که باعث ایجاد موخوره می شوند، عبارتند از: حرارت ناشی از سشوار، اتوی مو و حتی آفتاب به صورت مستقیم و شدید، بستن بیگودی، آسیب های شیمیایی ناشی از مواد دکلره و موادی که برای رنگبری از آنها استفاده می شود، استفاده مکرر از انواع و اقسام رنگ های شیمیایی یا فرآورده هایی مثل ژل ها و مواد دیگری که به هر عنوانی برای موها استفاده می شود و شانه کردن های غیرصحیح به طوری که دندانه های شانه آسیب کششی روی مو وارد کند.

 دو تکه شدن نوک مو 4

بدن هم موخوره دارد

موخوره عمدتا در موهای سر دیده می شود ولی در ابروها و نواحی دیگر بدن هم ممکن است آن را مشاهده کنیم. رنگ کردن ابروها از عواملی است که می تواند در این ناحیه ایجاد موخوره کند.

سایش دو قسمت پوست روی یکدیگر، مثل بازو به پوست تنه یا سایش پوست با پارچه و لباس و همچنین خشک کردن خشن بدن با حوله بعد از استحمام نیز ممکن است باعث بروز این عارضه شود.

حرارت و نور آفتاب هم می تواند شکنندگی و دو شاخه شدن موها را ایجاد کند. در جایی مثل شمال کشور، اگر یک مرد مدت زیادی زیر آفتاب باشد، ممکن است موهای بدنش دچار چنین وضعی بشود. در بعضی موارد سوء تغذیه هم این حالت را ایجاد می کند که این مورد اخیر چندان شایع نیست.

موخوره در هر سنی ممکن است در موها ایجاد شود و بنا بر آسیبی که به ساقه مو وارد می آید، حتی در سنین کودکی هم امکان پیدایش موخوره وجود دارد.

وقت نداری، کوتاهش کن

امکان بروز موخوره در موهای بلند بیشتر است و از آنجا که رسیدگی به این نوع موها، مشکل تر و وقتگیر است، توصیه می شود کسانی که زمان کافی برای رسیدگی به آن را ندارند، موهای شان را کوتاه نگه دارند.

شانه کردن موی بلند، سخت تر از موی کوتاه است و خیلی از افراد آن طور که باید، برای شانه کردن وقت نمی گذارند.

در نتیجه عجله می کنند، به مو فشار می آورند و برای صاف کردن موهای شان نیز از روش هایی بهره می گیرند که چندان توصیه نمی شود، مثل اتو کردن مو و استفاده از مواد صاف کننده.

علاوه بر آن، خشک کردن موهای بلند بعد از استحمام نیز سخت تر است یا باید بگذارند خودش خشک بشود که معمولا زمان زیادی طول می کشد یا باید با بستن یک حوله به روی سر و باقی گذاشتن اش به مدت نیم تا یک ساعت آب موها را بکشند یا از سشوار استفاده کنند که در این روش بهتر است سشوار با فاصله 30 تا 40 سانتی متری از سر نگه داشته شده و به صورت یکنواخت و آرام بالای مو حرکت داده شود.

سشوار کشیدن های نزدیک، داغ و باعجله می تواند باعث ایجاد آسیب و موخوره شود. طرز بستن موها هم خیلی اهمیت دارد.

موهایی که خیلی سفت بسته می شود و کشش زیادی به ساقه مو وارد می آید، در معرض دو یا چند شاخه شدن ساقه قرار می گیرد. بعلاوه بیماری هایی هم هستند که در آنها موها شکننده می شود و ممکن است با ضربات خیلی ملایم تر و آسیب های کمتری به صورت موخوره خود را نشان بدهد، مثل سوءتغذیه های مختلف که بخصوص در افراد شدیدا بیمار یا در کودکانی که دچار مشکلات تغذیه هستند، مشاهده می شود که البته خیلی شایع نیست.

دو تکه شدن نوک مو 1

تا نرم کننده هست، سرکه چرا؟

سرکه یک اسید و پاک کننده نسبتا خوب برای موهای چرب، موهایی که شوره دارد و حتی برای پاک کردن کف سر از پوسته هاست ولی با وجود نرم کننده های مختلف و خوبی که در بازار وجود دارد ، امروزه کمتر از روش های سنتی استفاده می شود بخصوص که هیچکدام کارآیی این نرم کننده های استاندارد را ندارد و روش های استانداردی هم نیستند، چراکه مثلا افراد نمی دانند سرکه را با چه غلظتی باید استفاده کنند چون سرکه های مختلفی وجود دارد و هر سرکه هم غلظتش با دیگری متفاوت است، بنابراین احتمال خطا کردن و بروز عوارض در این روش ها بیشتر است.

اما نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که مویی که دو شاخه می شود، دیگر به حالت اول خود برنمی گردد.

در واقع کار نرم کننده ها این است که دو طرف این دوشاخه شدگی را به هم می چسبانند و سطح مو را که ناهموار و تکه تکه کنده شده، صاف و هموار می سازند و به شکل موقت کمک می کنند به این که فرد موهای براق، قابل شست وشو و قابل شانه شدن قبلی اش را پیدا کند؛ وگرنه واقعیت این است که باید صبر کرد تا موی سالم از ریشه رشد کند و جایگزین شود.

مکانیزم نرم کننده ها این است که فرورفتگی های روی موها را پر می کرده و کمک می کنند تا موها راحت تر روی هم بلغزند و برق و قابلیت انعکاس نوری که قبلا داشتند و اکنون بر اثر بدشکل شدن این حالت را از دست داده اند، دوباره بازیابند.

در نهایت این که با استفاده از نرم کننده نسبتا خوب به چنین نتیجه ای می رسیم اما روش های سنتی مثل استفاده از سرکه حداقل در این مورد به این خوبی جواب نمی دهد.

برای درمان موخوره از داروی خوراکی و قرص و کپسول استفاده نمی شود و اساس کار روی استفاده از نرم کننده هاست.

چرا که به هر حال این حالت، یک تغییر فیزیکی است و با ریشه مو کاری ندارد اما اگر ریشه مو آسیب دیده باشد، اکثرا به صورت ریزش مو ظاهر می شود و باید برای درمان آن اقدام کرد.

یکدفعه تغییر رنگ ندهید

با وجود تمام مضراتی که برای مواد شیمیایی و وسایلی که برای صاف کردن مو از آنها استفاده می شود، گفته شد، باز هم افراد به سراغ این موارد می روند. به همین دلیل بهتر است حداقل از راهکارهایی استفاده شود که کمتر به مو آسیب برسد.

مثلا بهتر است بین دفعات رنگ کردن مو، فاصله های چند ماهه بگذارید یا از تغییر رنگ های خیلی شدید پرهیز کنید.

از رنگ ها و تکنیک های استاندارد و صحیح استفاده کنید و برای این کار از افراد خبره که در زمینه رنگ کردن متبحر هستند، کمک بگیرید. از اتوی مو تا جایی که ممکن است استفاده نکنید و برای شانه کردن موها از شانه های دندانه درشت بهره بگیرید.

برای نوک موهای درهم رفته خود از نرم کننده هایی استفاده کنید که مخصوص داخل حمام، بعد از استحمام یا بین دفعات حمام رفتن هستند.

سعی کنید این نرم کننده ها مناسب باشند و خیلی چرب و سنگین نباشند تا زمانی که لازم است و می خواهید، بتوانید براحتی آنها را بشویید. سشوار را روی درجه ملایم بگذارید و آن را خیلی نزدیک به موهای سر نگیرید.

اگر به مو آسیب شدید وارد شده، تا موی سالم جایگزین آن نشده است، از وارد کردن آسیب بیشتر پرهیز کنید و از روش هایی که تحریک کننده هستند، بهره نگیرید.

روش های ساده و خانگی برای درمان موخوره

موخوره یا دو شاخه شدن مو،یعنی این که موهای شما تغذیه ی کافی ندارد و یا دچار کمبود رطوبت شده است.شامپوهای نا ملایم ،در معرض نور خورشید بودن،سشوآر کشیدن،لخت کننده های مو،رنگ کردن و دکلره ی مو همگی موها را خشک می کنند و آمینو اسیدهای مو را تخریب می کنند.

موهای خشک و ضعیف در حین مدل دادن و یا برس کشیدن براحتی خرد می شوند.اگر فکر می کنید رشد موهایتان خیلی کند شده است،ممکن است موخوره دلیل اصلی آن باشد.

در اینجا روش های ساده ای برای درمان موخوره وجود دارد:
شامپوهای بدون الکل

از شامپوهایی که حاوی الکل هستند دوری کنید،چرا که موهایتان را خشک و شکننده می کنند.از شامپوهایی استفاده کنید که حاوی ترکیبات طبیعی است.هم چنین شستن بیش از حد مو با شامپوهای ناملایم انتهای موهایتان را خشک می کند.در نتیجه شما نباید موهایتان را بیشتراز سه بار در هفته بشویید و بهتر است که یک روز در میان موهایتان را بشویید نه هرروز.هم چنین جهت شستشو از آب گرم استفاده نکنید.


بگذارید موهایتان به حالت طبیعی خشک شود.

تا جایی که ممکن است از گرما دوری کنید.گرما بدترین دشمن موهای شما است اما کنار گذاشتن سشوآر و اتوی مو به طور کامل نیز مشکل است.بنابراین بهتر است قبل از گرما دادن به مو،از یک سرم مقاوم کننده ی در برابر گرما به موهایتان بزنید.قبل از سشوآر کشیدن موهایتان را با حوله خشک کنید این راهی است که ضرر گرما روی می مرطوب را به حداقل می رساند.هم چنین،از اتوی مو و بابلیس نیز هراز چند گاهی استفاده کنید نه به طور دائم.
چیدن مو:

بهترین راه حل برای موخوره چیدن انتهای موهاست.وقتی که برای مدت زیادی موهایتان را کوتاه نکرده باشید،موهایتان مو خوره می شوند.همیشه موهایتان را هر ۸-۶ هفته یکبار کوتاه کنید تا موهای خشک و ضعیفتان از بین برود و رشد موهایتان نیز تسریع شود.
درمان های خانگی:
در اینجا راه های درمانی زیادی برای موخوره وجود دارد که هر یک ضعف موهای شما را برطرف می کند و رطوبت و تغذیه لازم را به موهای شما می رساند.پیشنهاد می شود موهایتان را کمی کوتاه کنید و از یک نرم کننده ی قوی دوبار در هفته استفاده کنید تا موخوره ها از بین بروند و سپس درمان موهایتان را آغاز کنید.
در اینجا تعدادی درمان خانگی ساده وجود دارد که می توانید برای ترمیم موخوره ها از آن ها استفاده کنید
ماسک تخم مرغ:
زرده ی تخم مرغ را در ۳ قاشق سوپخوری روغن زیتون و یک قاشق سوپخوری عسل مخلوط کنید.به آرامی این ماسک را روی موهایتان ماساژ دهید به طوری که کل مو را در بر بگیرد.بگذارید به مدت یک ربع روی موهایتان بماند و آن را با شامپو ملایمی بشویید.
روغن:

پوست سرتان را با روغن ماساژ دهید،با قاعده ماساژ دادن مو باعث می شود رطوبت موهایتان حفظ شود.از روغن زیتون،روغن بادام،روغن نارگیل یا ترکیبی از این روغن ها را استفاده کنید.مقداری روغن بر روی مو ریخته و به آرامی ماساژ دهید،مدت یک ساعت بگذارید بر روی موها بماند سپس با شامپو موهایتان را بشویید.
ماسک انبه هندی(پاپایا):

پاپایا غنی از پروتئین است و نیازهای مو را به منظور نگه داشتن درخشش،رطوبت و رشد تامین می کند.دو تکه از آن را داخل مخلوط کن ریخته تا به صورت خمیر در آید.دو قاشق سوپخوری ماست به آن اضافه کنید ،سپس آن را روی پوست سر و موهایتان بریزید به طوری که کل موها را بپوشاند.۳۰ دقیقه صبر کنید و سپس موهایتان را با آب و شامپو بشویید.

شستشو با عسل:
یکی از نرم کننده های طبیعی و خانگی برای مو،عسل است.دو قاشق سوپخوری عسل را در ۴ فنجان آب گرم بریزید و مخلوط کنید سپس آن را بعد از شامپو کردن به روی موها ریخته تا مدتی بر روی موها بماند و موهایتان را نرم کند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بازگشت به بالا


Iran
notruf

     job