Saturday, 19. September 2015  ir    ir ir
نقش یوزپلنگ ایرانی بر روی هواپیمایی معراج نقش یوزپلنگ ایرانی بر روی هواپیمایی معراج
به گزارش یورونیوز شرکت هواپیمایی معراج در ایران به منظور حساس کردن افکار عمومی در قبال گونه در حال انقراض یوزپلنگ، موسوم به یوزپلنگ... نقش یوزپلنگ ایرانی بر روی هواپیمایی معراج

yuz irani6

به گزارش یورونیوز شرکت هواپیمایی معراج در ایران به منظور حساس کردن افکار عمومی در قبال گونه در حال انقراض یوزپلنگ، موسوم به یوزپلنگ آسیایی یا یوزپلنگ ایرانی، مبادرت به طراحی نقش این حیوان بر روی دماغه دو هواپیمای این شرکت کرده است. با اخذ مجوزهای قانونی هم اکنون دو فروند هواپیمای ایرباس 600-003 و ایرباس ۳۲۰A خطوط هوایی معراج در مسیرهای داخلی و خارجی با نقش یوزپلنگ بر دماغه هواپیما پرواز می کنند، نقشی که موجب جلب نظر مسافران و دیگر خطوط هوایی داخلی و خارجی شده است.

خلبان علی مهرآور، معاون بازرگانی خطوط هوایی این شرکت، درباره هدف از این کار می گوید: «برای ایرلاین های داخلی و خارجی و کسانی که با ما در این صنعت همگام هستند بسیار خوشایند بود و همه آنها تبریک گفتند. شاید این شود که در این مسیر شرکت های دیگر داخلی و خارجی در راستای ارتقای برندهای ملی خودشان یا مسائلی که درباره آثار محیط زیستی هستند کمک بکنند یا خودشان دست به کار شوند که آن را ارتقا دهند.»

yuz irani2

این جانور توانایی حرکت با تندی برابر با ۱۱۰ کیلومتر در ساعت را دارد. سرعت یوزپلنگ در عرض ۳ ثانیه پس از آن که شروع به دویدن می کند، به ۹۶ کیلومتر در ساعت می رسد. یوز آسیایی با آفریقایی تفاوت در ظرح و نقش بویژه در صورت دارد. یوز آسیایی به تعداد معدود فقط در ایران مانده است. این حیوان دست آموز می شود و هرگز به انسان حمله نمی کند.

ایران از دهه هفتاد تنها زیستگاه این نوع یوزپلنگ در جهان است و فقط هفتاد قلاده از آن باقی مانده که همگی در ایران زندگی می کنند.

شکار غیرمجاز و تصادفات جاده ای مهمترین عوامل کم شدن یوزپلنگ آسیایی به شمار می رود. مرتضی اسلامی دهکردی، مدیر عامل انجمن یوزپلنگ ایران، در این باره به یورونیوز گفت: «متاسفانه یوزپلنگ در تمام کشورهای آسیایی منقرض شده است و تنها جمعیت بسیار کوچکی در ایران باقی مانده است و برای همین به آن یوزپلنگ ایرانی می گویند. جمعیتش بسیار شکننده است ولی طی این سالها تلاش شده است با فعالیتهای حفاظتی و پژوهشی و فعالیت های آموزشی به یک ثبات نسبی برسد.»

تلفیق نقش سریعترین جانور روی زمین با سریعترین وسیله حمل و نقل که به دست بشر ساخته شده، ترکیبی هوشمندانه ، جذاب و قابل تامل است. پیش تر تصویر یوزپلنگ ایرانی برای جلب توجه جهانیان، بر روی پیراهن بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل نیز چاپ شده بود.

yuz irani  yuz irani4  yuz irani8

iranerbild

No comments so far.

Be first to leave comment below.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.